021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Hhheeeelllppp!!!!

Aici puteti povesti experientele personale.
Adyna
Boboc
Boboc
Mesaje: 20
Membru din: 20 Apr 2016, 15:19

Re: Hhheeeelllppp!!!!

Mesaj de Adyna »

Sunt in Italia dar put vb pe whatsapp daca ai,cu Colea chiar nu stiu cum sa iau legatura nu prea stiu umbla pe site si daca am scris asa cum mi ai zis tu inainte ,mi a dat o gramada de raspunsuri scrise de el la alte topicuri. Dar daca vrei poti sa il intrebi tu daca ar vrea sa vorbeasca cu mine. Multumesc pentru raspunsurile tale,ma fac sa ma simt mai linistita pentru ca ma sperie o zi in care trebuie sa vad realitatea ,pana seara. Bautura ma face sa ma simt ca si cum dupa masa as lua o pauza. Daca o sa vorbim o sa iti spun si motivul pentru care am ajuns aici.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hhheeeelllppp!!!!

Mesaj de styx »

Bună Adyna , i-am transmis numarul de telefon lui Colea si te va contacta el. Un ajutor mai bun în Italia nu ai fi putut găsi, o spun cu toata seriozitatea.
Sănătate ! Si nu uita de Azi nu beau !... mâine e o altă zi , azi să fim abstinenti ! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Hhheeeelllppp!!!!

Mesaj de ilyuta »

Draga Adina, te-am sunat dar spune ca este ocupat(de citeva ori).In fine, apropos de speriat exact asta a fost intrebarea mea pre forum pt prieteni, acum citiva ani si asa cum ti-am spus, incet si sigur va disparea.Nu mai trebuie sa fii speriata deoarece nu mai esti singura, esti cu noi si PUTEREA GRUPULUI este mult mai mare decit puterea nostra.Stii tu citi membri ai forumului au devenit abstinenti aici?O multumime printre care si eu.Tine aproape si ai incredere in tine si in noi. :jos-palaria:Fiecare ajuta cum poate si impartaseste din experienta lui, fara a judeca si fara a avea vre-un interes ci doar cel de A AJUTA. :zambetoi:
Si indiferent de motivele pe care le presupui ca ai ajuns aici sa stii ca nu sunt reale si fiind abstinent am invatat ca pot trece prin iad si Rai cu mintea clara si nu ametit de aburii alcoolului. :wink:
Suntem doar predispusi pt a fi asa, unii dintre noi deoarece toti oamenii au probleme sau majoritatea si nu beau ca noi. :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Hhheeeelllppp!!!!

Mesaj de ilyuta »

Buna dimineata Adyna, buna dimineata tuturor! :zambet:
Profit de ocazie si am sa scriu aici la tine Rugaciunea Seninatatii si-ti multumesc pentru faptul ca ma faci sa mi-o reamintesc:
"Doamne da-mi te rog seninatatea sa accept ceea ce nu pot schimba, puterea sa schimb ceea ce pot si intelepciunea sa le disting!"Daca n-am retinut-o bine, nu ma supar sa fiu corectat. :wink:
Deci astazi Adina, este o noua zi, prima zi din restul zilelor tale si-ti doresc si tie ceea ce fac si eu:ASTAZI NU BEAU!Miine mai vedem noi ce vom face dar ASTAZI NU BEM! :wink:
Pentru orice intrebare sunt, suntem aici si pentru tine si asa cum m-am obisnuit sa spun la venirea mea pe forum,bun venit in Boatlife, adica corabia noastra! :wink:
O zi minunata iti doresc si tine aproape! :jos-palaria:
helping-hand-2.jpg
Nume anterior: ilyuta
Adyna
Boboc
Boboc
Mesaje: 20
Membru din: 20 Apr 2016, 15:19

Re: Hhheeeelllppp!!!!

Mesaj de Adyna »

Neata prieteni dragi! Multumesc Styx pentru ca i ai lasat nr meu lui Colea. Nu am reusit sa dorm azi noapte ,nu stiu de ce dar in dimineata asta ma simt super,si asta datorita faptului ca creierul meu e limpede nu e imbibat de alcool. Ieri a fost o zi fara alcool. Ilyuta AZI NU BEAU! O zi buna tuturor oameni buni!
Adyna
Boboc
Boboc
Mesaje: 20
Membru din: 20 Apr 2016, 15:19

Re: Hhheeeelllppp!!!!

Mesaj de Adyna »

Styx am dat click pe linkurile pe care mi le ai lasat. Am vazut ca in fiecare seara la 20:45 este intalnirea alcoolicilor anonimi. Tu ai participat vreodata la o astfel de sedinta? Daca da,cum functioneaza?
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hhheeeelllppp!!!!

Mesaj de styx »

Buna Adyna !
In primul rând felicitări pentru 24 de ore abstinente ! Continua tot asa si starea de rău va dispărea cu fiecare Azi nu beau si va fi înlocuită de o stare de bine.
Ședințele online funcționează ca si un grup normal doar ca este in spațiu virtual, dând click pe linkul respectiv se va descarca un mic soft in computerul tau ce iti va permite sa intri de fiecare data cand vrei , deosebirea este ca poți participa fara sa fii văzuta daca dorești acest lucru... Daca vei intra online ceea ce iti recomand cu caldura vei găsi un grup de oameni care vor împărtăși cu tine bucuria vieții in abstinenta si exeprienta trăită si modul in care au ajuns si prin care se mențin abstinenți, iar tu la rândul tau vei putea sa intrebi orice vrei cu privire la aceasta boala. Eu nu mai intru online acum pentru ca la ora aceea am alte probleme de rezolvat plus ca particip la grupul de acasa de doua ori pe săptămana, dar, asa cum ti-am spus mai sus iti recomand cu caldura sa intri pentru ca e grupul perfect pentru cei care nu au unde sa meargă in alte locuri. Daca vei vorbi cu Colea iti va da mai multe detalii. Daca e ok pentru tine te pot suna diseară sa vorbim personal. Oricum multi prieteni de aici ii vei regăsi si acolo online. Alegerea iti aparține !
O zi senina, cu liniște si bucurie in suflet sa avem !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
cristin el
Boboc
Boboc
Mesaje: 26
Membru din: 13 Apr 2016, 13:21
Zile de abstinență: 27,06,2016

Re: Hhheeeelllppp!!!!

Mesaj de cristin el »

Buna tuturor, Numele meu este Luca sunt din Timisoara si m-am regasit in fiecare cuvat scris de Adyna. Am incercat de 3 ori in acest an sa nu mai beau si de fiecare data am esuat. De luni nu am mai baut , au trecut 4 zile dar saptamana viitoare este ziua mea , vin sarbatorile Pascale, urmeaza ziua fiului meu, zile in care consumam cantitati mari de alcool. Nu am nici un program de rezerva. De fiecare data imi spun ca ma las DUPA ..... Si dupa fiecare DUPA apar alte zile si alte zile. Nu stiu ce sa fac. Simt cum pofta imi creste de la o zi la alta. Multumesc. O zi minunata tuturor.
Adyna
Boboc
Boboc
Mesaje: 20
Membru din: 20 Apr 2016, 15:19

Re: Hhheeeelllppp!!!!

Mesaj de Adyna »

Buna din nou,tuturor! E ora 13:30 si simt fluturi in stomac dar nu pentru ca sunt indragostita,sau da sunt indragostita de alcool. Dupa cum am mai scris mai sus la ora 16,foarte foarte punctuala imi luam prima doza de otrava. Cred ca azi iar am sa ma lupt cu demonii si sper sa si rezist. Sa imi tine ti pumnii! Luca m am bagat in pielea ta si chiar am ramas blocata,fara sa stiu ce as face dar sunt sigura ca vei primii raspunsuri de la altii de pe forum care au reusist sa treaca peste evenimente in care se consuma de obicei alcool la greu rezistand tentatiei,noi inca avem de luptat mult!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Hhheeeelllppp!!!!

Mesaj de ilyuta »

Buna Adyna, salutare Luca!Bun venit pe forum ! :jos-palaria:
Ceea ce mi-a venit in minte imediat Adyna, este ca tocumai "nu aveti de lupat la greu" din contra, trebuie sa terminati lupta cu alcoolul deoarece in toate felurile in care veti incerca sa luptati cu el, veti fi invinsi, mai devreme sau mai tirziu. :plans: Eu mi-am setat creierul gindind ca alcoolul pentru mine este OTRAVA si vreau eu sa beau de buna voie si nesilit de nimeni OTRAVA?Nu si in timp efectul este similar. :plans:
Alcoolul este "mult prea parsiv, viclean si periculos" si ne asteapta la cotitura iar eu il privesc nu cu ura sau teama ci cu mare RESPECT pentru ca ii stiu valoarea si pt mine personal este ca si cum as fi cu Cassius Clay in ring in timpurile lui de glorie. :wink:
Am ales sa fim PARALELI, eu cu drumul meu, el cu drumul lui, neuitind nici-o clipa de unde am plecat.
Tot eu mi-am facut un obicei de a-mi reaminti ca niciodata nu mi-a placut gustul alcoolului ci doar starea in care ma aflam, fuga de realitate dar cind ma trezeam problemele mele erau mult mai grave plus una in plus, cea cu bautul. :plans:
Si rept asta mereu, pentru doua pahare cu vin(15 min) se merita calvarul de dupa, remuscari, teama, stari de rau, suparare, deznadejde, iadul? :surprins: :plans: Viata este frumoasa fara alcool, chiar daca nu este roza si macar avem mintea limpede pentru a le rezolva sau pt a sti cind este cazul in a da pagina si merge mai departe. :wink:
Asadar dragii mei, "aduci un cal la apa dar nu-l poti face sa bea" sau "nu poti face pe cineva sa urce o scara daca nu vrea si el" si daca nu aveti o scara, construiti-o aici alaturi de noi. :zambet:
Sa stiti ca eu la venirea mea pe forum am scris aici zi si noapte pentru ca am realizat ca Dumnezeu lucreaza prin oameni! :cuminte: :zambetoi:
Numai bine va doresc si tineti aproape! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns