021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Speranta, oarecum te înteleg, mi-a trebuit mult timp si mie să accept ajutor... stii ce nu prea spun abstinentii pe aici?! Că e de muncă, că e suferință si că nu vine o zână bună să dea cu nuielusa magică si devii abstinent peste noapte, durează si câteva luni până se detoxifică organismul si piere pofta fizică de alcool, sevrajele mai usoare ce-i drept intervin si la distante lungi de abstinentă si te trezesti noapte transpirat si cu gândul la un pahar sau visezi că bei si te trezesti speriat si nu stii dacă e vis sau adevarat... că la începutul abstinentei fiecare celulă din corp strigă după o picătură de alcool, că esti îmbufnat si tâfnos fără să stii de ce, că îți vine să lasi naibii totul baltă si să intri în uitare iarăsi, dar când prinzi încet cu încet gustul vietii fără alcool si mai ales când esti constient că un singur pahar te duce înapoi în mocirla din care abia ai iesit, mai faci un pas, mai stai o oră fără să bei, mai trece o zi, si lucrurile se asează în matca lor. Desigur după aceea intervine starea de constientizare, de rusine de faptele făcute în consum, de regrete, dar trec si astea, rămân în mintea ta ca o lectie dură, dar necesară. Seninatatea aia pe care o tot pomenim pe aici nu înseamnă lapte si miere, înseamnă să-ți gestionezi viața cu bune si cu rele fără să întinzi mâna spre pahar...
Nu cred în abstinenti făcuti peste noapte, nu cred în abstinentă fără suferintă, cred doar că cei care spun asa ceva sunt doar niste betivi grei care se pot opri oricând din băut fără probleme, am întâlnit destui tipi care mă bagau sub masă desi duceam si eu destul de mult dar care a doua zi nu aveau nimic si nu beau, eu trebuia să îngurgitez ceva ca să pot functiona, alcoolismul este o boală, dependenta este o boală, pentru fiecare boală există un tratament, e nevoie doar să-l găsim si să vedem dacă reactionăm bine la el...
Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Speranta... Fiecare zi la rândul ei!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de mihai79 »

buna seara.postarea mea este"sunt un alcoolic care vrea schimbare",si am vazut ce mi-ai raspuns.vad ca ai multa experienta cu codependente.eu traiesc de 14 ani cu una si nu m-am gandit la asta.tot timpul am dat vina pe mine si pe buna dreptate asa si este pentru ca nu m-a pus ea sa consum alcool dar parca are si ea o vina sau mai multe.mi-ai spus ca solutia e sa ma despart de ea.crezi ca altfel nu se poate chiar?poate poti sa-mi explici mai mult,e din cauza traumelor pe care le-a suferit in copilarie?sau ce o face sa devina asa.multumesc
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutare lume!
Azi am împlinit 5 ani de abstientă, fiecare zi la rândul ei, cu bune cu rele dar fără să întind mâna spre alcool, spuneam mai de mult că paradoxal pentru un alcoolic abstinent este faptul că abstinenta este exact ca un vin bun... cu cât se învecheste cu atât este mai bun si mai scump. Sunt recunoscător pentru abstinenta mea tuturor oamenilor pe care i-am întâlnit fată în față si/sau virtual, fiecare dintre cei cu care am relaționat m-au învățat câte ceva, fie măcar toleranța si răbdarea pentru că pentru un alcoolic care doreste să-și mentină abstinența si să se bucure de viață, schimbarea modului de a gândi si a reactiona este primordială, abstinența nu înseamnă numai să nu mai consumi ci să trăiesti în acest mod, constient de faptul că o clipă de rătăcire te întoarce înapoi de unde ai plecat si de unde e foarte greu să te mai întorci... vorbesc de alcoolici, cei care suferă de acestă boală cumplită dar care poate fi tinută departe tocmai prin a schimba paradigma gândirii :) ...
În rest, ce să vă spun? Sunt tare împăcat cu acest mod de viață. viață care mi-a dovedit că indiferent prin ce treci dacă esti lucid iesi la mal.
Tare vă mulțumesc tuturor!
Cale senină să avem!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de mihai79 »

Bravo tie Styx.esti un exemplu pentru toti cei care nu pot sa se abtina de la alcool.cat de espre mine sa stii ca m-ai pus pw ganduri cand mi-ai spus ca sotia e dependenta de control.pai ce poate fi mai rau pentru un alcoolic sau pentru un alcoolic in devenire decat o sotie din asta.privind in trecut imi dau seama de multe.de exemplu cand mergeam la o petrecere,cand stateam in Italia ma teroriza de acasa cand plecam ca sa am grija sa nu beau,nu imi dau seama nici azi de ce dar cand ajungeam la petrecere ma bagam direct in bautura si faceam involuntar exact inversul la ce imi spunea ea.asta a fost cea mai grava experienta cu alcoolul pe care am avut-o,adica ma intalneam acolo cu toti prietenii si dupa o saptamana foarte grea,mai aleas vara si cu sotia care-mi spunea sa nu beau,toate erau ca o bomba,un amestec dezastruos.stiu ca nu-i bine sa rascolesc trecutul,dar simt nevoia sa-mi dau seama ce a fost si ce-i cu mine
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Vă multumesc pentru urări, prieteni!

Cale senină să avem!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de And_y »

Felicitari pentru cei 5 ani de abstinenta!
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Multumesc And_y!
Cale senină să avem!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Ambasador »

Felicitari suflet cald pentru cei 5 ani de abstinenta senina in toata splendoarea si mai ales in toata profunzimea ei! Esti "icon" pentru mine, iti recunosc. Dar totusi trebuie sa stiu. Ce ai simtit, ce te-a tinut treaz mental in toata aceasta perioada? De unde iti iei vigilenta? Cum te automotivezi? Ce iti spune STOP primei picaturi? Cum ai reusit sa ucizi dorinta si mai ales placerea aceea bahica atat de pacatoasa? In definitiv ea pare sa fie cauza multor esecuri, a multor recaderi..
Te pretuiesc enorm, trebuie sa stii dragul meu Styx. Atat pentru omul din tine, cat si pentru sufletul tau atat de frumos.
Sa ne recitim asadar mereu cu vesti bune, imi doresc asta tare mult. Pentru toti prietenii de aici, de pe forum. Curaj, de ce nu?? Si maine poate fi o noua zi. Cu siguranta!!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Airam »

Styx dragule ma bucur pentru cei 5 ani frumosi!
Te imbratisez cu drag, Maria!


Imagine
Scrie răspuns