021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Saluta Cătălin, multumesc si eu!
Vizitator12#45 scrie: E mai important ca functioneaza si nu cum functioneza, cum zicea cineva pe forum.

Corect! De fapt asta este ideea de bază, indiferent ce faci pentru abstinenta ta important este să functioneze, si să rezonezi cu ceea ce faci altfel la un moment dat vine sila, lehamitea si te lasi păgubas... Alegerea e a fiecăruia!

Wek-end plăcut si tie si forumului!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Preluat de la o bună prietenă din comunitate, căreia îi multumesc:

”In recuperare te vei simti probabil ca si cum ai merge din rau in mai rau. Vei fi anxios, vei transpira, vei plange. Pentru ca ce se petrece acum? Ce se petrece acum cand dai drumul la ceea ce a fost centrul vietii tale atat de mult? Cum fac asta oamenii normali? Este normal? Este prea mult? Este prea putin? Probabil ca ai mai auzit asta: insa este mai rau inainte sa fie mai bine. Recuperarea va parea ca si cum ai muri de milioane de ori si fiecare milimetru din tine va urla sa te opresti sa te intorci sa te opresti din lupta. Dar nu ceda. Viata te asteapta dincolo de zona de confort. Nu va trebui sa te ingrijorezi mereu despre ce se intampla data urmatoare saptamana urmatoare, luna urmatoare. Va deveni mai usor. iti promit. Continua sa lupti si va deveni mai usor. Nu ceda acum. ”
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Seară frumoasă, oameni frumosi!

Am stat mult timp să mă gândesc dacă să postez această scrisoare aici si m-am hotărât să o postez, deoarece așa cum zice si autoare acestei emotionante scrisori, gratuit am primit gratuit dăm mai departe... Scrisoarea am primit-o pe mail, eu si mai multi prieteni din comunitatea AA si apartine unei bune prietene de-a noastră. NU fac nci un comentariu referitor la ea, vă las să o citiți si să trageti fiecare concluziile după cum vă lasă inima.

„Draga prietena,
iti scriu o scrisoare pentru ca nu pot sa vorbesc cu Tine despre ceea ce iti voi scrie in continuare. Chiar daca m-as uita in ochii Tai nici atunci nu as putea sa iti transmit intelegerea mea pentru ce anume incerci sa ma ocolesti. Nu as putea sa iti spun ca nu gasesc nimic de condamnat in atitudinea ta pentru ca te inteleg cu foarte multa dragoste. Stiu ca nu mi-ai permite sa iti vorbesc despre boala pe care o ai si ne-am preface ca aceasta nici nu exista.
Iti scriu, te vad cu ochii minti, Tu vei citi aceasta scrisoare si o vei ascunde repede fata de membrii familiei tale dar sper sa o recitesti atunci cand te simti singura si crezi ca nu te vede nimeni.
Iti scriu pentru ca vreau sa sti ca avem ceva in comun, ceva ce ne leaga si iti spun de la inceput ca acest lucru este bautul tau care te sperie de moarte.
Poti sa ai orice varsta, poti sa fi studenta, mama tanara, femeie de afaceri, sotia oricui din oras sau de la tara, poti fi bunica. Poti fi extravertita, introvertita, dar curajul Tau vine din pahar.
Poate ca bei de luni sau de ani, cu toate acestea ai fi prima care ar nega si s-ar opune vehement daca cineva te-ar numi alcoolica, betivana, decazuta dar stiu ca in sufletul Tau indoiala s-a cuibarit deja pentru ca simti ca poate au dreptate.
Fiind femeie, esti mai secretoasa, ascunzi bautul chiar si fata de tine, bei in “camara”,iti ascunzi bautura in locuri doar de tine stiute, intre cearceafurile curate din dulap , rufele murdare din masina de spalat sau in spatele ghivecelor mari de flori din casa.
Poate esti reaua familiei, poate ti-ai pierdut locul de munca si familia, poate ai fost batuta, copiilor le e rusine cu tine, ai ajuns jucaria neputincioasa a acestei boli.
Oriunde te afli in acest moment poti avea speranta. Nu meriti suferinta, condamnarea, milogeala celor din jurul tau “daca ne-ai iubi cu adevarat, nu ai mai bea”. – te intereseaza doar persoana ta, / sa-ti fie rusine, fata cu studii superioare,-ai avut toate posibilitatile, nesimtita, imputita etc. etc. Nu esti egoista, rea, monstru fara suflet, dimpotriva.
Esti o femeie bolnava de o boala incurabila. Ca omul fara picior caruia nu-i mai creste altul la loc, ca diabeticul, ca bolnavul de inima. Repet, nu meriti sa suferi, sa tremuri, sa te simti pedepsita pentru ca Tu esti bolnava, oricum i-ai imbolnavit pe toti din jurul tau si cu totii va chinuiti.
Ai putea sa intrebi de unde stiu toate acestea despre Tine?
Stiu pentru ca sunt sau mai bine zis am fost exact ca tine. Cu foarte mare greutate am recunoscut si am admis ca eram neputincioasa in fata alcoolului.
In urma cu 15 ani, am alaturat numelui meu cuvantul - alcoolica.
Am venit singura la Vurpar, in iulie 2002, si am cerut ajutor.
Am povestit viata mea, modul meu autodistructiv de a bea, ca am sot, am adoptat 2 copii minori, ca nimeni nu mai da doi bani pe mine, ca sunt distrusa si disperata, de multe ori am fost batuta, legata si dusa la spitalul de nebuni , daca nu ma lasam internata, pe urma ma internam de buna voie la alte unitati spitalicesti, cu diferite motive, interne, ginecologice, dar niciodata nu recunosteam ca sunt alcoolica.
Aici la Vurpar am constientizat prima data natura exacta a bolii mele, am inteles ca as putea sa incep sa ma vindec, sa ma intorc in societate, sa fiu membru deplin al familiei mele, ca pot sa lucrez si ca nu trebuie sa sufar si sa mai mint.
Am stat la Vurpar 40 de zile, in ingamfarea mea ma consideram vindecata, ma laudam ca mi-au ajuns aceste zile ca lui Isus in pustietate si m-am intors acasa unde am gasit exact acelasi mod de viata si existenta din fata careia m-am refugiat.
Nu a trecut mult timp si am recidivat. Am redevenit sclava alcoolului, nu puteam sa ma inteleg cu nimeni, mi-au spus copiii ca le este rusine cu mine, mai bine le adopta o alta mama, nu au divortat de mine pentru ca eu am intretinut familia si chiar si asa bauta aduceam bani in casa si faceam menajul.
Am avut si perioade bune, am stat abstinenta 6 luni, 1 an, 2 ani.
Am calatorit mult, am lucrat si mai mult, dar nu am fost abstinenta pe deplin pentru ca nu aveam credinta,eram fatarnica am mintit si nici vorba de o minima onestitate. Am tinut legatura cu Casa, am fost la Selimbar in vizita de 10 ani, - am participat la grupuri psihoterapeutice, am vorbit despre mine si cu toate acestea nu consider ca am dobandit abstinenta senina si fericita decat de 2705 zile – azi 20 mai 2017 – aproape de 8 ani.
Intre timp m-am schimbat cel mai mult datorita legaturilor cu grupurile de suport la care particip, cu aprofundarea credintei, am inteles ca am fost doar religioasa ca sa ocolesc iadul, dar am devenit credincioasa pentru ca eu chiar am fost acolo.
Am continuat sa particip la toate evenimentele organizate de Casa Insula Sperantei, am fost la Casa Nazareth, am citit mult si am vorbit despre mine si mai mult. Tin legatura cu Alcoolicii Anonimi, cu Fundatia Bonus Pastor pt. lb. maghiara, si ma vindec, ma vindec trup si suflet. M-am imbolnavit de cancer, nu din cauza alcoolului, am acceptat si aceasta boala tot treaza fiind si tot in stare de bine.
Revin la inceputul scrisorii.
Singura nu se poate, nici eu nu am reusit inainte cand ma bazam exclusiv pe propria putere, pe propriile resurse. Cu greu am inteles ca din aceasta boala nu exista vindecare totala, este incurabila, nu mai pot fi bautoare de societate, nu mai pot bea ca o doamna dar acum nu mai nu sufar din aceasta cauza.
Nu scriam aceasta scrisoare daca nu as fi fost rugata. Persoana care m-a rugat sa scriu a inteles ca am primit ceva care echivaleaza cu o noa stare a constiintei si a existentel mele, ca am suferit o transformare in adevaratul inteles al cuvantului, ca am dat peste o sursa de putere pe care nu am avut-o inainte.
Pot spune ca ma gasesc in posesia unui grad de onestitate, toleranta, altruism, pace sufleteasca si iubire de care nu ma crezusem capabila. Toate acestea mi-au fost daruite de Dumnezeu in timp, gratis si asa cum sunt acum, am fost gata sa le primesc. Am acceptat sa scriu scrisoarea pentru ca “ am primit gratis, dau mai departe pe gratis”...
Aceasta este viata mea, dar slava Domnului, a grupurilor de suport, a femeilor cu care ma intalnesc an de an, a ajutorului de la Casa Insula Sperantei nu trebuie sa mai imi fie teama, nu trebuie sa mai mint si pot accepta pe toti si toate din jurul meu.
Mi-am redobandit increderea in mine, - plangeam odata ca mi-am pierdut stima de sine, sigur ca da, daca am baut.
Ma feresc de primul pahar, daca nu il beau pe primul nu trebuie sa ma tem nici de al doilea, nu?
Traiesc fiecare zi cu seninatate si accept ce nu pot schimba, ma indepartez cat pot de cei rai si de cele rele, ma iubesc si ma apreciez pe mine si asa am ajuns sa ii iubesc si pe cei din jurul meu, chiar si pe Tine prietena necunoscuta care acum imi citesti scrisoarea si poate ai curaj sa ceri ajutor pe care meriti sa o primesti.”

Abstinență senină! Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Ambasador »

Tot respectul "draga prietena"!.. Chiar, fara cuvinte.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Airam »

Nu stiu ce sa scriu. Iti multumim draga prietena.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Noapte senină, dragi forumisti!
Că tot s-a vorbit astăzi despre iubire pe forum:
„Toate acțiunile umane sunt motivate la nivelul lor cel mai profund prin două emoții-frica sau iubire. Există într- adevăr numai două emoții - doar două cuvinte în limbajul sufletului.

Frica este energia care contractă, închide, se strânge în sine, o ia la fugă, se ascunde, acumulează comori, face rău. Dragostea este energia care se extinde, se deschide, trimite departe, stă pe loc, scoate la iveală, împarte cu alţii, vindecă.

Frica înfășoară trupurile în haine, dragostea ne permite să stăm goi. Frica se cramponează si înșfacă tot ce avem, iubirea dăruiește tot ce avem mai departe. Frica îmbrățișează averi, iubirea îmbrățișează pe cel drag. Frica înhață, iubirea dă drumul. Frica înveninează, dragostea mângâie. Frica atacă, dragostea iartă.”
- Neale Donald Walsch

Abstinență senină! Doamne ajută!
Imagine
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Iliuță prieten drag, multumesc de vizită si de aprecieri!😘
Iubirea nu are vârstă dragul meu prieten... Si e foarte bine să fii iubăreț, e cel mai frumos sentiment, iubirea împlineste si îți dă acel sentiment că poti face orice, că poti trece peste orice doar pentru că el(ea) este acolo... Eu cred că noi suntem îndrăgostiti de iubire! 😌
Te îmbrățișez cu mult drag si te îmbrățisăm cu mult drag!😘

Zi senină, dragă forum!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Zi senină, dragi forumiști!

O emisiune despre alcool si femei...

„Organismul femeii nu poate metaboliza mai mult de un pahar de vin pe zi. Alcoolul le doboara, asadar, extrem de usor.
Majoritatea beau pe ascuns si rareori familia realizeaza ca fiica, mama sau bunica sufera. De regula, familia constientizeaza abia cand femeia ajunge la medic...”

http://stirileprotv.ro/boala-din-pahar/ ... -masa.html

Abstinență senină! Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Bună dimineața dragi forumisti!
Cătălin multumesc frumos! Asemenea si tie! Asemenea tuturor prietenilor forumisti!
Si cum azi e ziua copilului:
„Un copil poate oricând să înveţe un adult trei lucruri: cum să fie mulţumit fără motiv, cum să nu stea locului niciodată şi cum să ceară cu insistenţă ceea ce îşi doreşte.”
– Paulo Coelho

La multi ani!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Cala »

Buna ziua Styx! Citesc cu interes tot ce postezi. Dar astazi, pe asa o caldura te intreb: Cafe Frappe servesti?
Te imbratisez.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Scrie răspuns