021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Ambasador »

Felicitari Speranta pentru cele 2 zile incheiate, senine! Fiecare minut de neconsum are mare pret pentru noi, trebuie sa stii!

Cum merge terapia? Cum mai esti? Esti ok cu noul job? Din povestea Danutzei am sesizat accentul pe activitati, ca ancora importanta in abstinenta.

Imi esti tare draga. Te pupacesc pentru a mai prinde curaj, bine? Eu sunt la mare cateva zile. Voi povesti mai multe la intoarcere, acasa. Promit!

PS: Si pe tine te pup Suflet Cald. 😘 Ma bucur ca esti aici, activ. De fiecare data!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Airam »

Draga Speranta, daca vrei sa iesi din aceasta dependenta, trebuie , sau e obligatoriu sa-ti construiesti singura ancore. Neaparat ai nevoie pentru weekend, ca atunci am vazut ca bei, sa-ti faci program, sa faci ceva, orice, gasesti tu, ca esti fata desteapta. Ai vazut ce a scris Andy, nu a mai intrat pe forum fiindca e ocupat, e implicat in ceva si nu are timp. Foarte multe poti sa faci daca te abtii de la baut. Eu inainte sa ma las, ma gandeam...dar oare ce o sa fac cu acel timp care-l dedicam consumului? Si am gasit, si stii ce mai fac, imi caut singura bucurii mici, ingrijesc si iubesc florile, pisicutele, cateii. Ma rasfat cu o cafea buna si o tigara. Imi cumpar cate ceva doar pentru mine.
Va imbratisez fetele, si pe tine Styx drag!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitari fratele meu Styx pentru cei 6 ani de abstinenta , ii meriti 😘 !👏🙏
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Multumesc frumos, fratele meu Colică!

@ Speranța-no problem. Vis a vis de ancorele abstinentei, acestea se construiesc si mai ales se consolidează în timp, așa că un pic de răbdare nu strică, e nevoie să treci de la abtinere la abstinentă si încet, incet ancorele abstinentei prind rădăcini si se consolidează.
Cale senină să avem!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutare tuturor!
Cătălin, îmi pare tare rău că ai decis să iesi de pe forum...dar este alegerea ta si o respect! Numai de bine îți doresc!

În ceea ce mă priveste pe mine si AA... eu AA-ul l-am înțeles prin prisma practicării principiilor cuprinse în acest program, ca să zic așa, am pus in practică cele cuprinse în program în spiritul si nu în litera BB(cartea AA), așa cum scrie și în carte, cele cuprinse acolo sunt doar sugestii, cartea a fost scrisa cam de 100 de membrii AA de la începuturile AA-ului, a fost citită de milioane de membrii care la rândul lor au transmis mai departe ce au înțeles din ea... ca fapt divers, când aveam vreo 25 de ani si încă nu devenisem alcoolic activ am facut 3 ani de universitate biblică,prin corespondență în Little Rock Arkansas, pe care am absolvit-o cu brio, la ce mi-a folosit?! doar ca să mă contrez cu toti preotii si cu cunoscutii mei mai ”credinciosi”, căci nu am căutat să văd decât inadvertentele din Biblie... așa si cu BB, am început să o citesc ca să caut chichite pentru că am fost un pic speriat când am fost la prima sedință AA care s-a tinut intr-o capelă dintr-o biserică, dar, trebuie să fiu sincer si să recunosc, că m-a prins ceea ce este acolo si mi-a plăcut. AA-ul nu etse dogmatic si nici religios, e mai degrabă o formulă utopică in care membrii AA de toate religiile, atei sau agnostici au un singur scop comun, acela de a rămâne abstinenti si de a ajuta si pe altii să devină abstinenti. AA-ul nu face prozelitism, desi din păcate unii membri practică acest lucru prin neintelegerea în totalitate sau deloc a celor cuprinse în carte, insusi Bill W., co-fondatorul AA, a spus si a scris că AA-ul nu detine monopolul asupra recuperării alcooliciilor... Iar marele spil din toată chestia asta cu AA-ul este acela că e de dorit să ieie ce îți foloseste de acolo si să dai restul deoparte, ca si în viață dealtfel.

Câteva din principiile de bază ale AA:
- Onestiate
- Minte deschisă
- Bunăvoință
- Smerenie(desi au acelasi înțeles, e de dorit a nu se confunda cu umilința)
- Acceptare
-Credință(nu religioasă ci credința că te vei face bine cu ajutorul unei Puteri superioare așa cum o intelege fiecare dintre noi sau, în cazul ateilor sau agnosticilor prin fortele proprii si prin puterea grupului)
-Implicare si perseverentă.

Ar fi multe de spus, dar așa cum am mai zis, nu fac prozelitism, cine are cu adevărat nevoie si doreste poate veni în AA si mai devreme sau mai târziu își va da seama dacă este pentru el/ea sau nu. În ceea ce-i priveste pe cei care au reusit singur/singure, cunosc si eu câteva persoane (nu extrem demulte) care au reusit acest lucru,si nici măcar nu sunt pe acest forum. Cum tot am repetat pe aici, important este ce faci pentru abstinenta ta nu cum si unde... Actiune si reactiune. :)

Cale senină să avem!

Later edit... dacă mai găsiti cuvinte care sunt legate între ele, imi cer scuze, tasta mea de blank, face figuri. :)
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Airam »

Buna dimineata!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Bună să ne fie la toți,Mărie!🤗
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Bună să ne fie ziua!
am să încerc să pun zilnic câte o poza de asta, inspiratională :) ... fără traducere că bănuiesc că toată lumea stie inglish ;)
Imagine
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de tudor »

Salut!
Mulțumesc, Styx !
Apreciez foarte mult spirtualitatea ta!
Pentru cei dependenți (este doar o opinie)cum sunt eu, partea spirituală a avut de suferit așa că orice sămânță spirituală îmi face bine !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

tudor scrie:Salut!Pentru cei dependenți (este doar o opinie)cum sunt eu, partea spirituală a avut de suferit așa că orice sămânță spirituală îmi face bine !

De acord cu tine!
Multumesc si eu Tudor!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns