021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Aliata24
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Ian 2023, 10:16

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Aliata24 »

Styx, sa nu dai cu parul:).
Ti-am scris ultima oara ca imi pari super, numai sa nu mergi cu turma:).
"Oligofren" este un cuvant foarte dur, care nu trezeste decat aversiune. Sa ma contrazica persoana in cauza, dar indiferenta din mesajul postat de tine, arata doar lipsa de empatie.
Aliata24
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Ian 2023, 10:16

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Aliata24 »

https://youtu.be/O2rGJrTUgEk

Ceva si mai util, mai ales in cazul doamnelor dependente.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Aliata24 scrie:Styx, sa nu dai cu parul:).
Ti-am scris ultima oara ca imi pari super, numai sa nu mergi cu turma:).
"Oligofren" este un cuvant foarte dur, care nu trezeste decat aversiune. Sa ma contrazica persoana in cauza, dar indiferenta din mesajul postat de tine, arata doar lipsa de empatie.
Nu am de ce sa dau cu parul. :)
atunci când preiau un mesaj nu il pot modifica ca să sune mai bine chiar dacă mie nu îmi place...
Mersul cu turma nu prea ma caracterizează, am propriul meu mod de a trece prin abstinență/recuperare chiar dacă am inceput cu Aliat/AA.
Cât despre lipsa de empatie, îl cunosc destul de bine pe omul respectiv el însusi un alcoolic in recuperare de 8 ani si nu îl caracterizează, dovadă că a si înfiintat centru respectiv de la Tg, Mureș fără nici o sponsorizare, suntem oameni si mai greșim, dar fiecare suntem liberi să avem părerile noastre așa că îți respect punctul tău de vedere.
Numai de bine să auzim!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Aliata24
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Ian 2023, 10:16

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Aliata24 »

A nu se intelege ca am o problema cu heroina, exclus!
Sinceritatea prin care doamna in cauza si-a exprimat dependentele, ca e vorba si de alcool, m-a motivat sa fac mai multe pentru mine.

Styx, multumesc, imi mentin parerea.
Aliata24
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Ian 2023, 10:16

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Aliata24 »

Oricate centre ar fi infiintat, cand te raportezi la starea prin care ai trecut, ca fiind "oligofren", nu esti altfel decat persoanele care te-au judecat in trecut. A ajutat asta la ceva? Nu, niciodata! A facut mai rau, din contra.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Dacă așa crezi tu, cine sunt eu să te contrazic?
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Vbc »

Aliata24 scrie:A nu se intelege ca am o problema cu heroina, exclus!
Sinceritatea prin care doamna in cauza si-a exprimat dependentele, ca e vorba si de alcool, m-a motivat sa fac mai multe pentru mine.

Styx, multumesc, imi mentin parerea.
Am urmărit video , povestea doamnei este cu adevărat cutremurătoare, chiar a relatat tot cu sinceritate, e bine ca a reușit intr-un final cu ajutorul teen chalange, am auzit de ei în trecut, cred ca exact perioada la care face referire doamna în povestea relatata..
Am avut in anturaj 2 prieteni dependenti de heroina care au decedat , dupa 8 10 ani de consum, povesti asemenatoare cu cele relatate in videoclip ,alții prieteni au reusit sa renunțe ,dar s au dus pe alta extrema-alcool, iar unul din ei consuma și în prezent, are 24 25de ani consum... cu mici pauze internări... arata foarte rau, dar totuși merge de luni pana vineri la munca, pe lângă faptul ca fura din magazine..si ce mai prinde..
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
ctl
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 23 Dec 2022, 02:24

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de ctl »

styx scrie:Cata, iti redau raspunsul amicului respectiv după ce i-am transmis ”părerea unui forumist”:

”Mulțumesc, ...
Are dreptate și omul.
M-am uitat pe definițiile oligofreniei înainte de a posta, desigur.
Baiul e că eu chiar cred asta: deși nu suntem, ne comportăm ca oligofrenii. Puteam să formulez mai bine.”

Toate cele bune!
Multumesc, Styx si prietenului tau pentru raspuns! Probabil ca uraste din tot sufletul tot ce e legat de alcool, dar e de inteles daca asta il ajuta sa ramana abstinent.
Weekend senin!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Multumesc si eu Cătă!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutare tuturor!
Vă recomand călduros cartea „Get Up”
,,Aceasta nu este o carte care să vă rezolve problemele. Va trebui să faceți asta singur. Indiferent dacă problemele dvs. au fost cauzate de forțe aflate în afara controlului dvs. sau au fost autoprovocate, dvs. sunteți cel singurul care are capacitatea de a vă depăși propriile lupte.
Această carte vă va încuraja să găsiți ajutorul potrivit pentru problemele dumneavoastră.
Aceasta nu este o carte împotriva programelor în 12 pași. Gândiți-vă la 12 Pași ca la un set de unelte, iar tu trebuie să construiești o casă. Construiești acea casă pe cont propriu și va trebui să locuiești în ea când vei termina. Sfaturile pe care ți le dau te vor ajuta să înveți cum să folosești acele unelte pentru a construi casa care ți se potrivește cel mai bine.
Aceasta nu este o carte care te va determina să cumperi DVD-uri, să mergi la seminarii sau să participi la ateliere de lucru. Am văzut o mulțime de alți oameni cu o carte gen “Acesta este răspunsul" care nu este altceva decât o versiune text a unei reclame pentru ceea ce vând de fapt.

Încerc să te încurajez să cauți ajutor de la o comunitate AA de lângă tine, una care nu îți va cere niciun ban pentru serviciile lor.
Aceasta nu este o carte care îți va cere să crezi în vreun sistem dogmatic spiritual, în vreo religie sau să subscrii la vreun canon filosofic stabilit. Nu amestec religiile orientale, nu reiau povestile acelor guru de auto-ajutorare din anii trecuți și nu vă trântesc pe gât o viziune asupra vieții, a universului și a tuturor lucrurilor. De asemenea, nu vă spun că orice religie sau filozofie pe care o aveți este cea greșită. Vreau să curăț o parte din dezordinea din mintea ta, astfel încât să fii liber să te gândești la cine ești cu adevărat.
Sfatul meu este simplu: Ridică-te. Nu îți va fi mai bine dacă stai întins așa. Știu, doare, dar trebuie să te ridici și să te miști. Ridică-te.”
-Bucky Sinister

Această carte inteligentă și sarcastică este un testament al eficienței programului în 12 pași, o cale de recuperare pe care Bucky Sinister nu se aștepta să o urmeze (și să funcționeze).În calitate de poet, autor și comediant, Sinister nu se abține să spună adevărul în această carte.El vorbește fără menajamente despre dependență și despre propriile sale lupte cu aceasta. Sinister se adresează celor care sunt descurajați de obișnuitele grupuri de auto-ajutorare în recuperare. El se adresează direct cititorilor care se luptă să creadă în eficiența programului în 12 pași - în special celor care, sunt precum Sinister, un ateu și au probleme cu conceptul de "putere superioară" împletit cu programul.
Traducerea, adaptarea si eventualele greseli îmi aparțin.
Zile senine să avem!

Imagine
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns