021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Airam »

Multumesc draga mea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Usersters123 scrie:Si vin eu cu traducerea:), usor adaptată. Gen, dacă bei acum, vei ajunge, iar, în mizeria în care erai până să intrerupi consumul si atunci erai disperat să te simți cum o faci, acum, când ești senin.
Traducerea e perfectă! ;) Multumesc!

P.S.Îi dau! :)
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Bună dimineata capreori si capreoare! :)

Picture of the day...Картинка дня... :)
Imagine

Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

O zi frumoasă,tuturor!

poza zilei...
Imagine
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Bună dimineata senină,dragă Forum!
De reflectat...

„A trăi conștient înseamnă a fi prezent în trupul, viața și relațiile tale și a realiza și a-ți asuma faptul că ești creator – tu îți creezi propria realitate prin gândurile și emoțiile pe care le hrănești în mintea ta, prin deciziile și acțiunile tale.

Atunci, când nu ești prezent în trupul tău și nu acorzi atenție felului în care te simți din punct de vedere fizic, ajungi să îți neglijezi nevoile – nu te hrănești atunci când organismul îți cere asta sau te hrănești în exces, nu te odihnești atunci când ai nevoie și pe acest fond apare oboseala cronică și, de asemenea, pot apărea tulburările de somn, te simți încordat în permanență, apar durerile, te îmbolnăvești, ai o stare psihică proastă, te poți simți anxios tocmai din cauza faptului că nu dormi suficient ori nu te hrănești corespunzător.

Atunci, când nu ești prezent în viața ta, funcționezi mai degrabă pe pilot automat – nu ai o direcție stabilită, nu știi ce îți dorești, nu ai obiective sau scopuri, ci mai degrabă te lași purtat de viață precum o corabie pe valurile oceanului sau faci ce face toată lumea, pentru că nu ți-ai acordat timpul de a-ți chestiona valorile și concepțiile pe care, vrând-nevrând, le-ai preluat de la cei din jurul tău.

Fugi de tine, de nevoile, dorințele și rănile tale. Fugi de ceea ce nu-ți place la tine, de ceea ce îți creează o stare de disconfort și trăiești „la suprafață”, acolo unde simți că deții controlul. Iar acest control se extinde și asupra persoanelor apropiate pentru că, în acest fel, îți poți întreține iluzoriul sentiment de siguranță. Dar când ordinea prestabilită este tulburată, simți că te prăbușești în gol și începi să-ți chestionezi propria valoare sau utilitate.
A trăi conștient înseamnă a-ți asuma responsabilitatea pentru toate aspectele vieții tale și, de îndată ce îți asumi responsabilitatea, realizezi că ai puterea de a schimba acele aspecte care nu-ți mai sunt utile ori nu-ți mai plac, că ai puterea de a-ți creiona un nou destin, că ai puterea de a fi și de a trăi exact așa cum îți dorești.

A trăi conștient înseamnă a-ți asuma responsabilitatea pentru gândurile și emoțiile tale, a realiza că percepția asupra vieții îți este dată de credințele tale pe care le poți schimba dacă nu-ți mai sunt utile, de rănile tale, pe care le poți vindeca și integra, depășindu-ți astfel temerile sau mentalitatea de victimă.

A trăi conștient înseamnă a nu mai căuta scuze sau justificări, a nu mai da vina pe alții, pe destin sau pe trecutul tău, ci a căuta să realizezi tot ce este mai bun din „ce ți s-a dat” ori a-ți asuma nefericirea dacă nu vrei să faci nimic...

A trăi conștient înseamnă a-ți asculta și vocea interioară, deoarece această voce este precum o busolă care încearcă să ne arate calea în ciuda tuturor împotrivirilor noastre. Această voce exprimă năzuințele sinelui nostru autentic.

A trăi conștient înseamnă a-ți îndrepta atenția înspre interiorul tău și a observa cum acest interior se exprimă și se manifestă în exterior. De exemplu, dacă tu ai o stimă de sine scăzută ori ai o credință centrală care spune „nu merit să fiu iubit”, vei căuta inconștient exact acele relații ori situații care să îți confirme că nu meriți să fii iubit.

Trecerea de la o stare de pasivitate la asumarea capacităților noastre creatoare, adică la asumarea puterii noastre interioare, nu este întotdeauna lipsită de dificultăți sau obstacole, dar cu siguranță este posibilă și fezabilă.

Avem în interiorul nostru toate resursele necesare pentru a ne crea viața pe care ne-o dorim, trebuie doar să ne acordăm permisiunea de a începe „să luptăm” pentru noi înșine și să începem să avem încredere în noi înșine.

Felul în care ne trăim viața este alegerea noastră. Alege înțelept!
- Dr. Ursula Sandner

Poza zilei...

Imagine
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Andreea S »

Draga Styx,
Treaba asta cu prezenta si constienta e o treaba atat de straina pt multi dintre noi.
In trecut, cand auzeam astfel de formulari dadeam ochii peste cap gandind "pai daca esti fizic acolo, cum adica nu esti prezent? si ce tre sa faci ca sa fii constient ca doar nu esti inconstient?... scriu toti carti ca sa ia bani si mai apar si la televizor".

Pe repede inainte, dupa ce am descoperit si practic starea de prezenta si constienta imi vine sa rad cat de ignoranta eram acum ceva timp.

Foarte bine zice aici: "Trecerea de la o stare de pasivitate la asumarea capacităților noastre creatoare, adică la asumarea puterii noastre interioare, nu este întotdeauna lipsită de dificultăți sau obstacole, dar cu siguranță este posibilă și fezabilă."

Chiar zilele trecute am fost intr-un grup de prieteni cu varste cuprinse intre 20 si 45 de ani. Mi-am luat cateva moemnt ne observ si imediat mi-am dat seama ca nu stim sa ne bucuram de moment pt ca ne amintim ce a fost acum un an sau acum 3 zile, ne suparam ca nu stiu ce a zis colegul sau nu ne dam voie sa zambim ca daca o sa fie un viitor negru? Deci suntem oriunde cu mintea, nu mai in prezent nu si in loc sa fim asumati, suntem oricand gata sa dam vina pe cineva pt ceva.

Multumesc ca ne-ai adus textul acesta in atentie!

Weekend minunat tuturor!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Mulțumesc si eu Andreea pentru feedback, foarte binevenit!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Bună să ne fie ziua!

Un sfat foarte bun...

Imagine
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Airam »

Buna sa-ti fie si tie ziua.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Usersters123 scrie:Ai sărit o zi:) ...Mai ales că am ținut cont de parerea ta și a unei persoane dragi de pe forum, și frecventam același psihoterapeut.
Wow si tu esti la Carla?! super tare!
Unde anume sa intervin?las ca citesc si eu ce mai e nou pe aici... si daca imi pot exprima opinia o voi face.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns