021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Heiii Suflet frumos si tu Mărie dragă Mărie, tare va îmbrățisez si vă multumesc pentru urări!
Mărie, florile tale intotdeauna mi-au plăcut, am senzatia că le pot mirosi chiar si in poze.

Suflet frumos mă bucur întotdeauna când te citesc, am să încerc să-ți răspund punctual, cu specificatia că răspund din experienta proprie nu din auzite sau citite, așa că mea culpa dacă deranjează pe cineva... :)


”Ce ai simtit, ce te-a tinut treaz mental in toata aceasta perioada?”
La început a fost frica, frica de a bea pentru că stiam unde puteam să ajung iar, dar nu poti trăi o viață în frică așa că înaintând în abstinentă si începând să mă cunosc mai bine, aceeptîndu-mi greselile si tâmpeniile făcute pe timpul consumului am reusit să mă iert si să îmi (re)găsesc linistea sufletească. M-a ajutat mult psihoterapia si programul AA(nu fac prozelitism AA, dar pe mine m-a ajutat si mă ajută, principiile cuprinse în program), ce mă ajută acum?, acum nu mai stau cu gândul la consum sau la neconsum, pur si simplu stiu că azi nu beau, mi-am format acest automatism în minte...




”De unde iti iei vigilenta?”
Fiecare zi la rândul ei, zi care poate fi bună sau rea, stiu că indiferent ce se întâmplă nu trebuie să întind mâna spre alcool, dar nu mai am avut de mult timp alerte, ultima data s-a întâmplat cânde aveam un an si jumatate de abstinenta, atunci am sunat un amic din AA si am vorbit cu el cam un sfert de ora si dupa aceea nu am mai avut senzatia aia de ”un coniac m-ar linisti” bine că s-a aprins atunci ”beculetul” si mi-ama zis singur: ” esti in starer să bei numai un pahar?” si am scos imediat telefonul din buzunar... de altfel si motto-ul meu de pe pagina mea spune totul despre asta:„ Alccolul nu este răspunsul, el doar te face să uiti întrebarea.”
Cum te automotivezi?
Am ajuns la faza la care nu mai am nevoie de automotivare, pur si simplu îmi place viața în abstinentă... desi mă mai automotivez cu câte o înghetată babană ;)


Ce iti spune STOP primei picaturi?
Stop Vietii frumoase, asta îmi spune, pentru că sunt al nabii de constient că nu mă voi opri după primul pahar, desi, la cat de catâr sunt, probabil că voi reusi să beau o perioadă controlat până voi scăpa iar ”ca vaca în lucernă” ca să o citez pe soata mea :)))


”Cum ai reusit sa ucizi dorinta si mai ales placerea aceea bahica atat de pacatoasa? In definitiv ea pare sa fie cauza multor esecuri, a multor recaderi..”
Dorinta fizică dispare după o perioadă mai scurtă sau mai îndelungată depinde de cât de ”sportiv” ai fost în consum... Dorința psihică practic nu dispare niciodată numai stă acolo în stare latentă si asteaptă o scăpare..aici e schepsisul si multe recâderi s-au întâmplat pe fondul acesta, oamenii au crezut că dacă au putut să stea o perioadă mai scurtă sau mai lungă sau foarte lungă fără alcool de data asta va fi altfel, din păcate cu totii s-au înselat...asta nu o stiu din experienta mea ci din împărtăsirile celor carea au recăzut si au avut curajul si onestitatea să povestească despre acest fapt. Nu vreau să încerc asa ceva, pentru că eu stiu clar ce sunt... Sunt om bolnav de alcoolism care nu poate să se atingă de paharul cu alcool... dacă, Doamne fereste!, îmi voi schimab vreodată crezul meu în abstinentă veti afla si voi, promit să o fac. oricm nu am de unde să stiu ce va fi mânie asa că mai bine trăiesc azi...dacă va fi să beau, voi bea fără să cer aprobare de la cineva...


Dragă Suflet frumos, si eu te pretuiesc la fel de mult si nu numai pentru faptul că desi te zbati undeva între două ape: a fi sau a nu fi alcoolic, desi duci o luptă lăuntrică cu tine însuti, ai darul de a linisti si de a face oamenii să zâmbească, ti-am mai spus si îți repet, cândva vei reusi să te cunosti si să te accepti, atunci toate se vor aseza în matca lor... iar mai târziu cân vei reciti ce ai împărătșit aici despre zbaterile tale sufeltesti ai să zâmbesti.
Sper că răspunsurile mele să fie măcar un pic de ajutor pentru tine.

Suflet frumos, Mărie dragă Mărie si lume forumistă, să avem Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Ambasador »

Dragii mei prieteni forumisti.. daca imi permiteti acest "apelativ"... Oameniii sunt prin definitie supusi greselilor. Nu uitati asadar nicicand acest gand!

Felul in care existam noi pe acest forum.. ei bine, tocmai aceasta face diferenta! Exista "case claused" (caz inchis) in ceea ce priveste alcoolul pentru multi dintre voi aici, cei fericiti ai sortii, este cat se poate de adevarat. Munca voastra insa nu a fost usoara, sunt convinsa de asta. Dar sa nu minimalizam dorinta celor care isi doresc cu ardoare abstinenta, cand cerul refuza sa fie inca senin pentru ei. In defintiv, acest frumos FORUM face atat de multe: deschide minti si drumuri, ajuta "pro bono" cazuri grave, pe alocuri aparent pierdute...
Ma declar o fericita utilizatoare a acestui forum, o norocoasa a acestor prieteni care m-au ajutat de-a lungul timpului sa inteleg mult mai bine ca abstinenta se hraneste pur si simplu din SCHIMBARE si din nimic altceva. Va multumesc tuturor, asadar!

Styx, febletea mea. Esti un erou al prezentului, dar mai ales al viitorului. E ceva la tine ce pare sa-mi deschida o sumedenie de usi care ma indeamna sa intru candva intr-o abstinenta sincera, curata, cat se poate de simpla.. Nu esti singurul, iti recunosc. Exista prieteni aici cu care rezonez si fara raspunsuri, si fara mail-uri, doar... citind sau discutand telefonic! Se stiu ei care..

Plecaciune pentru toate explicatiile pretioase date, suflet cald. Gasesti arareori raspunsuri care chiar sa te ajute sa obtii raspunsuri prezente. Nu e de condamnat, normal. Cei ce si-au gasit calea spre abstinenta, privesc cu totul altfel problema celor care inca se zbat, celor care inca isi doresc.. E ceva ce tine de acea Putere Superioara greu de atins, greu de obtinut. Poate in ani, cine poate sti... Ideea principala este sa nu renuntam nicidand sa incercam!

Iti scriu tie dragul meu Styx, insa stii ca strigatul meu de ajutor strabate intreg Forumul. Imi raspunzi mie suflet drag, insa stiu ca raspunsurile tale sunt universal valabile. Tocmai acest lucru te face atat de pretios, atat de scump! Personal rezonez extraordinar cu tine, oriunde ai fi, orice va fi sa faci, chiar in aceasta secunda!

Iti multumesc pentru existenta ta frumoasa si profunda! Dar nu numai..
Ultima oară modificat 04 Iul 2019, 09:24 de către Ambasador, modificat de 4 ori în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Airam »

Sunteti atat de pretiosi amandoi...Styx si Suflet Frumos!
Am trecut prin multe stari citindu-te Dora, emotii, lacrimi..
Va imbratisez cu drag prieteni minunati!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutare lume!
Salutare Cătălin si mulțumesc de feedback. Mă bucur să te citesc, măcar din când în când.
Mărie dragă Mărie, ai dreptate, când o citesti pe Suflet frumos e imposibil să rămâi de piatră! Tare te îmbrățisez si eu!

Suflet frumos spui că ” Cei ce si-au gasit calea spre abstinenta, privesc cu totul altfel problema celor care inca se zbat, celor care inca isi doresc.” Eu aș zice că din contră, eu cel putin o privesc raportându-mă la cum am fost atunci când bâjbâiam si eu după ”ceva” ce nu stiam dacă o să găsesc, dar am găsit si stiu că fiecare dintre cei de aici pot găsi dacă-și doresc cu adevărat, repet, dacă-și doresc nu dacă vreau... teoeretic e acelsi lucru, practic sunt două lucruri total diferite, pentru că nu există doar o Cale, există Căi diferite dar toate au acelasi numitor comun: ABSTINENȚA. Și da, ai dreptate la mine ține si a ținut de Puterea Superioară, spuneți-i cum vreti voi, Dumnezeu, Inteligentă cosmică, etc, samd. Atunci când esti neputincios si crezi cu adevărat că o putere superioară te poate ajuta, atunci chiar se produc miracole, poate totul vine din interior, poate e doar impulsul uman de a sti că există ceva mai presus de fiinta umană, dar sincer nu contează, nu pentru mine. Nu sunt un tip religios si nu-mi plac religiile de nici uun fel, pentru că în adâncul sufletului meu sunt un rebel si nu mă pot înclina în fața nici unei dogme religioase sau, probabil de asta a mers la mine si cu programul AA, pentru că e doar o sugestie nu impune absolut nimic, iei ce-ti trebuie si dai restul de o parte, s mai are ceva acolo în el, principiile programului care sunt niste principii de foarte mare bun simt. Dar cam atât despre AA că nu vreau să o dau în altceva. Între a îți dori ceva si a vrea e diuferență ziceam... exemplu personalȘ Am vrut să mă las de fumat după 32 de ani de pufăială si am reusit, am reusit 4 ani si jumătate după care dintr-o prostie am fumat un trabuc... după câteva zile mi-am cumpărat tigări si acum mie tare greu să le mai las, poater asta a fost si un lucru bun totodată pentru că mi s-a aprins beculețul la bord :), dacă în loc de tigare era alcool?! Mai scriam azi aici?! Nope...
Abstinenta mi-am dorit-o si mi-o doresc din suflet, îmi place viața asta lucid si privesc cu mirare si cu încântare orice lucru nou care îmi apare în fată. lucruri banale ca de exemplu azi dimineata când asteptând masina in statie am văzut alergându-se niste iepurasi( da în oras in Olanda, iepurasi... aici e plin de verdeata peste tot), ei bine m-am bucrata ca un copil mic si toata ziua am avut o senzatie de bine, care nu m-a părăsit nici acum :)
LA începutul abstinentei mele mă legasem tare mult de un citat... Schimbarea e dureroasă( si a fost al naibii de dureroasă!), dar mai dureros este să rămâi blocat unde esti...Simplu, dar atât de greu de realizat, si totusi... un pic de efor si de bunăvointță ajută.

Apropo de eroi, cineva a spus-o foarte bine, vis a vis de alcoolicii abstinenti...
„Dacă întâlneşti un alcoolic salvat, atunci întâlneşti un erou. În el pândeşte duşmanul adormit. Acest om rămâne împovărat de slăbiciunea sa şi îşi continuă drumul printr-o lume în care se bea fără discernământ, o lume care nu îl înţelege şi o societate care se crede îndreptăţită în ignoraţa ei să îl privească de sus ca pe un om inferior fiindcă îndrăzneşte să înoate împotriva fluviului de alcool. Să ştii însă: El este un om excepţional!”
- Friedrich von Bodelschwingh

Încă ceva... lucrurile nu sunt tot la fel de simple de aplicat precum sunt de povestit sau de scris. Consumăm însă mult mai multă energie folosindu-ne de alcoolism și tot ce oferă el ca scuză, gândidu-ne la gustul dulce al fructelor amare, decât să exersăm doar acum, doar azi, ceva nou și sănătos. Mi-ar fi plăcut să stiu astea mai demult, dar până la urmă toate vin la timpul lor. Si niciodată nu e prea târziu să începi, doar cu câte un azi la timpul lui.
Te îmbrățisez cu mult drag Suflet frumos si blând!

Cale senină să avem!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Bună dimineata lume!

In primul rând îmi cer scuze pentru greselile de tastare... :)
@Vizitator123$5, ai dreptate ca întotdeauna.

Catalin asta spuneam si eu, de tigare m-am lăsat si eu repede dar atunci când am vrut, se pare că orice dependentă are recăderea ei, sper să mă motivez indeajuns de mult incat să le las iară(tigările).Mă bucur că-ți fac poftă de abstinentă, îmbrățiseaz-o cu sufletul, cu mintea(hmm, asta a fos greu si pentru mine, să înțeleg cu mintea, de ce, atunci când sufletul stia după ce tânjea) si nu-i mai da drumul!

Cale senină să avem!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Un clip scurt de 6 min... ” Golul din suflet. Adevărata cauza a dependentei- Dr. Gabor Mate

https://www.youtube.com/watch?v=ZRvGFGM ... 2yviu3Bxn0
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de And_y »

Adevarat clipul.
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Vă multumesc si eu pentru feedback Andy, Speranta, Vizitator123$5!
L-am descoperit de curând pe dr. Gabor Mate, un doctor canadian de origine ungară care este un expert in adictii si nu numai.... Am inceput să urmăresc câteva din clipurile lui, care m-au impresionat cumva, nu stiu dacă plăcut, dar m-au atins sufleteste...
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
gavroche1968
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 07 Iul 2019, 07:37

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de gavroche1968 »

Mai posteaza cineva , bre , pe cafeneaua asta ?
gavroche1968
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 07 Iul 2019, 07:37

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de gavroche1968 »

Chiar si-asa ! Sunt nou pe forum si n-am stiut de unde "sa-l apuc".😬
Scrie răspuns