021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de ilyuta »

Buna tuturor, , salutare Styxisor prieten drag! :hug: N-am mai inceput rizind deoarece nu vreau sa devin antipatic :ras: :ras: dar asta a fost primul instinct, sa rid.I-auzi, cica" l-am tinut ocupat pe Dumnezeu cu bizdicii mei", super tare poanta! :ras: Il tin si acum, sa stii! :wink: :zambet:
Ok, si pt ca suntem la cafenea si putem birfi putin, in afara de ceea ce a scris Frumoasa si desteapta Free, ca de obicei inteligent si la obiect, m-a facut sa rid cu pofta, remarca ei, cu nu "help" ci "tulai, super, super poanta. :ras:
Foarte frumoase amintirile fericite poveste de tine in abstinenta si cind voi avea timp, scriu si eu. :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Tudor. »

Salut Styx,
Cel mai mult mă enervează ipocrizia și prostia.
Mai grav e că e le găsesc din abundenta.
Încerc să evit persoanele de acest fel.

Amintiri frumoase.
Crăciunul de anul trecut în mod special, fiecare zi de abstinenta în mod particular.
De la dimineața tonică, la ziua în care pot să fiu activ, la cina pe care o savurez (înainte ciuguleam puțin ca să pot bea), la seară în care pun liniștit capul pe pernă, spun un tatăl nostru și mulțumesc pentru ziua primită.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salut Tudor !
Multumesc de feedback. Frumoase amintiri de sărbători. Frumoase clipe de abstinentă !
Prefer să vorbesc cu un om care imi spune in fata ce nu-i place la mine mai degrabă decat falsa smerenie si vorbitul pe la spate. Dar suntem alcoolici si suntem bolnavi, una dintre caracteristicile alcoolismului este impresia că suntem buricul pământului, de aceea aleg să-mi vad de abstinenta mea fără să-i mai judec pe altii, îmi face mai bine.
Asa cum am spus mai sus fiecare are dreptul să gresească si să-și trăiască propria experiență .
Suntem atât de diferiti si totusi suferim de aceeasi boală !
Uneori onestitatea nu face casă bună cu boala asta iar dacă nu intervii singur , dai în mitomanie si ajungi să-ti crezi propriile minciuni. Dar nu vreau să vorbesc de alții.
Multumesc, chiar mă bucur că ai scris!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de ilyuta »

So, dupa cum spuneai Styxisor prieten drag, nu suntem la fel suntem foarte diferiti si chiar daca va parea ciudat, am constat ca cele mai mari satisfactii eu le-am trait prin faptul ca am putut duce cu capul si mintea limpede trairi pe care in mod normal le-as fi udat cu mult alcool, atit de dureroase au fost. :plans: Viata ne pune la incercare iar noi suntem autorii sortii noastre si am trecut prin momente grele greu de imaginat si din nefericire n-a fost numai unul dar cu o temelie a abtinetei mele foarte temeinice, Dumnezeu m-a ajutat nici macar sa ma clatin.Am sa-ti povestesc in privat deoarece nu vreau sa plictisesc. :wink:
Parerea mea personala este ca fara Dumnezeu eu nu pot face nimic. :cuminte: :zambetoi: Mi-a raspuns si-mi raspunde la toate rugile mele si nu pot decit sa-i multumesc Lui si voua zilnic, pentru ca El lucreaza prin oameni! :hug: :jos-palaria:

Ps Eu sunt o minune, Styxisor, daca nu stiiai! Asa mi-a spus mie Old TUDOR! :wink: :ras: :ras: :ras:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Sal'tare lume!
Iliutule multumesc de feedback si de telefon în acelasi timp,imi pare rau că nu am putut vorbi mai mult dar vreau să-ți spun că am înțeles ce ai vrut să-mi transmiti. Pe Dumnezeu asa cum il intelegem fiecare dintre noi sau nu, îl purtăm in suflet si cred că cel mai important lucru este să ne dorim cu ardoare să ne facem bine. Diferența dintre a vrea si a-ți dori este foarte mare mai ales pentru un alcoolic.
Suferim de aceeasi boală si poate avem ,,tratamente” diferite dar scopul suprem este acelasi pentru toti cei care-si doresc abstinenta si anume să trăim frumos , sănătos si mai ales lucid, - cam asta e părerea mea, poate altii mai au si alte motive. Evolutia spirituală este la îndemâna tuturor, cei care vor o apucă pe acest drum , respectiv eu, mă simt mult mai bine așa.
Mno cam atât , noapte linstită să avem !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Sal'tare lume !
Azi la cafenea avem un articol de sorginte psihologică:

Ce legătură are articolul cu alcoolismul ? :exclamare: :exclamare: :exclamare:
Are mare legătură căci boala asta este boala negării, dar, mai bine vă las pe voi să deslușiti sensul lui.

Arta de a fi un ipocrit armonios @ SOFIA DUMITRIU, ON FEBRUARY 18TH, 2011

Scopul acestui articol nu este sa te informeze daca esti sau nu ipocrit; ci pentru a-ti spune ce gen de ipocrit esti sau de care nu esti. Daca faci parte din homo sapiens atunci, fara indoiala, ipocrizia se numara printre virtutile tale.

Ce este un ipocrit? Dex-ul ne spune ca ipocrit este acea persoana care se arata altfel de cum este, duplicitara. Adica o persoana care una spune si alta face. Suna familiar?…De cealalta parte a baricadei, sinceritatea este o virtute nu intotdeauna folositoare, este un lux, un artificiu….o imposibilitate uneori.

Insesi principiile general acceptate de umanitate sufera de ipocrizie. Adevarul. Toti spunem ca vrem adevarul. Eronat. Vrem adevarul care ne face fericiti, vrem adevarul care ne protejeaza orgoliul, vrem adevarul care ne confirma deja alegerile facute.

Este aproape imposibil sa detinem adevarul intrucat modul in care noi interactionam cu lumea este unul care sufera de numeroase filtre si erori cognitive.

De cele mai multe ori, ne formam o opinie despre lume, pe baza unor mecanisme emotionale, influente sociale si reminiscente din anii devenirii noastre, iar apoi, selectam din mediu acele informatii care vin sa ne confirme parerile deja formate.

Practic, se poate argumenta orice, gasesti informatie pentru orice punct de vedere, pro sau contra. Punctul tau de vedere deja existent te va determina sa vezi si sa admiti doar informatiile ce vin sa iti sustina ideile.

Foarte greu un om isi schimba o idee si de obicei schimbarea vine in urma unei suferinte, a unei dureri suficient de intense ca sa il determine sa se indoiasca de sine insusi si sa isi reevalueze credintele.

A spune tot timpul ceea ce crezi nu este, de asemenea, nicidecum o calitate, asa cum unii declara cu emfaza camuflata in modestie despre ei insisi, considerand ca este o virtute.

Contextele cer sa te adaptezi, interactiunea umana presupune o arta de a spune cat si cand si cui trebuie.

Revenind la ipocrizie. In principiu, omul isi doreste ca actiunile si gandurile sale sa fie congruente, adica ipocrizia sa fie egala cu zero. Cum insa omul este populat de diverse eu-ri, se intampla sa fie o mare diferenta uneori intre principii, valori si actiuni.

Ipocrizia creeaza anxietate, tensiune in individ. Pentru ca el cu sine insusi este constient, de cele mai multe ori, de aceasta discrepanta. Ipocritul autentic este cel care nu isi mai percepe propria pacaleala, este acela care minte cu sinceritate.

Aceasta se poate intampla cand o minciuna este suficient de des repetata. Exista un experiment faimos in psihologie in care unor indivizi li s-au implantat amintiri false, cu ajutorul familiei si cunoscutilor.

Acceptata ezitant la inceput, in scurt timp amintirea falsa a ajuns sa fie atat de bine integrata in individ incat acesta adauga de la sine detalii foarte concrete, fiind convins ca asa a fost in realitate. Voilà, fascinatia mintii umane!

Cu siguranta cunosti pe cineva care este atat de bun mitoman(a) incat aproape ca uiti ca minte. Acela este un individ care crede cu sinceritate in propriile minciuni – acestia sunt cei mai periculosi parteneri, intrucat ei insisi nu mai discern minciuna de realitate.

Atunci cand suntem singuri avem sanse sa fim sinceri. Odata cu aparitia altcuiva, ipocrizia apare si ea. Exista multe ipocrizii acceptate: politetea, democratia, egalitatea, libertatea, liberul arbitru, juramintele casatoriei de iubire vesnica.

Ipocrizia este in final lubrifiantul societatii, este o prejudecata cu aura de sfintenie. Avem nevoie sa ne mintim unii pe altii asa cum avem nevoie sa ne pacalim si pe noi insine din cand in cand. Realismul absolut aduce cinism si izolare.

Ca urmare, cea mai buna modalitate de a reusi in viata este sa actionezi conform sfaturilor pe care le dai celorlalti (confirm ca asa este!)(si eu confirm :) )

In general omul are doua motive pentru a realiza o actiune: un motiv care suna bine, si unul real. Relatiile de dragoste de exemplu sau relatiile de cuplu (intrucat nu sunt sinonime intotdeauna, cuplul cu iubirea), presupun un grad mai mic sau mai mare de ipocrizie.

Motivatiile pentru care iubim sau alegem sa fim intr-o relatie cu cineva sunt de multe ori in alte zone decat cele care tin de “un nu stiu ce si un nu stiu cum”, de o motivatie transcendenta sau magica.

Ramanem pentru ca nu vrem sa fim singuri, ramanem pentru ca vrem sa fim iubiti chiar daca nu iubim, ramanem pentru ca ne place controlul, siguranta sau confortul de oricare ar fi el, financiar, emotional sau senzorial.

Ce determina aparitia ipocriziei? Incapacitatea de a trai la inaltimea idealurilor sau principiilor pe care le marturisim ca fiind ale noastre. Solutia? Adaptarea lor, renuntarea la a intretine o suma de pareri false despre lume si despre sine, care chiar daca “dau” bine, nu au nici o valorea reala pentru fericirea ta, ci dimpotriva, te incurca.

Cunoasterea de sine, a ceea ce cauti cu adevarat, care iti sunt nevoile reale, ce iti aduce bucurie in mod constant iti aduce integrare si vindecare. Divergenta dintre principii si actiuni provoaca disonanta cognitiva, un fenomen foarte des intalnit in societate. Disonanta cognitiva apare atunci cand intretii pareri contradictorii in acelasi timp.

Am vazut asta la multi clienti, prieteni, cunoscuti. Diferenta dintre ceea ce “este bine si frumos” si ceea ce mie imi face bine si este frumos pentru mine.

Exemplu: “trebuie sa iti iubesti parintii”, “trebuie sa crezi in Dumnezeu”, “trebuie sa ierti” , “trebuie sa ramanem impreuna din cauza copiilor”, trebuie, trebuie, trebuie. Orice “trebuie” are potential uzurpator pentru echilibrul tau.

Uneori, actele parintilor sau ale partenerilor sunt de neiertat. Uneori, mama nu ti-a fost mama ci calau. Uneori credintele noastre sunt un esafodaj de iluzii sociale. Uneori dragostea e capabila de lucruri oribile. Si de cele mai multe ori, majoritatea oamenilor nu traiesc la inaltimea principiilor sau sfaturilor pe care le dau.

Conflictul dintre acest “trebuie” si ceea ce de fapt te face fericit, creeaza conflicte si anxietate. Iar un om in conflict cu el insusi este un om blocat, ale carui resurse sunt epuizate in aceasta incapacitate de a se iubi pe sine, asa ipocrit si disonant cum se simte.

Tu ai nevoie de congruenta intre actiuni si ganduri. De aici vine armonia, iubirea si respectul de sine.

Poate e timpul sa iti reevaluezi credintele si valorile, poate e timpul sa faci ordine in principii desuete si imprumutate. Si cu siguranta, e timpul sa te reinventezi, sa arunci din sipetele constiintei tale tot ceea ce experienta ti-a aratat ca este inchipuire.

sursa ... http://www.artdevivre.ro/arta-de-a-fi-u ... -armonios/
Sublinierile îmi apartin.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Alex-codep »

Buna seara.Nu am putut sa nu multumesc pentru aricolul de mai sus, care reda atat de bine drama lumii ( daca nu tragedia) in care traim.E foarte dureros sa iesi din negare si sa vezi atata ura in jur. Si e si mai dureros cand ura asta vine de la familia noastra, pana la urma fiind tot noi invinuiti pentru ea.Multumesc.

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Seara bună Alex, seara bună tuturor !@
Alex multumesc pentru feedback. E greu intr-adevăr dar pînă la urmă doar de noi depinde dacă rămânem ancorați in starea aceea sau facem ceva sa iesim din ea... postasem diminata pe pagina mea de facebook:

”Când nu poți controla ceea ce se întâmplă, provoacă-te să controlezi modul în care răspunzi la ceea ce se întâmplă. Pentru că acolo este puterea ta !”

Seară senină !
P.S. te rog să mă ierti că nu ti-am oferit o cafeluta dar cred ca sear nu bei :).
Serios acum, multumesc de raspuns, dacă vin si code la cafeneaua mea e super.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Mihai »

starile de nervozitate eu le traiesc , nu poti sa inabusi ceva la nesfarsit , candva ,cumva , va rabufni .
mai bine transpiri nervii pe parcursul unei zile decat sa izbucnesti seara intr o criza , asta in cazul in care ai o zi colerica ... de aia se impusca oameni nervosi intre ei in trafic , de aia vine seara barbatul acasa si se cearta cu vecinul sau altele ,pentru ca nu stie sa isi ''imprastie'' nervii pe parcursul unei zile , ca sa iti stapanesti nervii mai intai trebuie sa i experimetezi ,

lucruri frumoase ,
sentimente noi - eternitatea,
emotii noi - linistea ,
intalniri spirituale - dragoste la un alt nivel , ceva ancestral ,
stabilitate - viata fara alcool ,

@ styx , eu cat de frustrat as fi , prefer sa raman abstinent decat sa ajung iar in iad ,
starea de frustrare poate imi trece dar sa ies iarasi din alcoolism ...greu .
recunosc , au fost momente cand am vrut sa beau din nou ,(nervozitate , frustrare , etc ) pentru ca nu stiam ce altceva m ar putea ajuta ,nu am baut pentru ca nu stiu daca ma mai intorc din consum , eu cred ca Da , dar las loc si de Nu
cea mai nasoala zi petrecuta in abstinenta e mai ok decat cea mai buna zi a mea traita in betie . si spun asta din perspectiva mea
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de ilyuta »

Dragii mei, salut! :jos-palaria: Mai e' loc la masa? :ras:
Foarte adevarat cu starile astea de nervozitate si eu unulr eactionez la fel ca Mihaita! :wink: :hug: Eu nu ma pot stapini chiar in totalitate si reactionez asa cum imi vine pe moment, ulterior gindindu-ma daca a fost bine sau nu. :ras: Chiar imi zicea Danisor la telefon ieri, "mai iliuta, tu mai ai de lucrat la gestionarea starilor tale cind te superi"! :ras: la care i-am raspuns ca nu mai am de lucrat pentru ca niciodata nu ma voi schimba si nu ma vad a fi altul, cind ma supara cineva :ras: :ras: :ras:
Cel mai bun lucru pe care-l pot gestiona este ca nu ma gindesc la pahar, ceea ce este cel mai important pentru mine, restul, bune, rele, le-ai duce toate! :smecher:
O seara linistita tuturor! :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns