021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Promisiunea

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
cristin el
Boboc
Boboc
Mesaje: 26
Membru din: 13 Apr 2016, 13:21
Zile de abstinență: 27,06,2016

Promisiunea

Mesaj de cristin el »

Ieri a fost ziua mea. Am baut atat de mult incat nici acum nu m-am trezit. Inainte de a incepe sa beau am promis ca este ultima betie. Azi cu siguranta nu voi bea. Dar maine cu siguranta voi avea nevoie de ajutor.
Asi vrea sa scriu mai multe dar ................................................................................
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Promisiunea

Mesaj de Mihai »

Nu trebuie să scrii mai mult, ai transmis deja ceva ce mi aduce aminte de bețiile mele, de câte ori mi am promis că e ultuma dată cand ma îmbăt. ..sute, mii, zeci de mii , știu despre ce vorbești.

Dacă ai nevoie de ajutor nu ezita sa l ceri, mulți scriu pe forum in faza care ești tu acum, apoi uită si beau din nou, tu alegi ce vei face mai departe.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Promisiunea

Mesaj de styx »

Salut !
La multi ani !
Ai venit unde trebuie, acum vezi tu maine daca ai nevoie de ajutor ne găsești tot aici... Cunosc destul de bine partea asta cu promisiunea de a nu mai bea( de maine, ca in ziua respectiva trebuia sa ma dreg sau era bun oricare alt motiv).
Sănătate !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Promisiunea

Mesaj de ilyuta »

Salut!
Fara a dori sa vreau sa o iei ca pe o observatie, vreau sa-ti zic ca nu toti cei care incerca si reusesc sa se lase de baut. :plans: Este foarte trist si am ajuns la concluzia asta dupa prea multi ani de "studii". :plans:
Cind am venit eu pe acest forum si bunul si dragu meu prieten Old TUDOR imi spunea ceea ce-ti spun eu acum, mi-am zis ca este cam dur si nu-mi placea si ulterior am vazut ca avea mare dreptate.Un prieten adevarat iti spune sincer si ceea ce nu vrei sa auzi. :wink:
Poti vedea de la inceput determinarea celor care vor sa reuseasca sau a celor care cred ca pot descoperi "metode noi", lucru care este imposibil deoarece NIMENi in lumea asta nu a reusit.
EU AM ALES ca calc in urmele celor care au reusit si tin foarte aproape ca sa nu ma pierd. :wink: Cind ma gindesc la, "de mine nu beau"-ul meu, pe care-l repetam foarte des(dar cind ma trezeam era mereu azi :ranjet: ), ma stringe-n spate. :plans: Incerca sa inveti in experientele altora si nu dintr-ale tale...
Acum alegerea este a fiecaruia, daca vrea sa devina abstinent sau nu...Daca ar fi sa-ti dau un sfat, ceea ce nu fac, ar fi:citeste, cauta, gaseste si agata-te de orice pentru a-ti salva viata.Nu-i de-ajuns sa vrem noi sa te ajutam, trebuie sa vrei si tu.Cum? :surprins: Vei gasi o cale daca vrei, daca nu vei gasi scuze! :plans:

La multi ani! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Promisiunea

Mesaj de dani »

Ieri a fost ziua mea. Am baut atat de mult incat nici acum nu m-am trezit. Inainte de a incepe sa beau am promis ca este ultima betie.
Bine ai venit Cristinel!Ma ficior,eu cred ca figura asta cu '''asta e ultima betie'' nu functioneaza.Am probat-o si eu si altii de sute de ori...''gata!...ii ultima data cand beau''...''niciodata''...''de maine''...bla bla bla...Dupa ce imi reveneam si ma puneam un pic pe roate,incepeam sa ma manipulez ''ca nu aia o fost ultima,asta care vine chiar ii ultima''.Nu mere asa!
Apropo,vine Pastele,n-o inceput deja creierul tau sa te manipuleze ca ar fi mai bine ca ''ultima'' ta bauta sa fie de Sarbatori?Nu dau cu parul,numa intreb.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Promisiunea

Mesaj de denispericolpublic »

Bine te-am găsit cristinel!
Te cautam, dar ne-ai găsit tu primul.
Ti-ai pus în minte un gând bun...exploateaza-la la maxim...trage cu dinții de șansă...acum este șansașansa ta poate...e șansa ta sa te prinzi de mantaua eliberării .
Propuneți un lucru...sa trăiești liber...doar azi!
Citește mult...stai pe aici...cere informații...pe unii ia salvat ...se poate sa se întâmple și cu tine minunea.
Succes!
[...]
Adyna
Boboc
Boboc
Mesaje: 20
Membru din: 20 Apr 2016, 15:19

Re: Promisiunea

Mesaj de Adyna »

Dani esti clujean? Si eu la fel
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Promisiunea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Cristinel ! :jos-palaria:
Iti spun bine ai venit printre noi , sunt foarte multe de citit pe acest forum .
Fiecare topic al prietenilor este un manual , un tutorial dupa cum a reusit fiecare sa stea departe departe de primul pahar , pentru ca pana acum s-a dovedit singura metoda, singura solutie : abstinenta .
Te astept zilnic aici !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
cristin el
Boboc
Boboc
Mesaje: 26
Membru din: 13 Apr 2016, 13:21
Zile de abstinență: 27,06,2016

Re: Promisiunea

Mesaj de cristin el »

Hristos a Inviat!

Multumesc Colea pentru gandurile bune, voi fi aici zilnic chiar daca nu voi scrie zilnic. Multumesc Denis, multumesc ca mai gasit si multumesc ca v-am gasit aici pe toti si sper ca minunea sa se intample. Multumesc Dani pentru sinceritate, foarte mult adevar in ceea ce spui. Au trecut 5 zile si nu am baut nimic, imi doresc sa continui dar greul abia acum incepe. Voi avea nevoie de ajutorul vostru al tuturor. Va multumesc anticipat pentru ca sunt sigur ca-l voi primi. Multumesc Ilyuta, cu siguranta voi gasi calea pentru ca am ajuns la concluzia ca singura metoda este abstinenta. Am avut perioade de abstinenta de cateva luni in care m-am simtit extraordinar dar am cedat de fiecare data pt ca n-am avut sprijinul pe care -l am acum pe acest forum unde ma simt liber sa -mi exprim gandurile. Multumesc Styx pt gandurile bune, sanatate si tie. Multumesc Mihai, chiar am nevoie de ajutor, sa fi iubit.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Promisiunea

Mesaj de Mihai »

Super, credeam că ai băut. După cum vezi noi nu ne dăm bătuți, scriem din nou si din nou oricărui nou venit .

Și dacă trei din o sută încetează băutul , treaba e bună, înseamnă că forumul funcționează.

Alcoolismul e o boală , vei realiza cât ai fost de bolnav după o perioadă de abstinență de la alcool .

Iti doresc curaj sa schimbi alcoolul cu libertatea .
Schimbarea e grea, mintea iți va pune obstacole, fi deștept, folosește te de noi pentru ca urmează o perioadă dificilă.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Scrie răspuns