021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Promisiunea

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Promisiunea

Mesaj de styx »

Salve si mii de zile senine Cristinelu' !
Cunosc sentimentul descris de tine, l-am avut si eu la începutul abstinentei mele. Am intrat in camera de întruniri cu inima strânsă si cu ideea in cap ca a doua oară oricum nu ma duc... Ei bine, si in ziua de azi particip la ședințele grupului de acasa si chiar sunt co-fondatorul unui grup de adicții mixte online si unul pentru toate adicțiile, real acasa in Cta. Deci am trecut cu bine peste emoții, însă cred ca e mai bine sa te intrebi foarte onest ce-ti dorești si cum vrei sa faci ceea ce-ti dorești, indiferent de alegerea ta cel mai important lucru este sa te simti ok cu ce ai ales. Buna sau rea e alegerea ta nu a altcuiva . Iti doresc multa înțelepciune in alegerile tale si nu in ultimul rând felicitări pentru cele 15 zile de nebăut !
Zi senina !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Promisiunea

Mesaj de ilyuta »

Cristinel, inainte de a-ti raspunde, scuze pentru faptul ca nu-mi place BUG Mafia pt ca sunt prea tristi pt mine! :surprins: Mie-mi place altfel de muzica si diminuez gustul nimanui. :wink: Ceea ce am apreciat din clip totusi, este faptul ca m-am gindit imediat ca din cauza alcoolului poti pierde intr-o clipa TOTUL (in cazul nostru si stii la ce ma refer, la el a fost doar neatentie :plans: )

In ceea ce priveste sentimentele noastre vis-a-vis de AA, stai linistit ca si eu am mers dupa mult timp, de mina cu mai multi prieteni de-aici de pe forum pentru ca de unul singur nu am indraznit.Am inceput recuperarea mea la fel ca si tine, aici.Cel care m-a invitat a fost Old TUDOR,prietenul meu drag de-aici, cu care eu am inceput abstinenta mea, ulterior toti prietenii de pe forum contribuind la cel care sunt astazi. :zambetoi: Va multumesc tuturor, PRIETENI! :cuminte:
Si cu vorbitul din totdeauna eu am avut o problema si nevoit fiind inca din tinerete sa iau cuvintul in public uneori, era cel mai stressant moment pt mine si nu-mi placea deloc dar n-aveam incotro. :surprins: Acum, prietenii care ma cunosc stiu ca nu mai am acesta problema, din contra. :ras: :ras: :ras: Nu ma mai opreste nimeni plus ca-mi vine sa vorbesc foarte natural si socializez extrem de bine cu fiecare. :wink:
Sa stii ca la grup, contrar ideii a ceea ce am crezut si eu, nu trebuie sa vorbesti daca nu vrei, nimeni nu te sileste, nimeni nu te invita decit daca vrei tu.Stai doar si asculti ceea ce vorbesc ceilalti si ai sa-mi dai dreptate dupa ce vei merge macar odata, atunci cind vei dori.Vei ramine un anonim pt ceilalti si nimeni nu va vorbi cu tine daca tu nu vrei.
Ma bucur mult pentru abstinenta ta, Cristinel si tine aproape! :jos-palaria:

Ps Ca o concluzie, eu m-am salvat cu acest forum datorita prietenilor pe care mi i-am facut aici! :wink: :zambetoi: :cuminte:
Nume anterior: ilyuta
cristin el
Boboc
Boboc
Mesaje: 26
Membru din: 13 Apr 2016, 13:21
Zile de abstinență: 27,06,2016

Re: Promisiunea

Mesaj de cristin el »

Buna tuturor,
Multumesc Ilyuta pentru raspuns si incurajari. Nu sunt fan BUG, am ales melodia pt mesajul pe care-l transmite.
Nu stiu cand voi merge la prima intalnire AA dar stiu ca mai devreme sau mai tarziu voi merge. Oricum multumesc de scurta prezentare a unei intalniri.
Multumesc Styx, imi dai mai multe detalii despre adictiile online, te rog.
Au mai trecut 2 zile, in total 17 zile de abstinenta si astazi nu beau.
Va imbratisez cu drag. Cristinelu
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Promisiunea

Mesaj de styx »

Sal'tare Cristinelu si felictări pentru singura zi de abstinență pe care o avem cu toții-cea de azi !
Există o vorbă care circulă in AA si care spune că cea mai mare abstinență o are cel care s-a trezit primul dimineată :wink:
Detalii îți dau cu cea mai mare plăcere :
http://www.abstinenta.com/424387633 acceseză acest link si vei găsi toate detaliile necesare, dacă totusi ai nevoie de mai multe detalii sau un nr de contact in orasul tău poti să-mi scrii pe adresa de la semnatura, adică aceasta http://www.abstinenta.com/424379909 si mesajul tau va ajunge direct la mine fără să-l vadă altcineva( abstinenta.com e site-ul meu) si ne putem auzi si la un telefon dacă doresti (nu musc :ranjet: si stiu cum este cu timiditatea fata de oameni crede-mă ).
Zi senină !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
cristin el
Boboc
Boboc
Mesaje: 26
Membru din: 13 Apr 2016, 13:21
Zile de abstinență: 27,06,2016

Re: Promisiunea

Mesaj de cristin el »

Buna tuturor,

Au mai trcut cateva zile , in total 20 fara alcool.
Incerc sa scriu de luni dar fara rezultat, am salvat mesaj in lucru, am sters mesaj in lucru dar nu cel care trebuie.
Eu sunt bine sanatos ceea ce va doresc si voua.
Nu am avut pofte chiar daca in jurul meu se consuma alcool. Am observat ca dulcele imi taie pofta asa ca dimineata, la pranz si seara mananc ciocolata, inghetata, prajitura. Am luat deja 4 kg in greutate.
Multumesc Styx pentru informatii.
La serviciu aproape toti consuma, unii mai mult altii mai putin, unii incep la 9 altii pe la 11 si aproape de fiecare data sunt comentarii la faptul ca de la o vreme nu mai beau.
Pana acum am rezistat dar ce fac când imi va fi pofta ? in fine , când in vine va scriu.

Va imbratisez cu drag, Cristinelu
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Promisiunea

Mesaj de ilyuta »

Buna Cristinel si sa stii ca ar fi bine daca ai citi si tu BB(Big Book) care este cartea de capatii a tuturor alcolicilor! :wink:La recomandarea prietenului meu drag Old TUDOR, cu citiva ani in urma, incercam sa ma fofilez si sa spun ca nu o am, ca nu o gasesc s-o cumpar,etc, invocam fel de fel de motive numai ca sa n-o citesc. :ras: :rosu: Mi-a spus ca mi-o trimite el electronic si dupa ce-am primit-o am spus ca nu vad scrisul pt ca scrie prea mic, la care mi-a explicat cum sa fac sa vad cum imi place. :ras: :rosu: Dupa citeva luni, victorieeee, am terminat-o de citit pentru ca eu nu sunt prea intelectual. :ras: :rosu:
Ideea era ca, este un pasaj in carte in care spune cam asa:"...si daca am pleca la Polul Nord, se va gasi si acolo vre-un eschimos care sa ne serveasca cu vre-un whiskysor ca sa ne incalzim". :surprins: Deci de dorit ar fi sa invatam sa traim si cu alcool in jurul nostru, asa cum fac si eu. :wink: Si la serviciul meu este alcol in jur dar am invatat sa-l respect, eu sa-mi vad de drumul meu si el de drumul lui, suntem PARALELI! :wink: Ii stiu puterea, cit este de parsiv si de viclean si nu vreau sa ma mai lupt cu el deoarece voi fi invins de la prima inghititura:"un pahar este prea mult si 10 prea putine". :plans:
Numai bine iti doresc si tine aproape! :jos-palaria:

PS S-a minunat prietenul meu cum am tinut atit de bine minte pasajele din BB, citind cartea numai odata. :surprins: I-am raspuns ca nu mi-e greu, deoarece eu am mintea odihnita. :ras: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Promisiunea

Mesaj de styx »

Sal'tare Cristinelu' !
Ce sa faci când îți vine pofta?
sunt multe feluri de a te tine departe de bautura cand iti vine pofta. Eu unul am trecut de două ori prin asa ceva, adică o dată prin luna 4 de abstinenta cand mi-a venit o pofta nebuna de băut: Atunci m-am speriat pentru ca a venit subit iar eu eram intr-o stare superbună dpdv moral, m-am oprit din ce făceam m-am asezat pe marginea patului si m-am gandit la ultimele betii nenorocite, cu tot răul care a urmat după ele, cu simptomele de sevraj si stările de rău...apoi m-am gandit cu ochii inchisi cum arătam pe vremea consumului cand ma uitam dimineata in oglinda si nu am mai vrut sa ajung acolo, am vomitat numai fiere doar aducandu-mi aminte de starea aceea de rău , apoi m-am spalat pe fata am iesit afara si m-am plimbat de nebun vreo doua ore pe strada. MI-a trecut si de atunci nu am amai avut acea pofta fizica de baut, Anul trecut am avut o perioada dificila cu sotia dupa niste analize, si fiind la doctor i-am cerut cheia de la masina fiicei mele, sotia trebuuia sa treaca printr-o interventie chirurgicala mai delicată si eu eram speriat de moarte,coborând din clinica in partea dreapta era un restaurant si m-am gandit atunci ca daca raschetez un coniac o sa-mi treaca starea aia de frica-nu a fost pofta fizica ci psihicul meu dependent care incerca sa ma facă sa intru iar in uitare, dar de data asta m-a prins pregatit, am sunat un prieten si pentru ca nu raspundea am apelat pe altcineva, după cinci minute de convorbire mă linistisem dpdv psihic, am iesit din masina si m-am dus la un magazin din zona si mi-am luat o cafea( atunci mi-a parut rau ca ma lasasem de fumat cu un an si ceva inainte :ranjet: ), am sunat niste prieteni si pana au iesit fetele mele din clinica eram fresh la neuroni... cand le-am spus ca eram sa beau, au inceput sa rada... :surprins:
Cam asta e din experienta proprie, dar, mai poti gasi metode de a te feri foarte bune si in cartea
”Viata fără bautura.”
Seară senina ! Continuă ce faci că bine faci !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: Promisiunea

Mesaj de almaM »

Bună Cristinel!
Am greșit puțin topicul, voiam să scriu la Daniel și am postat la tine.
Am decupat, dar, totuși postarea a rămas, așa că am modificat-o în concordanță cu topicul tău. Îți spun bine ai venit pe forum, îți doresc succes în menținerea abstinenței și sunt sigură că din moment ce ai căutat ajutor, nu vrei să-ți petreci restul vieții între două luni tulburi și extrem de nesatisfăcătoare amândouă.
Felicitări pentru abstinența acumulată până acum! Cu dorință, implicare și suport sigur vei reușii să ai viața pe care ti-o dorești.
Cu drag,
Alma :jos-palaria:
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
cristin el
Boboc
Boboc
Mesaje: 26
Membru din: 13 Apr 2016, 13:21
Zile de abstinență: 27,06,2016

Re: Promisiunea

Mesaj de cristin el »

Buna dimineata,
Multumesc pt raspunsuri. Imi spuneti de unde pot descarca cartea Big Book sau puteti sa o trimiteti pe adresa [...], Va Rooogggg! sau de unde pot sa o cumpar.
Trec cu bine peste fiecare zi chiar daca in jurul meu se bea. Nu am avut pofte pana acum si cred ca se datoreaza in mare parte consumului exagerat de dulce. Am hotarat ca începând de astazi sa renunt la dulce si cafea, vine weekend-ul si va fi mult mai usor sa renunt la ele.
Va doresc o zi minunata. Cristinelu

Am visat noapea trecuta ca am fost in concediu, in Grecia, de fapt visul incepe pe aeroport la intoarcere iar eu eram nedumerit, nu imi aduceam aminte ce am facut in acele zile de concediu caci am fost beat tot timpul. M-am trezit brusc speriat.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Promisiunea

Mesaj de ilyuta »

Cristinell, buna uite-acum il sun eu pe Danisor sa-mi spuna si-ti scriu imediat !

Am vorbit si sa caute el link si ti-l pune aici, cristinell.sa stii ca eu cind am citit BB, m-am gindit ca parca a fost scrisa pentru mine .
Numai bune, Cristinell si tine aproape! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns