021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Vă salut, sunt Styx si sunt alcoolic abstinent.
Am deschis un topic nou deoarece cel vechi l-am închis din motive personale. Am constatat că mai am de stat pe aici si am decis să am propriul topic în care să-mi exprim părerile si să dau o mână de ajutor astfel ajutându-mă singur în abstinentă. Plus că nu deranjez pe nimeni cu postările prin alte topicuri- asta referitor la anumite articole si /sau imagini.
De ce cafenea? pentru că nu e bar :ranjet:
Seară senină !
...
”Dacă iubești pe cineva cu depresie sau o dependență, iubesti pe cineva cu un handicap fizic, emoțional și spiritual - pe cineva care niciodată nu-ți va da pe deplin ceea ce ai nevoie până când el/ea nu e eliberat de acea sclavie.”
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de ilyuta »

Stiyxisor prieten drag, am venit la cafenea! :ras: :ras: Acum am doua casute, una la Danisor si una aici , pentru ca mie-mi place sa deranjez. :ras:
Mda, sa fie intr-un ceas bun noua resedinta si sa ne auzim de bine. :zambetoi: :hug:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Bună dimineata senină radiosilor !
Iliută bine ai venit . cu ce să te servesc? Cafeinizată , decafeinizată ? :ras:
Să fie Iliută, să fie intr-un ceas cu cuarț că am auzit că alea-s mai bune până reusesc să-mi iau unul atomic.
În altă ordine de idei Azi nu beau ! deci azi sunt fericit!
Zi senină să avem ! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de ilyuta »

Styxisor prieten drag, d'a ma bucur foarte mult ca ai deschis cafenea, nu vrei sa facem o afacere??? :ras: :ras: :ras:
Tot vorbeam eu singur cu televizorul uneori , asadar stiu ca tu ai sa-mi raspunzi de fiecare data. :ras: :jos-palaria:
Cafeaua fara cofeina pt ca am devenit echilibrat, de cind sunt abstinent si nu vreau sa fie prea multa. :ras: :ras:
Va pup cu drag si fug la treaba pt cam mult de lucru azi.! :wink: :hug:

Ps Eventual poti propune niste teme de discutii din cind in cind, care consideri tu ca ne-ar interesa pe toti si eu voi fi primul care va raspunde. :wink: :zambetoi:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Iliutule salutare !
facem si afacerea ca tot mi-am propus sa-mi deschid ceva pe cont propriu si o cafenea nu ar fi lucru rau...
o cafenea in care nu se serveste alcool precum cea deschisa de aliat. Tot o sa ma mut cat de curand in Voluntari Ilfov...
Deci prima cafea pentru tine dragul meu se numeste Abstinenta senina savuroasa: caimac gros ,si are in compozitie cafea decaf, zahar brun si o picatura de vanilie cu niste fulgi de cioco pe deasupra :ras: .
Oferta speciala : la o cafea primesti gratuit si un zambet cald si o :hug:
Subiecte de discutie... hmm vom fi doua televizoare pe aici dar sunt obisnuit, deci :
cum reusim sa gestionam starile de disconfort psihic care ne pot face sa intindem mana dupa pahar, si as dori daca se poate impresiile personale, fara citate din carti : :exclamare:
Raspunsul meu : Cred ca sta in puterea mea sa fac acest lucru si anume sa gestionez starea de excitare nervoasa realizand astfel faptul ca cu cat ma enervez mai tare cu atat sunt mai aproape de pahar si bineintelesa apoi urmeaza actiunea de contracarare a acestui moment. Cum fac asta?, pai sa vad: Incerc sa ma gandesc la lucruri frumoase si daca nu reusesc nici macar cu rugaciunea seninatatii atunci imi pun in balanta abstinenta de pana acum versus alcoolismul meu activ si nu prea da bine pentru mine sa ma intorc de unde am plecat. Mai fac si un exercitiu de imaginatie inchizand ochii si transpunanadu-ma in varianta mea mahmura si buhaita de bautura si apoi cand ii deschid ma uit in oglinda si vad un om care-mi place si atunci imi trec toti nervii,pentru ca nu imi permit luxul de a fi suparat( suna a slogan dar e un slogan adevarat pentru mine)...ar mai fi dar te las si pe tine sa mai povestesti.
Seara senina sa avem !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de dani »

Hop si eu!Un ciubar de cafea la masa cinci,ca am adus ceterasi de la Cluj!
Se fumeaza inauntru?Nuuu?Tzapa!
Sa-ti fie cafeneaua binecuvantata patroane Styx,da' sa-i pui si-o canapea de psihopupu sa am unde sa ma razam cand imi vin d-alea din putul gandirii.
Deci fara citate...ai ma si eu care credeam ca vrei sa afli viziunea lu' Bill,'mnezo il-mburde-n rai.Deci citez :limba: dintr-un banc:
- Imaginaţi-vă că sunteţi într-un lac plin cu crocodili fioroşi. Ce faceţi ca să scăpaţi de ei?

- Ne oprim din imaginat!
Ioi simplu ii!Numa' tre' sa ne oprim din imaginat.Usor de zis.Ca sa ma refer la mine,am invatat ca nu trebuie sa ma dau cu curu' gol pe langa p..la sculata,deci...evit pe cat posibil sa-mi fut zenul.Al Batran m-o pus pe planeta Pamant ca sa fiu fericit,deci incerc sa-mi fac datoria.Nu-mi iese tot timpul,dar daca imi ocup timpul liber cu lecturi si filme datatoare de zen ii brici.Va povestea eu mai demul ca Lesie a mea latra tot timpul la fel,parca ar emite in Morse...Ham!...Ham,ham!...Deci un ham mai lung urmat de doi de ham scurti.In zilele in care ma trezeam cu fata la cearceaf ma enerva latratul ei,in zilele in care eram cu zenul la mine nu.Acum nu mai am treaba cu Lesie,i-o luat locul Lupica.Si asta latra la fel si cateodata imi vine sa-i zic cat de bou si tampit ii,iar cateodata nu.Deci pentru mine Lupica ii ca o hartie de turnesol a starilor,ma enerveaza Lupica,atunci ii bai si trebuie sa merg sa manc niste zen.
Tot o sa ma mut cat de curand in Voluntari Ilfov.
Ma Styx,eu inteleg ca activitatea asta in AA implica mult voluntariat,dar chiar sa te muti in Voluntari? :ranjet:
Stii ce,ada si un pahar de zen,ca parca imi vine sa-i zic vreo doo la Lupica.Pa' ma Lupica,trazniti-l-ar pe Bill,ii dai in sus si-n jos cu Puterea Superioara,da in sfanta zi de Pasti n-ai fost in stare sa zici un simplu Hristos a inviat,ca o trebuit sa bagi viziunea lu' Bill? Sa ma fi trezit oare azi cu fata la cearceaf? :ranjet:
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Vineeee !
tsucu-ti mintea ceea de ardelean hatru ca tare ma veselesti de fiecare data, se poate fuma pt tine dau cep la un perete intreg si fac terasa ca si asa vine vara :wink:
Mno mai camarade ce sa zic... incurcate sunt caile Domnului, acum de-o vrea si vreun psiholog sa se aseze cu noi la taifas nu-i bai e foarte bine primit. Amu fii atent ca Lesie stie alfabetul morse ce latra ea e litera D ( asculta aici un batran radiotelegrafist clasa I-a) in ceea ce il priveste pe coforumistul amintiti de tine dupa Lesie zic ca sa zambesti si sa si treci mai departe.... te intreb si eu ca ai prins vremea cu pick-up-ul, cand ascultai o melodie si te nervozai ca se zgariase placa si o tinea danga-langa, aruncai bunatate de scula?Nu-i asa ca te ridicai frumusel de la masa si treceai peste partea zgariata sau schimbai placa si te veseleai in continuare ? :wink: Ia cu zen de zen ca daca te-nervozezi pentru nimicuri nu iti faci decat tie rau... din codru rupi o ramurea , ce-i pasa codrului de ea?ooppps am dat-o in rime :ras: De mutat in Voluntari o sa ne mutam ( ma luase si pe mine cu ceva pitici pe la materia cenusie ca dau Marea cea mare pe praful si caldura din zona aia , dar... voia Domnului )dar nu prea stam decat fro 3- anisori si dupa aceea :Tu Ardeal, tu Ardeal iti suntem osteni :susoteli: spre Mures calea(sper cel putin).
Revin si spun ca nu are rost sa te enervezi pentru nimic, eu de mult nu mai deschid topicul acela.
Si eu am enervat multa lume dar nu putem sa fim placuti tututror. Mno abstinenta primeaza, asa ca sa ne zenuim nu conteaza cum, dar sa nu uitam si de buna ziua :jos-palaria:
Seara linistita !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de ilyuta »

:ras: :ras: :ras: :ras: :ras:
Asa, am citit postarile voastre, Danisor si Styxisor si am ris cu lacrmi. :ras: Nu exista umor mai bun, pentru ca mie-mi place umorul inteligent. :wink: :ras:
Bai Danisor, ce perle scoti! :ras:
Ok, sa va zic ce fac eu cind ma apuca bizdicii si sunt suparat? :surprins: Pai ma rog la Dumnezeu sa ma ajute si totdeauna ma ajuta, ma inspira cu ceea ce trebuie safac si iau deciziile corecte. :cuminte: I-am spus lui Danisor la telefon, pentru ca pe el il sun eu imediat,ca dintr-o situatie foarte tensionata pentru serviciul meu,chiar daca nu mi-a placut sa iau un pas inapoi, am luat pentru ca este in interesul meu si am primit in plus si doua torturi. :ras: Le donez pentru cafenea, Styxisor prieten drag pentru ca eu maninc dulce numai din fructe. :wink:
No ashe, va imbratisez si va pup! :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Sal'tare lume !
Iliutule dancheșoșon de torturi ! :limba: în altă ordine de idei cred ca l-ai cam tinut tare ocupat God pe la inceputul recuperării tale până hăt încoace :ras: cu bâzdâcii respectivi :wink:
Mă gândeam ce să mai povestim la cafelută si mi-a venit o idee... Ce ar fi să povestim despre cel mai frumos lucru care ni s-a întâmplat în abstinență( valabil si pentru cei care citesc incognito :ranjet: ) fiecare în topicul lui dacă nu vă prieste p' acilea, e o rugăminte doar, puteti să o ignorați așa cum se întâmplă de obicei sau să faceti un gest frumos pentru noii veniti pe forum si pentru cei care ne citesc dar nu prea stiu de unde să apuce abstinența.
Pentru că tot am vazut-o pe Freedom că a dat cu tastatura pe forum (hello bella !) am să incep eu:
Anul trecut pe 2 Mai 2015 eram la conferința AA din Cluj si în ziua aceea ca de 49 de ani incoace se întâmplă să aniversez ziua de nastere, in anul acela fiind pentru prima dată de cand aveam 16 ani când sărbătoream fără alcool , ba mai mult aveam 10 luni si 2 zile de abstinentă... deci cum spuneam eram intr-o intrunire AA-Al Anon si la sfârsit numa ce se ridică draga de Freedom si cere cuvantul si le spune celor prezenti că este ziua mea IOI Doamne, aplauzele au inceput să curgă si din pieptul oamenilor de acolo ( erau peste 100 cred) a inceput să se audă Multi ani trăiască! Oameni buni , in viata mea nu am fost atat de emotionat ca atunci, in viata mea nu am simtit atata pritenie si dragoste de la niste oameni pe care atunci îi vedeam pentru prima dată cu mici exceptii. AM INTELES atunci si acolo în acel moment că nu sunt singur pe drumul acesta. De atunci mi s-au mai intamplat lucruri bune si chiar foarte bune, dar, credeti-mă niciodată nu am să uit acel moment de la începutul recuperării mele!
Vă pup pe suflet radiosilor !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Si incă un lucru frumos a fost atunci cand, cam prin luna a treia de abstinenta sotia mea m-a îmbrățisat si mi-a spus că s-a indrăgostiti iarăsi de mine ! Lucrurile astea fac parte din bucuria abstinentei si trăirea abstinentei in bucurie, cine ce crede e doar treaba lui nu a mea, pentru mine abstinenta e nepretuită si chiar nu contează în ce mod o obtinem. Dar faptul că nu mai consumi alcool e doar primul factor spre recuperare, dacă nu poti să te bucuri de viata în abstinentă, dacă esti încrâncenat, abătut, nervos si toate îți put din cauza faptului că nu mai bei nu ai făcut absolut nimic, trăiesti intr-o perpetuă betie uscată, iar pentru mine asta nu e trai. Sunt destui care doar s-au oprit din băut si au o viață searbădă, dacă Doamne fereste mi s-ar întâmpla asta mai bine as bea si as trăi asa cum pot decat intr-o continuuă frustrare. desigur acestea sunt doar gândurile mele nu îndemn pe nimeni să facă așa ceva,
Fiecare are dreptul să gresească si să-și trăiască propria experienta !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns