021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutare lume!

Iar aici aveti... https://timp-liber.acasa.ro/cinema-292/ ... 56721.html
sau...

- Days with wine and roses.
- Blind date.
- All the good times are killing me.
- When a men love a woman .
- My name is Bill W. ( povestea co fondatorului AA)
- 28 Days cu
- You kill me
- Clean& sober
- Leaving Las Vegas cu Nicholas Cage si Jessica Lange. ăsta a fost fimul meu de consum...
- Blind date
- 8 milions ways to die
- Things we lost in fire cu Hale Berry este un film despre dependenta de droguri.
- When a men love a woman

Seară frumoasă tuturor!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
gavroche1968
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 07 Iul 2019, 07:37

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de gavroche1968 »

Plecarăți toți în concediu , bre ? 🤔 Hai să scriu eu niște tâmpenii atunci. Pe 23 august împlinesc 5 ani de abstinență , lucru cu care nu m-am lăudat niciodată în primul rând de frică să nu mă deochi 😬 și în al doilea rând că nu obișnuiesc. Nu vreau să spun nimic cu asta , doar vouă vă spun pentru că înțelegeți despre ce vorbesc . Mă enervează faptul că alcoolismul nu este perceput ca și boală în România. Despre asta ar fi util să vorbim , zic. Ce am putea noi face pentru a schimba mentalitatea oamenilor în privința asta ?
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Raza de soare »

Buna, felicitari! :)
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Airam »

Gavroche, ma bucur mult pentru cei 5 ani de viata frumoasa!
Este foarte greu sa schimbam mentalitatea oamenilor. Multi zic ca nu este boala, fiindca este provocata intentionat. Adica nu ma obliga nimeni sa beau, o fac ca-mi place. Si sa stii ca sunt multi pacienti internati pentru alcoolism, din punct de vedere medical este considerata boala. Mentalitatea oamenilor se modifica in ani multi. Cei care nu beau, sau cei care beau cu masura, nu vor intelege niciodata ca noi nu putem fi ca ei.
O zi frumoasa Gavroche, Maria!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutare lumeee!
Gavroche, la multi ani senini!
”Ce am putea noi face pentru a schimba mentalitatea oamenilor în privința asta ?”... mai nimic, de fapt singurul lucru pe care-l putem face este să ne vedem de abstinenta noastră si să-i ajutăm si pe altii să o obtină, dacă si-o doresc cu adevărat, bineînțeles. Dependentele de orice fel au fost sunt si vor fi... putini din cei ”normali” pot înțelege un dependent fără să-l blameze, mai ales în dependenta de alcool care este un drog acceptat de societate... Alcoolismul a fost recunoscut ca boala cronică, progresivă si de multe ori fatală de mult timp, însă societetea nu vede lucrurile la modul acesta iar ororile întâmplate sub influenta alcoolului accentuează si mai mult stigma aspura alcoolicului...
Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
gavroche1968
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 07 Iul 2019, 07:37

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de gavroche1968 »

Din ce zone sunteți , dragii mei ? Ce ziceți , ne-ntâlnim la o apă plată ? Eu sunt din Pitești.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Airam »

Multumesc pentru invitatie, e departe Banatul de Pitesti!
Dar poate ai tu drum pe aici!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Bună dimi!
Gavroche eu sunt din C-ța, dar acum locuiesc in Olanda... Dar poate într-o bună zi vom putea bea o apă plată împreună.

Apropo de oameni frumoși...
„Ce înseamnă să fii un «om frumos»? Un om frumos a cunoscut greutăţile, suferinţa, înfrângerea, pierderea şi a trecut prin aceste momente cu ochii în lacrimi şi cu sufletul îndurerat, însă a găsit în interiorul lui curajul şi puterea să meargă mai departe. Un om frumos a învăţat lecţiile pe care viaţa i le-a dat şi nu a lăsat ca greutăţile să-i înnegrească mintea şi sufletul. Trecerea prin toate momentele neprielnice l-au făcut să aducă la lumină, din interiorul lui, cele mai minunate atribute umane: sensibilitate, blândeţe, înţelegerea existenţei în toate formele ei care-l face să privească viaţa cu compasiune şi cu o preocupare plină de iubire. Oamenii frumoşi nu apar pur şi simplu... ei devin frumoşi pentru că permit vieţii să-i şlefuiască în diamante care reflectă Lumina.”
-Dr. Ursula Yvonne Sandner
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutare lume,
Nu am mai intrat cam demult pe forum, vad multă lume noua si mă bucur, vad că Vizitator123$5 e onmiprezenta ca de obicei( sincer te admir că nu ai obosit!), discutii in contradictoriu au fost si vor mai fi, aici sunt oameni bolnavi, o boala gravă aceea a alcoolismului care vine la pachet cu ego cât încape, cu frustrări si cu resentimente, vreti nu vreti cam asa stau lucrurile, mai sunt de bună seama si unii care nu prea au ce căuta pe aici dar asta nu e treaba mea... Vreau să vă spun că indiferent de câti bani, diplome succese personale ar avea cineva, până la urmă alcoolismul îi va lua totul, până si dintii din gură... așa că decât să va certati care ce si cum, ar fi mai bine să găsiti o cale spre abstinentă... indiferent care, nu exista nimic magic care să facă asta, stă doar în puterea fiecăruia să cătutati orice fel de ajutor pentru recuperare... spunea cineva că forumul e fals... nimic mai neadevărat, e drept că s-au perindat multi pe forum, unii mai mult altii mai putin, dar forumul e la fel de adevărat ca mine si ca tine, sunt multi abstinenti care si-au găsit aici calea, bineinteles nu numai forumul ci si alte metode adiacente sdau formul a fost o supapă de ventilare, sunt si multi care intră pe forum căutând o metodă să-și mai alunge singuratatea si se dau alcoolici sau codependenti, iar nu e treaba mea.
Se moare din alcoolism si se moare al nabii de urât... dar cum spuneam, alegerea e numai si numai a voastră...
cu sau fără forum faceti ceva pentru voi, si vă spun pe cuvânt că odată cu inaintarea în abstinentă veti vedeal altfel viata, nu în rozaliu ci veti fi mai toleranti cu voi însivă si implicit cu ceilalti.
Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Vbc »

Salut
Foarte adevarat mesajul asta
<<Se moare din alcoolism si se moare al nabii de urât... dar cum spuneam, alegerea e numai si numai a voastră...>>
Eu am trăit si văzut 2 Cazuri bunicul meu decedat în 1996 și tatăl in 2019, alcoolici cronici avansați (La tatăl meu am perceput mai bine situația) cu toate astea dependenta mea fata de alcool una foarte avansata, a continuat, pana acum 40zile cand am renuntat sa mai consum.
Aceasta scurta abstinenta se mentine pana azi datorita voinței si participării zi de zi, pe acest forum, încurajarea prin citirea mesajelor vechi si noi de aici, dar nu in ultimul rand citirea si cărților promovate de membrii A.A
Zile senine va doresc tuturor!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns