021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Promisiunea

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
cristin el
Boboc
Boboc
Mesaje: 26
Membru din: 13 Apr 2016, 13:21
Zile de abstinență: 27,06,2016

Re: Promisiunea

Mesaj de cristin el »

Buna seara tuturor,
Multumesc Mihai, multumesc Styx pt raspuns, citeam din "ma numesc Colea" si am gasit "A doua zi dupa betie" text ce m-a impresionat. De ce ? Acelasi lucru l-am trait si eu si nu odata, dar nu stiu de ce aveam impresia ca numai mie mi se intapla acest lucru. Colegii de pahar erau fresch de parca n-ar fi baut nimic. Acum am un coleg de cursa lunga de care-mi este teama. Cu atata pasiune povesteste despre betia de aseara incat abia asteptam sa ajung acasa sa beau ceva. Asa se face ca in ultimile luni asteptam ora 16 sa ajung acasa si sa beau iar dimineata, in fiecare dimineata, ma intrebam ce-am facut aseara? cat am baut, ce am mancat, dupa care cautam sticlele sa vad cat mai este sau daca mai este ceva de baut. Cautam in frigider sa vad ce am mancat sau sa gasesc indicii care sa-mi aduca aminte de ce am mancat. Dupa care toata dimineata ma chinuiam, dureri, arsuri de stomac, senzatii de voma, dureri de cap. Nu stiu ce faceam dar pana la ora 15 ma dregeam, imi reveneam ca prin minune iar la 16 eram cu capu -n in sticle. Gresala cea mai mare era ca, ascunzindu-ma de sotie, beam direct din sticla si nu un gat ca nu stiam cand mai am ocazia sa iau unul, asa ca o lasam sa curga ca pe apa. Si uitea asa zi de zi.
Ma opresc aici si va doresc o seara placuta.
Va imbratisez cu drag. Cristinelu
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Promisiunea

Mesaj de octav.wr »

Cristinel, sper sa iti gaseti calea cea buna, deja ai ales-o, tine-te de ea. Sa sti ca eu pana sa recad, am avut parte de o perioada super, crede-ma pe cuvant, se poate si o viata fara alcool. Iti doresc tot binele
cristin el
Boboc
Boboc
Mesaje: 26
Membru din: 13 Apr 2016, 13:21
Zile de abstinență: 27,06,2016

Re: Promisiunea

Mesaj de cristin el »

Buna tuturor,
Au mai trecut doua zile fara alcool, dar, in acest moment simt ca explodez. Ma deramjeaza toata lumea de la colegii care vorbesc la telefon, la individul care deschide usa si sta in usa, ma deranjeaza emisiunea de la radio, incerc sa ma joc pe calculator si ma enervez ca iau bataie, ma deramjeaza sefu ca-mi da de lucru, ma deramjeaza ca nasturii de la camasa care stau sa plesneasa peste burta, orice ma deranjeaza. In plus am o durere de cap insuportabila. De fapt aceasta stare a inceput de dimineata in trafic si a continut la lucru. Azi a venit si colegul de cursa lunga si impreuna cu ceilalti au inceput sa consume, m-au imbiat si pe mine dar am refuzat, aseara vecinul m-a chemat la un pahar de vin si i-am zis ca m-am pocait. Nu stiu cat am sa rezist .
Am inceput un tratament cu Sedativ PC dar fara efect.
Va imbratisez pe toti.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Promisiunea

Mesaj de ilyuta »

Draga Cristinel, salut!Sper sa nu ti se puna pata si pe mine! :ras: Scuze! :rosu:
Dupa parerea rea mea, cred ca sunt situatii firesti, gindesc acum privind in urma.Daca esti constient de asta este ok.Fii atent , ca am povestit cu putin timp in urma pe forum, cum eu si cu Danisor constinentizam ca atunci cind nu ne place ceva, problema este la noi si nu la cei din jur si este musai sa facem ceva. :surprins:Adica sa fim mai profunzi si sa ne autoeducam deoarece cam asta trebuie sa facem.
Eu unul, am invatat ca atunci cind am probleme il rog pe Dumnezeu sa-mi arate calea si totdeauna primesc un raspuns.Nu mai departe de zilele trecute am avut o situatie foarte tensionata la servici si primul meu instinct a fost ca sa ma cert, pentru ca eu sunt cam suparacios de felul meu. :ras: :ras: L-am rugat pe Dumnezeu sa ma inspire ce ar trebui sa fac si am luat un pas inapoi si am lasat de la mine, actionind astfel pentru ca nu trebuie sa am ego in afacerea mea. :wink: :jos-palaria:Plus ca m-am certat cu cineva din familie dar mi-am revizuit comportamentul si am concluzionat ca am gresit eu. :rosu: In fine, lucrurile sunt pe fagasul normal si pentru orice problema, gasesc solutii, daca am mintea limpede ceea ce-ti doresc si tie! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
cristin el
Boboc
Boboc
Mesaje: 26
Membru din: 13 Apr 2016, 13:21
Zile de abstinență: 27,06,2016

Re: Promisiunea

Mesaj de cristin el »

Buna dimineata,

Multumesc Ilyuta pt raspuns si pt sfat. Am trecut cu bine peste moment, mi-am gasit de lucru si automat mintea mea a schimbat macazul. Ai dreptate , problema era si este la mine, va fi o perioada dificila. Ieri ma indreptam spre casa, trafic aglomerat, la semafor ma uit stanga, dreapt si dau cu ochii de o terasa de cartier plina de musterii cu bere in fata, in bot care pe unde putea. Mai merg ce merg, alt semafor alta crasma la fel de animata. Trec aproape zilnic pe acest drum dar e prima data când le vad in plus nu am fost bautor de bere si cu toate acestea asi fi ras una cat ai zice peste. Este prima data in cele13 zile de abstinenta când am pofte asemenea unei femei gravide. Ieri am simtit nevoia sa vorbesc cu cineva, am simtit ca mi-ar fi prins bine un nr. de telefon.
Va doresc o zi placuta.
Va inbratisez cu drag.
Cristinelu
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Promisiunea

Mesaj de freedom »

Daca bine am inteles, esti din Timisoara?
Pai acolo e leaganul recuperarii din dependente, mai ales din alcoolism.
Sunt niste oameni minunati, timisorenii de la grupuri.
Daca simti ca doresti, poti sa cauti pe siteul AA un grup in zona ta si sa le faci o vizita.
Te asigur ca vei avea o mare surpriza si poate te va ajuta.
Cu drag,
Free.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
cristin el
Boboc
Boboc
Mesaje: 26
Membru din: 13 Apr 2016, 13:21
Zile de abstinență: 27,06,2016

Re: Promisiunea

Mesaj de cristin el »

Multumesc Freedom , da sunt din Timisoara, am gasit adresa, ramane doar sa-mi iau inima in dinti si sa merg la intalnire.
te imbratisez cu drag
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Promisiunea

Mesaj de Mihai »

Mergi la întâlniri AA acum cât ești călduț ca apoi uiți.

Dacă vrei imi poți scrie la adresa de mail
[...]

Poate iți dau șut sa ajungi mai repede la terapie ,

Cele bune,

Mihai.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Promisiunea

Mesaj de ilyuta »

Cristinel, ia aminte la ce te indeamna prietenii nostri, Freedom si Mihai pt ca te invata de bine. :jos-palaria: Vreau sa-ti spun ca o remarca personala ca eu nu am vrut sa merg la aceste grupuri pt ca ziceam ca eu nu-s ca ei. :ras: :rosu: Ai sa fii uimit ce oameni minunati intilnesti acolo, dezinteresati si incercind sa ajute fara sa astepte nimic in schimb plus ca nimeni nu stie cine esti , plus ca si daca te-ar cunoaste cineva, regula este ca tot ce se vb acolo sa ramina acolo. :zambet:

Cu magazinele de bere?Gindeste-te numai la ce urmeaza dupa citeva ingitituri... :plans:
Numai bine Cristinel si tine-aproape.Apropos de telefon, sa stii ca Danisor raspunde si noaptea la telefon si suna pe cineva inainte de a bea nu dupa. :wink:

Ah si inca ceva, apropos de bere, eu am consumat vre-o 10 ani numai bere , crezind ca sunt normal si nu conteaza ceea ce bei deoarece alcolul loveste la fel. :plans:
Nume anterior: ilyuta
cristin el
Boboc
Boboc
Mesaje: 26
Membru din: 13 Apr 2016, 13:21
Zile de abstinență: 27,06,2016

Re: Promisiunea

Mesaj de cristin el »

Buna dimineata,
A mai trecut o zi in total 15 zile de abstinenta. :wink:
Ilyuta, aceeasi traire am si eu " nu am vrut sa merg la aceste grupuri pt ca ziceam ca eu nu-s ca ei " nu stiu de ce dar asta simt acum. Unul din motivele pt care beam era ca nu reuseam sa ma integrez intr-un grup in care nu cunosteam pe nimeni,nu gaseam(nu gasesc) subiect de discutie, pt a intra in vorba cu persoane necunoscute trebuia sa beau ceva.
In liceu, prietenul meu mi-a spus la un moment dat sa tac ca spun numai prostii. Nu imi aduc aminte in ce context dar si acum acele cuvinte in suna in urechi. Din acel moment prefer sa ascult si sa vorbesc mai putin ( când sunt traeaz). Am impresia ca de fiecare data când deschid gura spun numai prostii, asta doar când sunt treaz, dupa ce beau nu mai am aceasta problema sau nu ma mai intereseaza parerea celorlalti despre mine.
Un alt motiv este teama de a nu intalni pe cineva cunoscut si de aici un intreg sir de emotii, gânduri, trairi care m-ar trimite spre primul pahar.
Cam atat pentru o zi de vineri 13.

Va imbratisez cu drag, Cristinelu
Scrie răspuns