021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Vbc »

👍🏻
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de tudor »

Mulțumesc, Styx!
Eu însumi sunt un miracol pentru că nici prin cap nu îmi trecea să renunț la băut cu 4 zile înainte de a arunca paharul.
Imagine
In a doua fotografie (miracolul fiecărei zile)este apusul soarelui admirat de mine pe dig la Lacul Morii in aceasta seara de 15 septembriee .
O seară frumoasă vă doresc la toți!
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Seara buna!
Multumesc si eu Tudor!
Stiam ca o sa renunt la alcool din momentul programarii la psiholog, nu am stiut pentru cat timp... de fapt nu stiu nici acum cat o sa dureze, dar nici nu-mi mai pasa de mult cat va dura, important e ca azi nu beau, cumva Dumnezeu asa cum il inteleg eu a aranjat sa traiesc in azi, bine mai imi fuge gandul si la viitor dar nu la ala prea indepartat.

Un intelept a spus odata:
Noaptea e un sfetnic bun. Sa va fie si maine cel mai frumos azi!

Seara senina!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de elsae85 »

Bună dimineață,

Frumos mesaj, așa mi se pare și mie acum, important e că azi nu beau și azi e o zi minunată. Mă bucur de fiecare zi, și de viitor are grijă Doamne Doamne. Doar tot niște crini suntem și noi, nu?

O zi senină!

Elsa
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Helău pipăl! :)
Să vă fie senină viața la toate miraculoasele si la toți miraculoși,adică dragă Forumi!
Vă foarte mulțumesc pentru feedback!
Speranto, te-ai cam prins cum stă treaba ;)
Imagine
Ultima oară modificat 15 Sep 2020, 17:08 de către styx, modificat 1 dată în total.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de tudor »

Bună seara, Styx!
Bună seara, Tuturor!
"Nu o sa fi niciodată pregătit..."
"De mâine" era sloganul " pe timpuri" însă niciodată nu credeam cu adevărat.
AZI este altceva .
" Înainte de a spune că nu pot, spune că voi încerca."
O seară frumoasă vă doresc!


Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Bună ziua, dragă Forum!

A nu bea azi, îmi creează posibilități infinite ... Cine știe? Aceasta ar putea fi cea mai mare zi din viața mea.


Imagine

Cale senină să avem!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Bună ziua, dragă forum!
Un articol interesant, 2 extrase, iar la final aveti link-ul către articolul complet...

„De exemplu, alcoolicul se trezește dimineața și îi tremură mâinile. E situația clasică și cea mai frecventă: îi tremură mâinile, eventual îi e greață. Merge la frigider, scoate un păhărel de tărie și o dă de dușcă. Și nu îi mai tremură mâinile, și nu îi mai este greață. Asta e partea fizică. Tot în sevraj apar simptomele psihice. Vi le spun pe cele mai simple: o stare de disforie, e morocănos, e iritabil, are o dispoziție proastă. După ce ia păhărelul ăla, devine vesel, agreabil, relaxat, pentru o bucată de vreme poate să lucreze, să facă lucruri pozitive. Nenorocirea e că bucata asta de vreme în care redevine funcțional e, cu timpul, tot mai scurtă. Și el va fi nevoit, pentru a preîntâmpina sevrajul, să bea mai întâi la trei ore, apoi la două, la una, la jumătate de oră. Practic, toată ziua, el trebuie să fie băut, că altfel i se face rău sau nu se simte bine”.

„Cel mai tânăr pacient grav pe care l-am avut eu a fost un băiat care, la nici 20 de ani, aproape că nu mai putea să meargă. Ce înseamnă asta? Alcoolul produce o boală a nervilor de la mâini și picioare – se numește polinevrită. Adică paralizează. Băiatul ăsta băuse atât de mult de la 14-15 ani, încât la aproape 20 de ani mergea numai sprijinit de taică-su, ca un paralitic.”

LINK- https://smartliving.ro/alcoolismul-o-bo ... 1LuQRrZPdE
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Ambasador »

Buna Suflet cald si bun! M-a rascolit mesajul tau, mi-ai declansat niste amintiri demult uitate. Uitasem ca boala aceasta a nervilor la picioare se numeste polinevrita. Si tata a avut-o prin anii 1990. Nu stiam ca poarta aceasta denumire. Eram copil pe atunci. Un copil de care parintele se sprijinea adesea, la propriu. Cand pleca de la lucru, cand isi dorea sa coboare scarile, etc.... pana a intervenit o paralizie de vreo 3 luni, apoi boala a galopat, au intervenit alte boli si tot asa pana la finalul dramatic.
Eh, dar nu e momentul pentru povesti triste acum. Azi, e o noua zi. Corect? O noua zi sper eu, senina! 😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Bună dimineața, Suflet frumos, bună dimineața dragă forum!
Îmi pare rău că ți-am răscolit amintirile, dar ai dreptate azi e o nouă zi! Senină să ne fie!😘
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns