021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de HOPE »

Crăciun fericit tuturor!🤗🎊
Fa Rai din ce ai!
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Nalina »

Va scriu si eu tot aici, la Styx. Va doresc tuturor Craciun fericit ! Sa gasiti putere in voi pentru a va bucura de fiecare zi, fara alcool, fiti alaturi de cei dragi voua si cautati liniste si putere si in ei pentru ca veti gasi, fiti prezenti in vietile voastre cautand sa inlocuiti paharul cu o ora, o zi de abstinenta, scuturati-va si iertati-va atunci cand nu va iese si luati-o de la capat de cate ori va fi nevoie.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Aliata »

Multumesc, Nalina, pentru mesaj si urari.
Sarbatori linistite!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Vbc »

Multumesc!
Craciun fericit!
Sarbatori frumoase!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
ctl
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 23 Dec 2022, 02:24

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de ctl »

Multumesc, Nalina!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Multumesc asemenea Nalina!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

„Iubesc oamenii care au trecut prin iad și au pășit afară din flăcări ducand cu ei găleți cu apă pentru cei care încă mai sunt consumați de foc.”- Stephanie Sparkles

Te minți pe tine însuți dacă te crezi în stare să-ți gestionezi consumul. Ai pierdut deja controlul vieții tale, numai că nu vezi asta. Îți vei distruge corpul si psihicul pentru o liniste sufletească pe care nu o vei obtine niciodată prin consum. Ai impresia că nu stie nimeni. Dar stiu. Așa că poti continua să minti pe toată lumea dar oprește-te să te mai minți pe tine însuți.

Da, va fi dureros să devii abstinent. Mult mai dureros decât poate fi atunci când esti în consum. Pentru că de fapt acum vei fi capabil să simți durerea. Amorteala pe care o aveai va fi dată deoparte. Și îți va fi al naibii de rău.Dar te vei simti din ce în ce mai bine. Și vei simti dragoste și liniste si pace. Și asta va face ca toată durerea aia să merite.
Crede-mă, am fost acolo unde esti tu acum.
Styx
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Aliata »

Frumos si dureros in acelasi timp...
Multumesc pentru postare!

In cazul meu, am trecut de etapa in care ma minteam ca-mi pot gestiona consumul. Nu mai sunt "visatoarea" de acum 2 ani:). Mi-e mai mult decat clar ca nu o pot face, ca odata scapata, "intru ca vaca-n lucerna:)))", ca sa te citez.
Partea nasoala e atunci cand te resemnezi, cand nu te poti opri sau nu-ti mai pasa. Cand constientizezi toate repercusiunile, dar altfel nu poti trai si n-ai putere sa iesi din asta sau, efectiv, nu mai dai 2 bani. Asta e cea mai grea parte!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Power girl, I feel you, sis!
Ma resemnasem si eu la un moment dat ca o sa dau coltul in consum si nu imi mai pasa, si totusi, la un moment dat, nu mai stiu exact care a fost declicul dar m-am decis ca nu mai vreau sa traiesc asa… dun punctul ala a inceput recupararea mea, dar da, intre resemnare si decizia sau (re) trezirea la viata a durat cam inca vreo 2 ani de consum…
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Vbc »

<<Partea nasoala e atunci cand te resemnezi, cand nu te poti opri sau nu-ti mai pasa. Cand constientizezi toate repercusiunile, dar altfel nu poti trai si n-ai putere sa iesi din asta sau, efectiv, nu mai dai 2 bani. Asta e cea mai grea parte!>>

Eu am trăit și partea asta nasoala o perioada..... înainte de abstinenta care am avut-o

Culmea, dupa ce am reluat consumul, am trăit anul asta din iulie pana în prezent , din nou prima parte care ai relatat-o cea a "visătorului " sa zic asa :
(ca pot bea controlat)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns