021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

5 reguli de bun simț pentru o recuperare împlinită... La sfârsitul articolului veți găsi și sursa(link-ul ) de unde am luat articolul.
*Autorul articolului este Dr. Steven M. Melemis *
Doctor în medicină si filozofie la Universitatea din Toronto, si postdoctorat la Universitatea din California, la Berkeley. Membru al Societatii Regale de Medicina. Medic emerit, practica lui este dedicată dependențelor și tulburărilor de dispoziție. În prezent, accentul lui este pus pe scrisul despre dependențe și sănătatea mintală și de a ajuta la educarea indivizilor, familiilor lor și a profesioniștilor din domeniul sănătății.

„Există cinci reguli simple, care acoperă cea mai mare parte din ceea ce trebuie să faceți în recuperare. Dacă sunteți vreodată în dubiu despre ceea ce trebuie să faceți, sau dacă sunteți pe drumul cel bun, întrebați-vă dacă urmați aceste cinci reguli simple. Frumusetea acestor cinci reguli este că acestea sunt, de asemenea, indicatori de recidivă. Când oamenii recidivează, acesta este de obicei, pentru că ei au încălcat una dintre aceste cinci reguli.”

Regula 2: Cere ajutor și dezvoltă un cerc al recuperării.
Cei mai mulți oameni încep recuperarea prin încercarea de a face acest lucru pe cont propriu. Ei doresc să demonstreze că au controlul asupra dependenței lor, și că nu sunt atât de bolnavi pe cât cred ceilalți Dar încercarea de a face recuperarea pe cont propriu este cea mai grea cale pe care poti merge. Este ceea ce ai încercat deja - fără succes.

Dependența este izolare. Lumea ta devine mai mică pe măsură ce renunți din ce în ce mai mult la viata ta pentru a face tot mai mult loc pentru dependentă. Recuperarea implică învățarea întinderii mîinilor pentru a cere ajutor.

Arată bun simț atunci când ceri ajutor. Nu toată lumea îți este cel mai bun prieten. Unii oameni ar putea să nu înțeleagă că ai o dependență, iar unii oameni s-ar putea să nu fie favorabili dorinței tale de recuperare. Nu lasa asta să te oprească. Există mulți oameni care doresc să ajute.

Dezvoltarea unui cerc al recuperării. Cu cât mai puternic este cercul, cu atât mai puternică este recuperarea. Un cerc al recuperării ar trebui să includă, cel puțin următoarele:
• Membrii apropiați ai familiei
• prieteni apropiați
• Profesioniști în sănătate
• Consilieri
• Grupuri de recuperare de auto-ajutor
Toată lumea găsește dificil să ceară ajutor. Acesta este unul dintre motivele pentru care grupurile de auto-ajutor sunt importante. Ei fac ușor de găsit ajutorul, deoarece acestea oferă un mediu necritic și înțelegător.

Grupurile de auto-ajutor
A fost demonstrat faptul că participarea la un grup de auto-ajutor crește în mod semnificativ șansele de recuperare. Combinația unui grup program de abuz de substanțe și de auto-ajutor este cea mai eficientă strategie. Există mai multe grupuri de auto-ajutor pentru a alege.
Grupurile Doisprezece-Pași includ:
Alcoolicii Anonimi (AA),
Narcotice Anonimi (NA),
Marijuana Anonimi (MA),
Cocaină Anonimi (CA),
Gamblers Anonimi (GA),
Copii adulți ai Alcooliciilor (ACA)., etc.
Există, de asemenea, grupuri de auto-ajutor care nu se bazează pe cei Doisprezece Pași, incluzând:
Femeile pentru abstinență,
Organizația Seculară pentru Abstinență și
Smart Recovery, etc.

Beneficiile Apartenenței la un grup de auto-ajutor:
• Simti ca nu mai esti singur.
• Vei învăța despre dependență și negare prin ascultarea lor la alții.
• Înveți ce strategii au avut succes în recuperare.
• Ai un loc sigur unde poți merge și unde nu vei fi judecat.



Vinovăția și rușinea sunt emoții comune în dependență.
Acesta este unul dintre avantajele grupurilor de auto-ajutor, care merită o atenție specială. Vinovăția și rușinea sunt obstacole în calea recuperării, deoarece ele te fac să simti ca ai fost deteriorat și că nu meriți recuperarea sau fericirea. Grupurile de auto-ajutorare te ajută să depășești vina și rușinea, văzând că nu mai ești singur. Simți că recuperarea îți este și ție la îndemână.

Cum să obții cel mai mult dintr-un grup de auto-ajutor.
S-a demonstrat că modul de a obține cele mai multe dintr-un grup de Doisprezece Pași este acela de a participa la reuniuni în mod regulat, de a avea un sponsor, de a citi literatura celor 12 pași, și grupul are scopul conștient al abstinenței.

Motive pentru a nu te alătura unui grup de auto-ajutor
Acestea sunt câteva dintre motivele pentru care unii oamenii aleg să nu adere la grupurile de auto-ajutor:
• Dacă mă alătur unui grup, voi admite că sunt un dependent sau alcoolic.
• Vreau să o fac pe cont propriu.
• Nu-mi plac grupurile. Nu sunt genul ”membru”.
• Nu îmi place să vorbesc în fața oamenilor.
• Nu vreau să renunț la dependență și să devin dependent de AA.
• Mă tem că cineva mă va recunoaște.
• Nu mă simt confortabil cu ideea unei puteri superioare.

Te pot asigura că cei mai mulți oameni care au aderat la un grup de auto-ajutor pentru recuperare au avut aceleași obiecții. Ați putea descoperi că aceste obiecții sunt de fapt ceea ce îți vorbește dependența, și că există soluții la toate acestea. Înainte de a decide dacă grupurile de auto-ajutor sunt pentru tine, încercați-le și întrebați oamenii de acolo cum și-au depășit obiecțiile lor.

Traducerea, adaptarea si eventualele greșeli îmi apartin.

Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

5 reguli de bun simț pentru o recuperare împlinită... La sfârsitul articolului veți găsi și sursa(link-ul ) de unde am luat articolul.
*Autorul articolului este Dr. Steven M. Melemis *
Doctor în medicină si filozofie la Universitatea din Toronto, si postdoctorat la Universitatea din California, la Berkeley. Membru al Societatii Regale de Medicina. Medic emerit, practica lui este dedicată dependențelor și tulburărilor de dispoziție. În prezent, accentul lui este pus pe scrisul despre dependențe și sănătatea mintală și de a ajuta la educarea indivizilor, familiilor lor și a profesioniștilor din domeniul sănătății.

„Există cinci reguli simple, care acoperă cea mai mare parte din ceea ce trebuie să faceți în recuperare. Dacă sunteți vreodată în dubiu despre ceea ce trebuie să faceți, sau dacă sunteți pe drumul cel bun, întrebați-vă dacă urmați aceste cinci reguli simple. Frumusetea acestor cinci reguli este că acestea sunt, de asemenea, indicatori de recidivă. Când oamenii recidivează, acesta este de obicei, pentru că ei au încălcat una dintre aceste cinci reguli.”

Regula 4 Practică auto-îngrijirea
Există doar câteva motive pentru care oamenii folosesc alcool și/sau droguri. Ei consumă pentru a evada din cotidian , a se relaxa, șau a se recompensa. Cu alte cuvinte, oamenii folosesc alcool și droguri, ca o formă de auto-îngrijire si de auto-medicatie.
Recuperarea nu înseamnă să-ți negi tie însuți modalitățile de evada din cotidian, de a te relaxa sau a de a te recompensa. Aceasta înseamnă a găsi modalități mai bune de a face aceste lucruri. Dacă nu găsești modalități mai bune de a avea grijă de tine, în cele din urmă te vei simți irascibil, epuizat, și nemulțumit. Dacă vei avea aceste sentimente prea mult timp, vei începe să te gândești la consum doar pentru a scăpa de ele.
Autoîngrijirea poate suna egoist. La urma urmei, cine are timp să evadeze din cotidian, să se relaxeze, și să se recompenseze?.
Dar asta este exact ceea ce fac oamenii atunci când se întorc la dependenta lor.
Autoîngrijirea este esențială pentru bunăstarea mintală. Dacă nu-ți faci conștient timp pentru autoîngrijire, îți vei face inconștient timp pentru ea, prin consum.

Autoîngrijirea nu înseamnă că trebuie sa faci excursii de lux sau de cumpărături frivole. Aceasta începe cu obiceiurile alimentare sănătoase și somn. Dezvoltă obiceiuri bune de somn, astfel încât să fii mai putin obosit. Mănâncă un prânz mai sănătos, astfel încât să nu fie așa de foame, la sfârșitul zilei. Află cum să te relaxezi, astfel încât să nu fii plin de temeri și de resentimente. Acestea sunt unele dintre componentele HALT, menționate anterior.
Relaxarea Minte-Corp
Atunci cand esti tensionat ai tendinta de a face ceea ce este familiar și greșit în loc de ceea ce este nou și corect. Când ești tensionat, nu ești deschis la schimbare.
Dovezile copleșitoare arată că diferite forme de relaxare minte-corp (yoga, mindfulness, meditație) sunt eficiente în reducerea consumului de și alcool și droguri. Relaxarea minte-corp a fost de asemenea demonstrată în prevenirea recidivei.

Prima regulă a recuperării este că trebuie să îți schimbi viața. Dar ce trebuie să schimbi? Dacă oamenii folosesc droguri și alcool pentru a-și calma starea de tensiune(încordarea, stresul), atunci a învăța cum să te relaxezi este una dintre cele mai importante abilități, dacă dorești să îți schimbi viața.

Dacă reușești să nu mai consumi, dar nu înveți cum să te relaxezi, starea de tensiune va crește și va crește până când vei ajunge să recidivezi doar pentru a scăpa de ea. Starea de tensiune este cea mai frecventă cauza de recidivă.

Există doar un singur motiv pentru care oamenii nu se relaxează - pentru că ei cred că sunt prea ocupați ca să se relaxeze. Se merge pe premiza, „Eu știu că are sens, dar am atât de multe alte lucruri pe care trebuie să le fac.“

Întreaba-te cât de mult timp ți-ai petrecut cu dependenta ta? Dacă adăugi tot timpul de care a fost nevoie pentru a obține substanța, pentru a consuma, pentru a rezolva consecințele consumului, și pentru a îți planifica următoarea recădere, vei realiza că a te relaxa timp de douăzeci până la patruzeci de minute pe zi este o afacere bună.

Relaxarea nu este o parte opțională a recuperării. Este esențială pentru recuperare. Există mai multe moduri de relaxare. Acestea variază de la tehnici simple, cum ar fi de la o simplă o plimbare la tehnici mai structurate, cum ar fi mindfulness și meditație

Traducerea, adaptarea si eventualele greșeli îmi apartin.

Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

5 reguli de bun simț pentru o recuperare împlinită... La sfârsitul articolului veți găsi și sursa(link-ul ) de unde am luat articolul.
*Autorul articolului este Dr. Steven M. Melemis *
Doctor în medicină si filozofie la Universitatea din Toronto, si postdoctorat la Universitatea din California, la Berkeley. Membru al Societatii Regale de Medicina. Medic emerit, practica lui este dedicată dependențelor și tulburărilor de dispoziție. În prezent, accentul lui este pus pe scrisul despre dependențe și sănătatea mintală și de a ajuta la educarea indivizilor, familiilor lor și a profesioniștilor din domeniul sănătății.

„Există cinci reguli simple, care acoperă cea mai mare parte din ceea ce trebuie să faceți în recuperare. Dacă sunteți vreodată în dubiu despre ceea ce trebuie să faceți, sau dacă sunteți pe drumul cel bun, întrebați-vă dacă urmați aceste cinci reguli simple. Frumusetea acestor cinci reguli este că acestea sunt, de asemenea, indicatori de recidivă. Când oamenii recidivează, acesta este de obicei, pentru că ei au încălcat una dintre aceste cinci reguli.”


Regula 5: Nu încerca să-ți negociezi recuperarea
Dependenta ta ți-a dat posibilitatea de a-ti schimba viata. Schimbarea vieții tale este ceea ce face recuperarea atât de dificilă dar plină de satisfacții.

Recuperarea este dificilă pentru că trebuie să-ți schimbi viața, dar orice schimbare este dificilă, chiar și schimbarea bună. Recuperarea merită osteneala pentru ca ai sansa de a-ți schimba viața. Cei mai mulți oameni sunt somnambuli prin viață. Ei nu se gândesc la cine sunt sau ce vor să fie, și apoi într-o zi se trezesc și se întreabă de ce nu sunt fericiți.

Dependenta ta ti-a dat o oportunitate, și dacă folosesști această oportunitate în mod corect, vei privi înapoi la dependență ca fiind unul dintre cele mai bune lucruri care ți s-au întâmplat vreodată.

Oamenii în recuperare se descriu de multe ori ca fiind dependenți de recunoștință. De ce ar fi recunoscător cineva pentru o dependență? Deoarece dependenta lor i-a ajutat să-și găsească pacea interioară și liniștea pe care cei mai mulți dintre oameni si-o doresc. Recuperarea te poate ajuta să îți schimbi viața.

Recidiva este rară după 5 ani de abstinenta. Un studiu a urmărit barbatii si adolescenti tineri cu dependență de alcool, care au fost în recuperare. Unii au fost studenti la Universitatea Harvard, iar unii au fost adolescenți din cartierele sărace ale orașelor. Oamenii au fost urmăriți, la fiecare doi ani printr-un chestionar, și la fiecare 5 ani, prin examen fizic până la vârsta de 60. Studiul a ajuns la concluzia că, după 5 ani de recidiva abstinenta este rara. Recuperarea este posibilă.
Folosește această oportunitate. Nu lua în nume de rău dependenta. Nu încerca să negociezi recuperarea. Îmbrățișează-ți recuperarea și vei fi mai fericit în viață.


Sursa: https://www.addictionsandrecovery.org/f ... covery.htm
Traducerea, adaptarea si eventualele greșeli îmi aparțin.


Vă multumesc pentru abstinența mea!
Styx, alcoolic în recuperare.
Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutare tuturor!


Recuperarea și prevenirea recăderii - 25 de întrebări
Aceasta este o listă de verificare cu 25 de întrebări pe baza celor 5 reguli de recuperare care îți vor arăta cât de bine te descurci în recuperare și ce domenii ar putea fi necesare spre a le consolida
.
Pentru Regula 1. Creați-vă o nouă viață unde este mai ușor să nu consumați.
1. Cât de des evitați situațiile cu risc ridicat, cum ar fi HALT (foame, singurătate, singurătate, oboseală) și persoanele și locurile cu risc ridicat?
2. Cât de des te gândești la consecințe atunci când ai pofte?
3. Cât de des faci ceva pentru a-ți distrage atenția de la consum atunci când ai pofte?
4. Cât de des îți provoci gândirea negativă și cauți modalități sănătoase de gândire?
5. Cât de des ești în măsură să stabilești limite sănătoase și să spui „nu“ la cererile nerezonabile?
6. Cât de des ești în măsură să rezolvi sentimentele incomode în loc să ți le reăprimi?
7. Ai scăpat de toți oamenii și lucrurile cu care obișnuiai să consumi?
8. Ai cel puțin 3 strategii pentru a face față provocărilor sociale, unde consumul este implicat?



Pentru Regula 2. Cere ajutor și dezvoltă un cerc al recuperării.
1. De câte ori în ultima lună, ai fost la un grup de recuperare de auto-ajutor de cel puțin două ori pe săptămână?
2. Câte zile pe săptămână comunici cu sponsorul tău în recuperare?
3. Câte zile pe săptămână faci de lucrul la Pași?
4. Cat de des ceri ajutor atunci când ai pofte?
5. Atunci când apare o situație care îți poate afecta recuperarea, cât de des ceri sfatul înainte de a lua măsuri?
6. V-ați făcut prieteni noi în și de recuperare?



Pentru Regula 3. Fii sincer cu tine și cu toată lumea din cercul tău de recuperare
1. Cât de mult timp simți că ești capabil de gestionarea oricăror provocări pentru recuperarea ta?
2. Cât de des ești complet sincer cu toți cei din cercul tău de recuperare?
3. Pe parcursul ultimei luni, ai fost vreodată atât de onest, astfel că atunci când împărtășeai te-ai simțit un pic incomod?
Aceste întrebări se aplică ultimei luni sau timpului scurs de la ultima sesiune de consiliere.


Pentru Regula 4. Practică auto-îngrijirea

1. Cât de des practici o alimentatie sanatoasa si ai grijă de obiceiurile de dormit?
2. Câte zile pe săptămână practicați o formă de relaxare minte-corp?(meditatie, rugăciune, plimbări, sport-n.tr)
3. Cât de des vă sărbătorți micile victoriile?
4. Câte zile pe săptămână te distrezi într-un mediu curat și abstinent?
5. Câte zile pe săptămână, scrii o listă a recunoștinței despre recuperarea ta, viața ta, și oamenii din ea?
6. Cât de mult din timp simți că ești o persoană bună și simți că îți place tine?


Pentru regula 5. Nu încerca să-ți negociezi recuperarea
1. Cât de mult din timp accepți pe deplin că nu poți controla consumul substanței?
2. Cât de mult din timpul tău ești liber să-ți „folosești fanteziile“ și să-ți „folosești visele?“
Răspundeti folosind: „Întodeauna” sau „DA; „Mai mult din jumătatea timpului”; - „Mai puțin din jumătatea timpului”; - „Niciodată sau NU”
Punctaj răspunsuri:
- „Întodeauna” sau „DA”= 4 puncte
- „Mai mult din jumătatea timpului”= 3 puncte
- „Mai puțin din jumătatea timpului”= 2 puncte
- „Niciodată sau NU”= 0 puncte

Interpretarea rezultatelor:
< 50. Dacă aveți un scor mic de 50 de puncte, asta nu înseamnă că veți recidiva, dar sunteți la risc mai mare pentru recidivă, și ar trebui să vă schimbați strategia de recuperare.
Între 50 – 75 de puncte. Dacă aveți un scor mediu, este normal în primele faze ale recuperării. Nu fiți duri cu voi. Recuperarea este o serie de îmbunătățiri. Este vorba despre progres nu despre perfecțiune.
> 75 de puncte. Dacă aveți un scor mai mare de 75 de puncte, felicitări. Continuați să fiți conștienți de recuperare. Dependenta este vicleană și se poate strecura înapoi, dacă nu ești atent.

Sursa unde găsiți si un tabel frumos… https://www.addictionsandrecovery.org/t ... -rapid.htm

Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc pentru postarile tale, suflet cald. Ma inspira, imi dau incredere. 🤗😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Cu mare drag, Suflet frumos! Să ne fie de folos!🤗😘
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutare lume!

@ Vizitator123$5,multumesc!

Azi, 2 imagini sugestive...


Imagine
Imagine
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutare tuturor!
Un articol interesant...

Eşecul programului meu de 30 de zile fără băutură

Eram la cumpărături cu maşina, cu soţul meu, şi am tras la o veche tavernă pentru a lua prânzul. Nu ţin minte ce am mâncat, deşi am o imagine clară a şervetului de pe masă. Era haios, pătat cu inele de bere şi probabil ceva lacrimi. Ţin minte că am lăsat un pic de bere în pahar şi mi-am spus că ăsta e un semn bun. Urma să fie ultima mea bere în următoarele 30 de zile.Pot face o mulţime de lucruri neplăcute pentru 30 de zile. Am eliminat zahărul şi am făcut exerciţii fizice zilnic pentru 30 de zile. Probabil că aş putea purta cârlige de rufe în urechi timp de o ora în fiecare zi dacă aş şti că este doar pentru o lună.

Era la începutul lui ianuarie iar berea de care m-am lepădat atârna ca o piatră de moară. Eram mai mult decât obosită din cauza mahmurelilor, vinei şi regretelor care păreau să se asocieze cu băutul. Era timpul să revin în control.

Poate că planul ăsta ar fi mers dacă băutul meu ar fi fost normal, ceea ce nu era. De fapt, mai făcusem programul de renunţare pentru 30 de zile în urmă cu 15 ani. După ce am vomitat în holul blocului şi am avut o mahmureală foarte de rahat, am scormonit rafturile librăriilor până am găsit un plan care implică sa renunţi pentru o lună şi apoi să înveţi să bei cu moderaţie. Nu pot spune că a funcţionat, dar am căutat din nou cartea, 15 ani mai târziu.

Dar eram cu zece ani în urmă faţă de ştirea că autorul acelei cărţi, şi fondator al Moderation Management, Audrey Kishline, a omorât doi oameni conducând beată. Chiar ştirile vechi despre cineva pe care nu-l cunoşti te pot doborî. Dar beţivii nu sunt uşor de descurajat. Am cumpărat o nouă ediţie a cărţii, un caiet de lucru care nu menţiona nimic de soarta bietului său autor.

În următoarele 30 de zile nu am băut şi m-am concentrat pe caietul de lucru. Perioada de 30 de zile de abţinere era ca o prefaţă a unei vieţi în abstinenţă. Ar fi trebuit să îmi arate ce pierdeam atunci când beam de mă băgam în ceaţă în fiecare seară. Am sperat totodată că îmi va reseta toleranţa (la alcool), care devenise tot mai nesăţioasă şi impredictibilă. Am conceput un plan de băut cu exact în ce zile şi cât de mult voi bea şi l-am trimis prin e-mail soţului meu. Se pare că atunci când foloseşti Excel ca să-ţi urmăreşti băutul şi când îi legi pe alţii cu această responsabilitate este un semn că ai o problema cu băutul.

Încerc să-mi amintesc ce am simţit în timpul acelor 30 de zile de trezie. Nu a fost nici pe departe acel magic norişor roz pe care pluteam când şi când în primul meu an de adevărată abstinenţă. Ştiu că am fost uşurată că nu mai trebuia să fiu obsedată la nesfârşit despre când şi cât să beau, şi mai ştiu că nu mi-a fost dor de mahmureli. Dar eram încă destul de sigură că voi putea reseta felul meu de a bea. Credeam sincer că e o chestie de voinţă şi de a avea un plan.

“Era la începutul lui ianuarie iar berea de care m-am lepădat atârnă ca o piatră de moară. Eram mai mult decât obosită din cauza mahmurelilor, vinei şi regretelor care păreau să se asocieze cu băutul. Era timpul să revin în control.”

Când perioada de 30 de zile de abţinere s-a încheiat, am pus din nou botul. Mi-am urmat planul făcut în scris la perfecţie. Am băut doar de vineri pâna duminică şi nu mai mult de trei pahare pe seară. Şi ştiţi ceva? Am dat-o complet în bară.

Am urât perioada de timp de aproape două săptămâni cât am băut moderat. Am urât toată acea aşteptare şi amânare pentru că nici măcar nu merită. Dacă făceam pauze între băute aşa cum trebuia, nu era nici o sfârâială. Nu mă puteam duce către o inconştienţă pufoasă pentru că trebuia să fiu cu ochii pe ceas, să nu ratez momentul când puteam să mai iau o doză de băutură, ori să curm chinul ducându-mă la culcare - şi nici nu dormeam bine. Care era rostul?

Cam după două săptămâni de băut moderat conform acestui plan, am început să beau mai târziu că să fie perioadele mai aproape. Am găsit o mică ameţeală în asta. Dar după încă o săptămâna am tras un pahar de vin (sau patru?) după o zi de luni grea de tot. Marele experiment de moderaţie luase sfârşit şi eu eşuasem.

Am continuat să beau în următoarele patru luni. Ţineţi minte cum credeam că 30 de zile de abţinere îmi vor reseta toleranţa? Ha! Eram mai nesăţioasă ca oricând. Am avut câteva momente înfricoşătoare în acele patru luni. Am leşinat (ceea ce nu făcusem în 15 ani). Mahmurelile au fost unele din cele mai rele pe care le-am trăit. Unele erau aşa de rele că trebuia să iau ceva doar ca să funcţionez. Poate că asta m-a zgâlţâit. Am înţeles în sfârşit ce înseamnă băutul de dimineaţă dincolo de ce am văzut în filme.

Când am decis să abandonez băutul definitiv, în iunie al acelui an, nu a fost nimic special. Nu mi-am distrus masina, nimeni nu m-a ameninţat că mă bagă la rehab. Cred că am ajuns incredibil de obosită de eşecuri.

Există o expresie “mi-e silă şi am obosit să-mi fie silă şi să fiu obosit”, care descrie perfect ce simţeam eu fiind în contradicţie cu băutul meu. Câteodată îmi doream să fi fost ca una dintre aceia care păreau că nu le pasă că băutul din greu îi făcea nepăsători şi trişti. Acum văd asta aşa cum este: cel mai bun dar pe care l-am primit.

La şase luni după acel ianuarie pe uscat, m-am afundat într-un fotoliu într-o camera întunecată care mirosea a ceară de parchet şi cafea proastă. Cu toate că nu mă simţeam grozav, am simţit în sfârşit uşurare. Nu mai trebuia să mă gândesc la momentul când puteam să beau şi când aş putea să trişez un pic şi cum se va desfăşura tot coşmarul în capul meu. Când m-aş trezi a doua zi dimineaţa ori chiar în toiul nopţii, să liniştesc copilul care are un coşmar, nu voi mai fi mahmură. Voi fi doar eu însămi.

Nu am nici un regret pentru acel ianuarie pe uscat de acum cinci ani. Mi-a arătat cum poate fi viaţa în abstinenţă. Ceea ce a început ca un plan temporar pentru a recăpăta controlul asupra băutului meu a evoluat într-un fel de o viaţă în abstinenţă, care s-a dovedit a fi o cale mult mai uşoară.

sursa-https ://rehabreviews.com/holidays-perfect-escuse-to-drink/-by-KRISTEN RYBANDT
@Articol preluat de pe revista Noi Înșine(revista AA romania)

Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

De reflectat, pentru abstinenti, codependenti si în special pentru cei care mai caută validări în altă parte decât în ei înșiși...

Dacă îți dorești ca viața ta să fie altfel, este necesar ca, în primul rând, să te schimbi tu, pentru că tu ești creatorul destinului tău, iar atitudinea și mentalitatea ta sunt filtrul propriei realități.


Îți dorești să ai relații de calitate, să fii respectat și apreciat, însă continui să lași de la tine, să te mulțumești cu jumătăți de măsură, să faci sacrificii și compromisuri în speranța că într-o zi toate acestea îți vor fi răsplătite? Dacă tu nu începi să-ți schimbi atitudinea, nici relațiile tale nu se vor schimba. Dacă tu nu începi să te respecți și să te prețuiești pe tine, vei continua să transmiți celorlalți prin atitudinea și comportamentul tău un mesaj de tipul „nu sunt suficient de bun și valoros; dacă eu mă desconsider și mă subestimez, dacă nu mă respect și nu mă apreciez pe mine, tu de ce m-ai respecta și aprecia?”.

Pe de altă parte, un om care își recunoaște în primul rând sieși atât aspectele pozitive cât și minusurile, le acceptă, adică nu se mai rușinează cu ele sau nu se mai simte prost din această cauză, își asumă responsabilitatea pentru ele (fie că vrea să le schimbe sau nu), se va prezenta în fața altora cu o atitudine de acceptare de sine, fapt ce îl va face să se simtă mult mai puternic și stăpân pe sine. Nu se va mai simți presat să fie sau să se comporte într-un fel anume pentru a le face altora pe plac. Nu își va mai condiționa viața și acțiunile de „ceea ce spune lumea”, pentru că nu îl va mai interesa să corespundă unor așteptări și pretenții din exterior. Nu alții ar trebui să decidă cum să fii, cine să fii, cum să trăiești, ci doar vocea ta interioară este cea care contează.

Desigur că pe drumul vieții sistemul de credințe și de valori acceptat de majoritatea în societatea în care trăim își pune amprenta asupra educației, gândirii și devenirii noastre ulterioare. Însă este important să conștientizăm ce aspecte ne sunt benefice și ce aspecte ne împovărează inutil și ne îndepărtează de noi înșine și de calea noastră. Ne este benefic și util să respectăm niște cutume sau să facem niște lucruri doar pentru că toți cei din jurul nostru fac asta? Este bine să fim conștienți că purtăm cu noi un bagaj de credințe, atitudini și comportamente care pot să nu ne fie deloc folositoare, însă care ne-au ghidat (conștient sau inconștient) pașii în viață.

Dacă am ajuns într-un punct în care nu mai suntem mulțumiți de noi înșine și de propria viață, dacă ne simțim captivi, dacă avem frecvent stări de anxietate și tristețe, dacă simțim că viața noastră de zi cu zi nu ne mai reprezintă, a venit momentul să ne asumăm puterea interioară și să facem ceva pentru a schimba situația. Să începem schimbarea cu noi – să ne evaluăm gândurile, credințele, felul în care reacționăm și ne comportăm, să păstrăm ceea ce ne folosește și să eliminăm tot ceea ce ne împovărează existența. Fie că este vorba despre toți acei „trebuie” care ne-au fost repetați și inoculați „trebuie să faci asta și nu cealaltă”, „se cuvine să spui asta și nu cealaltă”, fie că este vorba despre credințe prin care ne autolimităm, fie că este vorba despre anumite tipare și scenarii de viață după care cei mai mulți dintre oameni trăiesc și pe care le-am preluat și noi, să ne eliberăm de tot ceea ce nu ne mai reprezintă și nu mai rezonează cu noi.

Este responsabilitatea fiecăruia dintre noi să trecem printr-un proces de autocunoaștere și de dezvoltare personală care să ne ajute să ne redobândim autenticitatea, să ne (re)definim valorile, să ne stabilim obiective în acord cu acele valori, să ne asumăm responsabilitatea asupra vieții noastre și să nu mai găsim vinovați pentru felul în care trăim acum. În momentul în care noi începem să ne schimbăm, când, de exemplu, nu mai transmitem nesiguranță, ci încredere (pentru că ne-am confruntat fricile și rănile și ne-am eliberat de ele), când nu ne mai este teamă să ne susținem punctul de vedere, să impunem altora limite și granițe ferme de interacțiune, când nu mai acceptăm să fim tratați cu lipsă de respect de ceilalți pentru că ne respectăm îndeajuns pe noi pentru a nu le mai permite asta, automat și felul în care arată viața și relațiile noastre se va schimba.

În loc de a încerca să-i schimbăm pe ceilalți, în loc de a ține cu dinții de relații toxice doar din teama de singurătate sau pentru că nu credem că ne-am descurca pe cont propriu, în loc de a căuta vinovați și a ne transforma în victime, să începem să ne punem pe noi în prim-planul existenței noastre – să ne focalizăm pe noi, pe ceea ce putem schimba la noi, pe ceea ce putem face noi pentru a ne construi viața pe care ne-o dorim.”
- Dr. Ursula Sandner
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutări tuturor!

De reflectat...
Despre curajul de a fi tu însuți
La prima vedere poate părea ciudat să asociem cuvântul „curaj” cu „a fi tu însuți”- până la urmă avem nevoie de curaj să fim noi înșine?
Avem nevoie de curaj să fim noi înșine atunci când mare parte a vieții noastre ne-am obișnuit să ne ascundem de alții din teama de a nu fi criticați sau excluși, nu ne-am exprimat nevoile și dorințele pentru a nu-i supăra pe cei din jur, pentru că întotdeauna i-am pus pe alții pe primul loc sau pentru că nu am reușit să ne definim foarte bine identitatea, aceasta fiind mai degrabă modelată în funcție de așteptările sociale și familiale.
Faptul că nu avem suficientă încredere în noi sau avem o stimă de sine scăzută ne determină, de asemenea, să ne gândim de zece ori înainte de a spune sau face un anumit lucru, să ne punem la îndoială deciziile și acțiunile, să renunțăm, de cele mai multe ori, la a fi spontani și deschiși, pentru că ne este teamă să nu ne facem de rușine, să nu greșim, să nu fim arătați cu degetul.

În aceste condiții, a fi tu însuți, adică a spune ce gândești, a acționa după cum consideri că este mai bine, și nu după cum consideră alții că este mai bine, a-ți descoperi și a trăi în acord cu interesele, talentele și pasiunile tale devine o chestiune problematică - de cele mai multe ori oamenii, deși simt și știu că nu trăiesc o viață cu care să rezoneze și care să-i împlinească, continuă să meargă pe același drum bătătorit, frecvent trasat de alții, pentru că le este teamă să facă schimbări sau nu au încredere că le pot susține.
A fi tu însuți și a trăi în acord cu autenticitatea și visurile tale vine la pachet cu asumarea responsabilității pentru propria viață – încetezi să mai dai vina pe alții pentru neajunsurile tale, încetezi să te mai complaci într-un rol de victimă și începi, în schimb, să-ți acorzi permisunea de a încerca și a greși, fără ca „gura lumii” sau teama de critică să te mai blocheze într-o lipsă de acțiune.

Se poate spune că, pentru a fi tu însuți și a trăi în acord cu autenticitatea ta, trebuie, în primul rând, să știi cine ești – să nu mai fugi de rănile tale, de aspectele mai puțin luminoase, ci să le vindeci și să le integrezi, să nu-ți mai înfrânezi exprimarea calităților tale pentru că nu ai suficientă încredere în tine, să începi să pui sub semnul întrebării toți acei „trebuie”, „așa se face” ori credințele și valorile care ți-au fost insuflate.
În acest proces în care practic renunți la măști și îți redefinești rolurile, în care îți urmezi propria cale, vor fi unii oameni care vor încerca să te descurajeze pentru că nu vor ca tu să te schimbi (pentru că, astfel, ar pierde ei anumite beneficii sau pentru că succesul tău i-ar pune față în față cu propriul insucces). Le va fi greu să accepte un „nu”, fiind obișnuiți ca tu să fii mereu la dispoziția lor, poate le va fi greu să înțeleagă „ce te-a apucat”, însă, în definitiv, viața ta tu o trăiești și de tine depinde cum te vei simți în ea.

Un om care este el însuși este, de fapt, un om asumat. Își asumă gândurile, emoțiile, deciziile și acțiunile și preia controlul asupra vieții sale. Nu mai face compromisuri și sacrificii pentru a păstra în viața sa anumite persoane, ci își exprimă limitele personale, dorințele și nevoile și păstrează în jurul său acei oameni care îi arată respectul și considerația pe care le merită.

A avea curajul de a fi tu însuți, poate semnifica, de fapt, a-ți asuma responsabilitatea pentru cine ești și pentru cine vrei să fii, conștientizând că vor fi oameni care vor încerca să te tragă în jos, precum și oameni care vor rezona cu tine și care te vor accepta, respecta și aprecia pentru ceea ce ești tu, în autenticitatea ta.

A-ți reprima propriul sine și a nu-ți asculta nevoile și dorințele în încercarea de a-i face pe alții fericiți în propriul detriment duce la o serie nesfârșită de sacrificii și compromisuri care îți consumă energia vitală, pe când a trăi în acord cu autenticitatea ta și a-ți onora propria cale în viață te transformă într-o persoană împăcată cu sine care îi va atrage ca un magnet pe cei din jur. Alege înțelept!
Dr. Ursula Sandner
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns