021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesajde colica zis alcoolica » 06 Dec 2017, 08:16

Salutare!
Colisor frate ai grija... nu mai stiu cine a zis ca zona de confort este un asasin deghizat într-un prieten...
Cam asa ca la intrarea in abstinenta cu acceptarea... greu dar cat de mult merită!
Succesul sta in fara zonei tale de confort... Si până la urmă te adaptezi din mers.
Succes frate!

Multumesc Styx pentru cuvintele tale , de asta este bine sa vorbim sincer cu prietenii din program , pentru ca este mult mai usor r sa vada o eroare sau un drum bun un prieten care nu este implicat emotional in acea problema .
De fiecare data buna cafeaua ta , cand ne vedem iti dau si eu una ( nu peste ochi 😜) 😘
Bune 24 de ore prieteni !
Colea , alcoolic.
stefanescu12@yahoo.com
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Sunt autorul acestui subiect
styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 06 Dec 2017, 10:03

Multumesc Colica frate de vizită!
Astept cu nerăbdare una de la tine( nu peste ochi, ca nu sunt masochist😜) ci un espersso de Napoli(parcă?!) .. s-ar putea chiar la anul să vin să-l beau... O să am grijă să îți aduc aminte! 😘
Mă bucur că ti-am fost de folos. Te îmbrățisez cu drag!
Abstinentă senină! Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 13 Dec 2017, 12:27

Salutare dragi forumisti!
Recomandare de film....

”Filmul "House of Sand and Fog" nu se invarte doar in jurul alcoolismului, cat si asupra egoismului ce insoteste aceasta boala. In film, Kathy Nicolo este o fosta dependenta de droguri , actualmente alcoolica, ce traieste intr-o casa in nordul Californiei. Deprimata , aceasta ignora avertismentele de evacuare si, in cele din urma, este scoasa din propria casa. Filmul se concentreaza, apoi, pe lupta dusa de Kathy, cu noii locatari, pentru a-si recupera casa.”

http://filmehd.net/house-of-sand-and-fo ... nline.html

Vizionare plăcută!

Zi senină!

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 17 Dec 2017, 16:48

Salutare dragi forumisti!
Activitati intense pe forum ceea ce nu poate fi decât de bine. Eu am fost plecat un pic vineri la Constanta unde am participat la o sedinta deschisa unde noi membrii AA,le-am povestit unor medici psihiatrii, psihologi si mass media despre ,,Magia celor 12 Pasi” titlul temei, adică despre programul AA, iar ieri am tras o fugă până la Craiova unde am sarbatorit împlinirea unui an de abtinenta de către o prietenă care s-a mult s-a mai chinuit dar a reusit. De citit, v-am citit prin trenuri când am avut semnal. În rest toate bune si senine!
Vă multumesc pentru abstinenta mea!

P.S. Sobrichet multumesc de apreciere... nu mai am poezele d'astea triste... doar versuri de amor pt iubita mea prietenă, amantă și sotie(adică una si aceeasi că nu sunt emir). ... în ceea ce priveste savarina😜 speranța moare ultima...si am auzit că nu dai în diabet de la prea multă din contră ajută la corazon... Multă baftă!

sobrichet
Senior
Senior
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde sobrichet » 17 Dec 2017, 17:18

Multam' Styx.

Nu prea inteleg de unde aveti atata disponibiliate, e de apreciat efortul vostru.

Esti un fericit daca ai un asa 3in1. Prietena e cea mai importanta. Trebuie sa fie atenta ca celelalte 2 sa nu inverseze rolurile din dormitor cu cel din bucatarie.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 23 Dec 2017, 08:35

Primiti cu colindul?! 😜
Să fiti iubiți și să iubiți! Și nu uitați să zâmbiți!🙂

Un articol care poate fi de folos în această perioadă:

Un alcoolic ne povesteşte cum face faţă petrecerilor de Crăciun

”Uneori, un pahar de şampanie poate fi o descărcare mult-aşteptată după o lună extenuantă. Însă ce se întâmplă când ai o dependenţă de alcool sau când ai o relaţie nefastă cu alcoolul tot anul?

La urma urmei, este foarte dificil să eviţi alcoolul în timpul unei luni în care interdicţia alcoolului din timpul săptămânii este dată uitării. Mai vine şi afurisita de petrecere de Crăciun când nu vei dori să fii oaia neagră care nu bea, însă băutura pur şi simplu nu este o opţiune. Am vorbit cu Ben, de 40 şi ceva de ani (care este abstinent de 7 ani) despre cum se descurcă în această perioadă. (Vă rugăm să ţineţi minte că alcoolicii au fiecare o relaţie diferită cu alcoolul, aşa că această singură experienţă nu poate fi extinsă şi la alţii.)

Cum este Crăciunul ca abstinent

Înainte de recuperare, Crăciunul nu era cu nimic special, iar eu începeam să beau devreme. Aspectul alcoolic al Crăciunului este un aspect pe care poţi să te axezi, cu uşurinţă, prea mult...”
Articolul complet aici:
http://tratament-adictie.ro/un-alcoolic ... de-craciun

Abstinență senină! Doamne ajută!

And_y
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde And_y » 23 Dec 2017, 12:10

Buna ziua,
Am citit articolul si mi am adus aminte cum eram in anii trecutii pe vremea asta, incepeam de la Sf Andrei si pana dupa revelion nu ma mai opream, noroc cu telefonul mobil ca mai faceam poze ca sa mi amintesc ce am facut, o data am avut musafiri si frigiderul era gol, nu aveam o sticla de suc, apa minerala, prajituri etc.
In schimb erau pline damigenele si pet urile cu bere.
Avand in vedere ca astazi este zi libera, doar ptr curatenie, cand am dus pet ul gol de suc la container, acessta era de jumatate plin si mi am adus aminte de trecut cand scoteam pubela la poarta era la fel dar cu pet uri de bere si asta era saptamanal.
Acesta este primul craciun dupa atatia ani cand o sa fiu treaz.

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 26 Dec 2017, 21:52

Sarbatori fericite dragul meu Styx!
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 27 Dec 2017, 09:17

Multumesc frumos Dora!
Sărbători fericite si tie si tuturor prietenilor forumisti...
Eu am fost plecat un pic cu colindu🙂 prin alt oras, azi am revenit cu bateriile încărcate si nu numai 😜 că de... Crăciun, dar fără alcool așa că totul este bine. Cum si azi e sărbătoare... La Multi ani tuturor celor ce-si sărbătoresc ziua numelui! ..si mie 😀
Vă iubesc!
Abstinentă senină! Doamne ajută!

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 27 Dec 2017, 10:09

La multi ani Styx! La multi ani baietelului meu! La multi ani Colea! La multi ani tuturor ce poarta numele de Stefan!
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

Înapoi la “PREZENTATI-VA”