021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.

Speranta16
Senior
Senior
Gen: Feminin - Feminin

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesajde Speranta16 » 15 Iun 2019, 21:04

Styx, eu de maine nu voi mai bea!

Sunt autorul acestui subiect
styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde styx » 16 Iun 2019, 03:30

Speranta... Fiecare zi la rândul ei!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

mihai79
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde mihai79 » 20 Iun 2019, 20:16

buna seara.postarea mea este"sunt un alcoolic care vrea schimbare",si am vazut ce mi-ai raspuns.vad ca ai multa experienta cu codependente.eu traiesc de 14 ani cu una si nu m-am gandit la asta.tot timpul am dat vina pe mine si pe buna dreptate asa si este pentru ca nu m-a pus ea sa consum alcool dar parca are si ea o vina sau mai multe.mi-ai spus ca solutia e sa ma despart de ea.crezi ca altfel nu se poate chiar?poate poti sa-mi explici mai mult,e din cauza traumelor pe care le-a suferit in copilarie?sau ce o face sa devina asa.multumesc

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 30 Iun 2019, 21:20

Salutare lume!
Azi am împlinit 5 ani de abstientă, fiecare zi la rândul ei, cu bune cu rele dar fără să întind mâna spre alcool, spuneam mai de mult că paradoxal pentru un alcoolic abstinent este faptul că abstinenta este exact ca un vin bun... cu cât se învecheste cu atât este mai bun si mai scump. Sunt recunoscător pentru abstinenta mea tuturor oamenilor pe care i-am întâlnit fată în față si/sau virtual, fiecare dintre cei cu care am relaționat m-au învățat câte ceva, fie măcar toleranța si răbdarea pentru că pentru un alcoolic care doreste să-și mentină abstinența si să se bucure de viață, schimbarea modului de a gândi si a reactiona este primordială, abstinența nu înseamnă numai să nu mai consumi ci să trăiesti în acest mod, constient de faptul că o clipă de rătăcire te întoarce înapoi de unde ai plecat si de unde e foarte greu să te mai întorci... vorbesc de alcoolici, cei care suferă de acestă boală cumplită dar care poate fi tinută departe tocmai prin a schimba paradigma gândirii :) ...
În rest, ce să vă spun? Sunt tare împăcat cu acest mod de viață. viață care mi-a dovedit că indiferent prin ce treci dacă esti lucid iesi la mal.
Tare vă mulțumesc tuturor!
Cale senină să avem!

mihai79
Boboc
Boboc

Mesajde mihai79 » 30 Iun 2019, 22:24

Bravo tie Styx.esti un exemplu pentru toti cei care nu pot sa se abtina de la alcool.cat de espre mine sa stii ca m-ai pus pw ganduri cand mi-ai spus ca sotia e dependenta de control.pai ce poate fi mai rau pentru un alcoolic sau pentru un alcoolic in devenire decat o sotie din asta.privind in trecut imi dau seama de multe.de exemplu cand mergeam la o petrecere,cand stateam in Italia ma teroriza de acasa cand plecam ca sa am grija sa nu beau,nu imi dau seama nici azi de ce dar cand ajungeam la petrecere ma bagam direct in bautura si faceam involuntar exact inversul la ce imi spunea ea.asta a fost cea mai grava experienta cu alcoolul pe care am avut-o,adica ma intalneam acolo cu toti prietenii si dupa o saptamana foarte grea,mai aleas vara si cu sotia care-mi spunea sa nu beau,toate erau ca o bomba,un amestec dezastruos.stiu ca nu-i bine sa rascolesc trecutul,dar simt nevoia sa-mi dau seama ce a fost si ce-i cu mine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 01 Iul 2019, 02:03

Felicitari Styxisor prieten drag si ce frumoase si adevarate cuvinte ai scris...🤔Sa fii recunoscator , sa recunosti ca celor din jur care te-au inspirat ti se datoreaza abstinenta, este mare lucru, fapt pe care si eu il recunosc si-l pretuiesc enorm...🤔🙏
Altfel exprimate, impartasim aceleasi idei si asa cum am invatat si eu pe Forum de la prieteni, numai nu a mai bea alcol nu este de ajuns ci extrem de important este modul cum ne schimbam gindirea...🤔
Si da, cei ca noi nu ne mai putem permite luxul de a fi suparati...asadar nu ne ramine decit sa fim fericiti!😉😂😂😂👍
Ti pup cu mult drag pe tine si pe jumatatea ta!😘😘🤗
Doamne ajuta tuturor!🙏
Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 01 Iul 2019, 06:02

Kudos, don Styx!

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 01 Iul 2019, 20:17

Vă multumesc pentru urări, prieteni!

Cale senină să avem!

And_y
Senior
Senior

Mesajde And_y » 01 Iul 2019, 22:59

Felicitari pentru cei 5 ani de abstinenta!
Nimic nu e intamplator.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 02 Iul 2019, 10:31

Multumesc And_y!
Cale senină să avem!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”