021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutare vbc, salutare tuturor,
Vbc mă bucur pentru tine, așa cum mă bucur pentru fiecare om care iese din sclavia dependentei, indiferent care este această dependentă si indiferent de metoda aleasă pentru a face acest lucru, orice este mai bun decât să rămâi în ”zona de confort” dată de ”substanță”, pentru că indiferent cât de mult ne mintim că mâine va fi altfel, adevărul e că va fi din ce în ce mai rău... am fost acolo si stiu cum e. Mult succes si multă determinare în continuare!
Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Vbc »

Speranta
Eu sunt unul din cei care au o revelație cand intra aici pe forum, nu intru pentru lipsa de socializare , interacționez aproape zilnic cate 8 10ore, cu foarte multe persoane, am o familie foarte frumoasă cu care pot socializa(printr un NOROC, o mai am) , am foarte multi prieteni(majoritatea sunt dependenti de alcool) ce i drept cu care socializez, asta nu inseamna ca si eu mai consum cu ei alcool, nu ma feresc de nimeni sa zic daca beau sau nu.
Sau zic ca nu beau (doar ca sa fie armonie aici pe grup) important este pentru mine ca nu beau, până la urmă si eu consider că acest forum care conține mesaje pentru menținerea abstinentei si carti publicate de membrii fondatori aI grupurilor A.A sunt foarte necesare pt începutul unei abstinente de lunga durata, pe viata mi as dori dc s ar putea.
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Usersters123 scrie:Buna.
Cand m-am referit ca site-ul este fals, m-am referit la faptul ca, toti cand intra aici, au o revelatie. Toti spun, mai putin eu si El Sugativo, ca s-au lasat. Niciunul nu spune ca mai bea. Toti si-ai gasit salvarea ca au citit sau au scris aici. Da-i incolo de pishologi/psihiatri, salvarea e aici!
Bună, Speranța, nu stiu care sunt ăia toti pentru că eu cel putin din veteranii pe care-i cunosc personal în carne si oase de aici, de pe forum nu prea am văzut să spună că au avut asemenea ”revelatii”, printre acestia care nu au avut revelatii de a deveni abstinent doar prin forum mă număr si eu, dar nu pot să contest faptul că forumul m-a ajutat si mă mai ajută în continuare să-mi păstrez abstinenta, chiar si relationând virtual cu cei care scriu aici si care încă mai caută o cale, mie unul nu mi-a fost usor să accept ajutorul dar la un moment dat în viață am hotărât că așa nu se mai poate si am întins mâna spre altcineva, acesti altcineva au fos Aliat, AA, psihoterpeut, am avut si un site personal ABSTINENȚA pe care la un momen dat după 2 ani am fost nevoit să-l închid deorece devenise prea greu de sustinut financiar de unul singur. Am ajutat multi oameni să devină la rândul lor abstinenti, unii de aici de pe forum, dar asta numai pentru că m-au lăsat să-i ajut... Așa că indiferent de ce frustrări, necazuri sau alte probleme ai eu nu pot decât să-ți doresc să-ți găsesti si tu calea, și așa cum am tot repetat de-a lungul timpului pe acest forum, chiar nu contează care este calea aleasă, pentru mine a fost AA pentru că am interactionat f bine cu programul si principiile cuprinse acolo, pentru altii poate SMART, sau Portage( de curând am citit o carte a unui sportiv dependent de alool si droguri, care a folosit metoda Portage...), poate fi biserica(denominatii care nu permit alcoolul( desi in grupul AA de la Cta aveam si musulmani) sau habar nu am ce cale găseste fiecare... Important este să faci ceva!
Cale senină!

P.S. Stiu cât de irascibil te poate face consumul la momentul când ajungi să trebuiacă să bei desi nu-ți mai place gustul băuturii, stiu de asemenea cât de irascibil si de lipsit de putere esti în primele săptămani după ce ai incetat băutul, dar dacă reusesti să treci peste asta( dependenta fizică) lucrurile se vor linisti. Desigur va rămâne toată viața (pentru un alcoolic) dependența psihică si aici e de muncă, dar dacă starea fizică si psihică se îmbunătățesc atunci altfel poti gestiona abstinența.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Multumesc pentru feedback Vizitator123$5!
Te îmbrățișăm si noi cu drag!
Nu prea am inteles eu de ce nu ai putea vorbi si scrie la fel de mult si aici... Olanda e superbă( mai ales vara si primăvara, acum ploua aproape in fiecare zi si cand mai prindem câte o zi cu soare spunem că am câstigat la loto :)))
Seară frumoasă si tie si tuturor forumistilor!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Vbc scrie:Styx, Din punct de vedere al alcoolismului ne asemănam, si al norocului cu familia (nici pe mine nu m au parasit),
Doar că eu nu consumam tărie, aveam impresia ca doar alcoolistii beau tărie....:( consumam foarte multă bere si vin sec... (Nu mi as dori sa mai traiesc episoadele alea) din nefericire am.initiat multe pers pe aceasta cale a alcoolismului, in urma cu ceva ani, era o dambla de-a mea sa bea toata lumea ca mine, o parte din prietenii mei au ajuns alcoolici au facut pușcărie din cauza alcoolului, vandalism, bautura la volan, recidiva....
Vbc iti răspund la mine să nu acaparez pagina Sperantei...
Am fost băutor de vin, vin bun si pe care il beam povestit si savurat, asta pana au inceput coltii alcoolismului să rânjească la mine, incepeam cu vin bun si terminam cu aproape orice apucam... din păcate cam asa stă progresul in alcoolism, la un moment dat folosesti cam ce e mai tare ca să-și facă efectul mai repede, mai ales dacă ajungi în situatia grava să bei dimineata ca sa poti functiona...
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Vbc »

Dimineata consumam decât 2 0.33 pt ca urma sa conduc, jumătate din timpul de lucru 8 10ore....:(
Sincer sa fiu nu am avut sevraje foarte dure, decât frisoane, si cateva dureri ale oaselor, mai mult stări nervoase, autocomparimire..etc in 20de ani de cand consum..
O zi senină!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Vizitator123$5, pai nici nu trebuie sa inveti limba, se vorbeste engleza si aici, crezi ca eu am invatat?! E al naibi de greu de invatat, bine stiu cateva cuvinte si fraze de care ma mai lovesc la serviciu si mai am un amic olandez care ma mai invata, dar va mai dura pana sa pot sustine o conversatie. Clima nu ma deranjeaza nici pe mine, dar ploua de cam mult timp... eiii, la vara se va opri:)))

Vbc, pai daca nu ajungi sa consumi tarie ca sa functionezi asta e un lucru bun, recuperarea iti va fimai usoara. Continua!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Vbc »

Multumesc! Doamne ajuta!
Dependenta psihică e mai grea!
valabil la orice drog.
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Vbc »

Am scapat de dependenta jocurilor de noroc, am pierdut sume foarte mari, pentru noi oamenii de rand, am scapat de dependenta de tutun, după 17-ani de fumat, ultimii 10 de fumat 2pachete pe zi....
La alcool nu am putut renunta, până în momentul de față. Aceste 42zile care le am de abstinenta sunt o premieră pt mine, am mai stat acum 2 ani 1luna, după care am zis sa beau o bere(doar Una) era foarte cald afara....si am baut vreo 15beri in 3h..4h.. Si am reluat.....
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Vbc scrie:Multumesc! Doamne ajuta!
Dependenta psihică e mai grea!
valabil la orice drog.
Da, eu ma refeream la recuperarea fizica, se intampla sevraje si la 2 luni dupa ce ai incetat bautul,mai usoare dar sunt...
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns