021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesajde catalinul » 07 Feb 2020, 16:21

Salut El Sugativo, io-te ca rezonam si la asta.

Styx, stiu ca nu ai avut nici o intentie gresita. Asa sunt eu (si vad, El Sugativo si poate altii), de exemplu cand citesc povesti de viata "hardcore" ca ale lui Tudor, Asido, Ovidiu, cu internari, un pas in groapa, puscarie, condus tirul beat, etc., in loc sa ma sperie imi dau impresia ca hei, dar eu inca mai pot duce, io-te la altii de unde s-au intors.

Asa ca, totul e o chestie de perceptie, pe unii ajuta anumite lucruri, pe altii dimpotriva. Majoritatea conteaza oricum.
Un weekend senin tuturor!

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 07 Feb 2020, 19:04

Perceptia asta, al naibii de relativa e. Ce mai conteaza, cine si cum, ce educatie sau ce meserie avem. Suntem toti la fel.

Sunt autorul acestui subiect
styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 30,06,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde styx » 07 Feb 2020, 21:16

Salutari calde!
Cătălin, da, există acest pericol de a îți spune că, comparativ cu alții nu ești grav afectat de boală, dar alcoolismul este o boală progresivă. Paradoxal, pe mine m-a întărit în abstinență chestia asta, ascultând/citind povestile unor oameni de pe forum de la întâlnirile AA sau cele non AA la care am participat, oameni care au trecut prin mult,mult mai rele decât mine care eram ”mic copil” pe lângă ei, mi-am spus că sunt binecuvântat că am întins mâna după ajutor la timp și nu mi-am dorit să ajung la faze de gen. Ca fapt divers, pentru carnetul de conducere și am dat si l-am luat abia în 2015 când aveam peste 6 luni de abstinentă...Dar asa cum spune si Speranța e vorba doar de perceptie si aș adăuga eu, doar de ce îți dorești cu adevărat, dar nu cred că suntem totți la fel, doar boala e asemenea pentru toti, pentru că altfel e privit un scriitor de renume alcoolic si altfel un om oarecare( desi asta nu cred că are vreo relevanță anume)
Cale senină să avem!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

El Sugativo
Boboc
Boboc

Mesajde El Sugativo » 07 Feb 2020, 21:27

Speranta16 scrie:Perceptia asta, al naibii de relativa e. Ce mai conteaza, cine si cum, ce educatie sau ce meserie avem. Suntem toti la fel.

Nu suntem chiar la fel,dovada ca tu ai putut aduna trei luni de abstinenta,din cate-nteleg eu,iar eu nu pot nici macar o singura zi,si chiar daca as putea,ar fi o zi chinuita si de abia as astepta sa reiau bautul "normal",mi s-ar parea ca am stat o zi la carcera cu paine si cu apa,si pe urma,cand scap, ma asteapta tort si alte bunatati,iar ideea ca ar trebui sa mai stau o zi la carcera ma innebuneste!

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 07 Feb 2020, 22:46

suntem la fel in ceea ce ne atrage, dar foarte diferiti in ceea ce ne distrage de la alcool

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 08 Feb 2020, 13:19

catalinul scrie:suntem la fel in ceea ce ne atrage, dar foarte diferiti in ceea ce ne distrage de la alcool

Foarte bine punctat. Multumesc!

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 08 Feb 2020, 21:06

Un articol interesant: ”O femeie se destăinuie: Ce înseamnă să ai o problemă serioasă cu alcoolul”...
https://universul.net/o-femeie-se-desta ... x2dbHxeG9o

Cale senină!

Vbc
Veteran
Veteran

Mesajde Vbc » 12 Feb 2020, 22:19

Nu doar interesant,...foarte adevărate sunt relatarile doamnei, multe întâmplări si trăiri comune cu ale noastre.... alcoolicilor.

Cale senină tuturor!
Viata e mai frumoasa,sanatoasa si mai interesantă fără această substanta nocivă
E pur si muove!

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 13 Feb 2020, 10:55

Mulțumesc Vbc!

Cale senină să avem cu toții!

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 19 Feb 2020, 20:30

Câteva cuvinte care poate înseamnă ceva sau care nu înseamnă nimic dar e un adevăr, adevărul meu si al experientei mele cu boala asta...

Te minți pe tine însuți dacă te crezi în stare să-ți gestionezi consumul. Ai pierdut deja controlul vieții tale, numai că nu vezi asta. Îți vei distruge corpul si psihicul pentru o liniste sufletească pe care nu o vei obtine niciodată prin consum. Ai impresia că nu stie nimeni. Dar stiu. Așa că poti continua să minti pe toată lumea dar oprește-te să te mai minți pe tine însuți.

Da, va fi dureros să devii abstinent. Mult mai dureros decât poate fi atunci când esti în consum. Pentru că de fapt acum vei fi capabil să simți durerea. Amorteala pe care o aveai va fi dată deoparte. Și îți va fi al naibii de rău.Dar te vei simti din ce în ce mai bine. Și vei simti dragoste și liniste si pace. Și asta va face ca toată durerea aia să merite.
Crede-mă, am fost acolo unde esti tu acum.
Styx, alcoolic în recuperare.
Cale senină!

Înapoi la “POVESTEA MEA”