021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Ambasador »

Styx, suflet cald, mi-a fost dor sa te recitesc. 🤗😘

Mi-am dat seama cata dreptate aveti tu si Vbc. Dependenta psihica pare sa fie cea mai grea. Ne-am dori sa fim poate cei mai buni profesori pentru mintea noastra, sa o educam sa traiasca frumos, sa se fereasca de vicii mai ales. Din pacate, exista minti zburdalnice, greu de controlat, dar nu imposibil. Cred ca perseverenta este vitala. Sa nu renuntam, sa nu cedam in fata unei minti capricioase care a fost rasfatata si pentru ce? Alcoolul nu a insanatosit pe nimeni, niciodata.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Heiii, Suflet frumos
Si eu mă bucur să te recitesc, sper că toate sunt în regulă. Da ai dreptate, perseverenta este cheia, fiecare zi la rândul ei.
Așa cum scrie la mine pe pagină la semnătură: Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Zi senină, suflete!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Buna dimineata si un weekend senin, oriunde v-ati afla!
Imagine
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Ok Cătă :) , odihnă bună si tie!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Aho, aho de Anul Nou...
La multi ani cu seninătate, dragi forumiști, oriunde v-ați afla!
Si pentru că noul an bate la ușă, vă las un link către un material despre ”Puterea unui nou început” scris de un psiholog pe care-l admir și anume Dr. Ursula Sandner... https://www.ursula-sandner.com/puterea- ... u-inceput/
Imagine

Mai pun aici si diagrama seninătății, preluată de pe site-ul InTheRooms si refăcută in limba română.
(”Fără Nori” este un grup secret creat de mine si de un amic pe Fbook)
Seninătate si liniște!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Ambasador »

Imi place mult diagrama seninatatii dragul meu Styx. Multumesc pentru postarea ta. La fel, si eu o apreciez pe Dr. Ursula Sandner. E foarte pozitiva, motivationala in tot ceea ce scrie. Imi era dor sa te mai citesc pe forum. Iti multumesc pentru multele mesaje frumoase de-a lungul anului. Multumesc tuturor celor care mi-au scris pe forum sau in privat. Fiecare mesaj a contat enorm pentru tot ceea ce incep si incerc sa construiesc azi! Multumesc!

La multi ani suflet cald! Iti doresc un An Nou frumos, linistit, cu zambet si multa sanatate!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Iti multumesc si eu Suflet frumos! Un An Nou cu multe bucurii și împliniri sufletesti!
@ Speranța, cu drag! Cale senină în noul an!
@ Iliuță, te pup de nu te vezi!
La mulți ani oriunde, v-ați afla, dragi forumisti!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutare lume, oriunde v-ați afla!

Motivația e una din ancorele de bază ale abstinenței...

„Uneori ne motivăm gândindu-ne la ceea ce vrem să devenim. Uneori ne motivăm gândindu-ne la ceea ce nu mai vrem niciodată iarăși să fim .”
Shane Niemeyer
Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Bună să vă fie ziua oriunde v-ați afla, forumiști!

Acceptarea – Unul din cele mai importante lucruri pentru mine. Acceptând boala de care sufăr, acceptând că recuperarea poate să fie dificilă uneori și acceptând că nimeni nu poate să facă lucrul la recuperare în locul meu. Câteodată acceptarea este singurul lucru între boală si recuperare. Cu siguranță nu te poți menține abstinent dacă îți negi boala.

Mai jos e o scrisoare către ”Sine”, atunci când... dar mai bine vă las să o citiți:

Dragă Eu,

Dacă citești acest lucru, presupun că te lupți pentru a-ți liniști vocea din capul tău care spune că poți, sau că ar trebui să bei. Că nu ești cu adevărat un alcoolic, sau chiar dacă ești, nu ești așa de rău. Că asta e doar pentru seara asta, doar tu esti un adult matur și-ți poți face propriile decizii, și ești perfect capabil de a te bucura de o băutură sau două, sau cinci sau șapte, și să fii perfect în regulă după toate astea.

Sau, poate că ești supărat. Poate ceva rău s-a întâmplat, sau te temi că s-ar putea întâmpla în curând. Poate ceva stresant se întâmplă. Poate că ești copleșit și anxios, iar vocea îți spune că e ridicol să ”te negi pe tine însuți“ în continuare.

Sau poate că ești fericit și relaxat, și ceva în creierul tău îți soptește din ce în ce mai tare... dacă ești fericit și relaxat acum, vreo două-trei băuturi te-ar face să te simți și mai bine. Corect? Nu așa funcționează?

Oricare care ar fi situația care se întâmplă, există întotdeauna o scuză că putem din nou să bem, dacă încercăm din greu să o creăm. Fă asta pentru mine(pentru tine) doar de data asta, te rog. Așteaptă doar până mâine. …E doar pentru azi. Tu ai ales să te oprești din băut, si tot tu ai libertatea completă de a alege să bei, din nou, oricând vrei.

Motivul pentru care nu ai făcut-o încă, este pentru că ai acceptat adevărul că, odată ce a luat prima băutură, toate ”pariurile” sunt pierdute.

Ai ajuns la concluzia că pentru tine, nu mai merită riscul. Poate că nu simți așa acum, sau astăzi. Am înțeles. Nu-ți cer să faci asta pentru totdeauna, dar te rog doar amână pe altă zi.
Asta e tot ce îți cer.
Cu dragoste, Tu

Preluată, tradusă si adaptată de pe site-ul ”Navigating life as a woman & mom in recovery, one day at a time.” De asemenea eventualele greșeli îmi apartin.

Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

:)))) Multumesc pentru feed back, Cătălin!

Imagine
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns