021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Vizitator12#45 scrie:suntem la fel in ceea ce ne atrage, dar foarte diferiti in ceea ce ne distrage de la alcool
Foarte bine punctat. Multumesc!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Un articol interesant: ”O femeie se destăinuie: Ce înseamnă să ai o problemă serioasă cu alcoolul”...
https://universul.net/o-femeie-se-desta ... x2dbHxeG9o

Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Vbc »

Nu doar interesant,...foarte adevărate sunt relatarile doamnei, multe întâmplări si trăiri comune cu ale noastre.... alcoolicilor.

Cale senină tuturor!
Viata e mai frumoasa,sanatoasa si mai interesantă fără această substanta nocivă
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Mulțumesc Vbc!

Cale senină să avem cu toții!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Câteva cuvinte care poate înseamnă ceva sau care nu înseamnă nimic dar e un adevăr, adevărul meu si al experientei mele cu boala asta...

Te minți pe tine însuți dacă te crezi în stare să-ți gestionezi consumul. Ai pierdut deja controlul vieții tale, numai că nu vezi asta. Îți vei distruge corpul si psihicul pentru o liniste sufletească pe care nu o vei obtine niciodată prin consum. Ai impresia că nu stie nimeni. Dar stiu. Așa că poti continua să minti pe toată lumea dar oprește-te să te mai minți pe tine însuți.

Da, va fi dureros să devii abstinent. Mult mai dureros decât poate fi atunci când esti în consum. Pentru că de fapt acum vei fi capabil să simți durerea. Amorteala pe care o aveai va fi dată deoparte. Și îți va fi al naibii de rău.Dar te vei simti din ce în ce mai bine. Și vei simti dragoste și liniste si pace. Și asta va face ca toată durerea aia să merite.
Crede-mă, am fost acolo unde esti tu acum.
Styx, alcoolic în recuperare.
Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Ambasador »

Iata un bun calmant pentru cel ce inca isi doreste cu ardoare abstinenta! Ce rol au "calmantele", mai exact mesajele bine punctate, clar definite.. nimeni nu a scris aici! Ele nu doar motiveaza, ci dau creierului "suferind" timp sa isi mai vindece din durere, timp sa caute resurse, timp sa gaseasca motivatii, timp sa puna ceva in locul alcoolului!!! E de fapt cheia cu care poti deschide usa catre incaperea abstinentei! Am credinta ferma ca fara al te solutii "ocupationale" dragi noua, fara acel ceva "waw", nu poti fi pregatit pentru abstinenta! De aceea suflet frumos, avem nevoie de "calmante motivationale" asa cum numai tu stii sa scrii. Nu spun ca ajunge! Spun doar ca ajuta foarte mult! Ele sunt precum picatura chinezeasca. Se aduna pic cu pic acolo in mentalul celui dependent, pana cand paharul se prea umple si atunci, intervine SCHIMBAREA! Pana in acel moment insa.. sunt mici picaturi extrem de pretioase. Cel putin, pentru mine!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de And_y »

Buna seara Styx,

,,Da, va fi dureros să devii abstinent. Mult mai dureros decât poate fi atunci când esti în consum. Pentru că de fapt acum vei fi capabil să simți durerea. Amorteala pe care o aveai va fi dată deoparte. Și îți va fi al naibii de rău.Dar te vei simti din ce în ce mai bine. Și vei simti dragoste și liniste si pace. Și asta va face ca toată durerea aia să merite."


Cata dreptate ai!
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Multumesc de feedback Dora si Andy!🤗🤗
Suflet frumos ai mare dreptate... „Se aduna pic cu pic acolo in mentalul celui dependent, pana cand paharul se prea umple si atunci, intervine SCHIMBAREA!”
Cale senină să avem!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Bună dimineata senină, oriunde v-ați afla!

Multumesc tare mult Cătălin pentru cuvintele tale, mă simt onorat! Dacă ar fi să mergi vreodată la AA si as avea posibilitatea să merg cu tine, singurul grup la care aș dori să mergem este la grupul meu de acasă din Constanța. Un grup super frumos si plin de bucurie. Dar tu esti in Germania eu in Olanda... însă nu se stie ce ne rezervă viața.

Cale senină să avem !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutare lume!
5 reguli de bun simț pentru o recuperare împlinită... La sfârsitul articolului veți găsi și sursa(link-ul ) de unde am luat articolul.
*Autorul articolului este Dr. Steven M. Melemis *
Doctor în medicină si filozofie la Universitatea din Toronto, si postdoctorat la Universitatea din California, la Berkeley. Membru al Societatii Regale de Medicina. Medic emerit, practica lui este dedicată dependențelor și tulburărilor de dispoziție. În prezent, accentul lui este pus pe scrisul despre dependențe și sănătatea mintală și de a ajuta la educarea indivizilor, familiilor lor și a profesioniștilor din domeniul sănătății.

„Există cinci reguli simple, care acoperă cea mai mare parte din ceea ce trebuie să faceți în recuperare. Dacă sunteți vreodată în dubiu despre ceea ce trebuie să faceți, sau dacă sunteți pe drumul cel bun, întrebați-vă dacă urmați aceste cinci reguli simple.
Frumusetea acestor cinci reguli este că acestea sunt, de asemenea, indicatori de recidivă. Când oamenii recidivează, acesta este de obicei, pentru că ei au încălcat una dintre aceste cinci reguli.

Regula 1: Creați-vă o nouă viață unde este mai ușor să nu consumați.
Nu ne recuperăm dintr-o dependență prin simpla oprire a consumului.
Ne recuperăm, prin crearea unei noi vieți unde este mai ușor să nu consumăm. Dacă nu ne creăm o viață nouă, atunci toți factorii pe care ne-au dus la dependenta ne vor prinde în cele din urmă iarăși.

Nu trebuie să se schimbe totul în viața noastră. Dar există câteva comportamente nesănătoase sau modele de gândire negative care ne-au adus necazuri, și ei vor continua să ne creeze probleme până când le abandonăm. Cu cât încercăm să ținem cu ghearele de vechea noastră viata mai mult, cu atât mai puțin bine vom face recuperarea.
Iată câteva lucruri comune pe care oamenii au nevoie să le schimbe în recuperare:
1. Evitați situațiile de mare risc :
• Oameni, locuri, lucruri
- (Oamenii care cu care ați consumat, sau oameni care te încurajează să consumi sunt factori declansatori comuni pentru recidiva.)
- Locuri. (Locuri unde ai consumat, sau locuri unde te-ai dus pentru a obține droguri sau alcool sunt factori declansatori comuni pentru recidiva.)
- Lucrurile. (Lucrurile pe care le-ați utilizat cu, cum ar fi accesorii de luat droguri sau alcool sunt factori declanșatori puternici.)
Evitați prietenii de băut, barul preferat, și evitați să aveți alcool/droguri în casă. Evitați persoanele cu care ați consumat, să umblați prin cartierul dealer-ul lui, și îndepărtați toate accesoriile din casă. Nu păstrați ceva prin jur pentru… „doar în caz de…“.
Desigur, nu poți evita toate situațiile cu risc ridicat. Dar, dacă suntem conștient de ele, nu vom fi prinși cu garda jos, și vom avea o șansă de a ne pregăti. Dacă nu suntem pregătiti, mici declanșatori se pot transforma rapid în pofte puternice.
Cu cât mai mult putem evita situațiile cu risc ridicat, și cu cât mai mult le putem anticipa ne pregătim pentru ele, cu atât mai mare este șansa noastră de succes.

HALT
Acronimul HALT, conține unele situații importante și comune de mare risc:
HUNGRY - Foame
ANGRY - Mânie/supărare
LONELY - Singur
TIRED - Obosit
Cele mai puternice pofte apar, de obicei, la sfârșitul zilei. Cum vă simțiți la sfârșitul zilei? Probabil că ești înfometat, pentru că nu ai mâncat bine. Probabil că ești supărat pentru că ai avut o zi grea la locul de muncă sau o navetă grea. Poate te simti singur pentru ca esti izolat. Și, ești obosit. De aceea, cele mai puternice pofte apar, de obicei, la sfârșitul zilei.

Recuperarea nu este despre o mare schimbare. Este vorba despre câteva mici modificări care pot schimba calea vieții tale.

Faceți o listă a situațiilor cu risc ridicat. Dependenta este vicleană. Uneori, nu veți vedea o situație de mare risc, până când nu ești exact în mijlocul ei. De aceea, este important să facă o listă cu ele și treci peste ea cu cineva în recuperare. Fă lista și păstreaz-o cu tine. Într-o zi această listă îți poate salva viața.

Schimbă gândirea negativă
Gândirea negativă este un factor de risc atât pentru dezvoltarea unei dependențe cât si pentru recădere. Tipurile comune de gândire negativă sunt auto-etichetarea și gândirea gen ”totul sau nimic”.
Câteva exemple de gândire negativă:
- Dacă oamenii nu-l vor place pe noul ”eu”.
- Nu cred că sunt simpatic.
- Viața este grea, iar eu nu mă pot descurca fără să consum uneori.
- Viața nu va fi distractiv fără consum, și nu eu nu voi mai fi distractiv.
- Pentru recuperare este mult mai multă muncă decât merită.
- Poftele mele vor fi copleșitoare, și nu voi fi capabil să rezist. Deci, de ce mă deranjez?.
- Dacă opresc consumul, voi începe doar să consum iar; Niciodată nu am terminat nimic.
- Îmi fac griji că sunt prea deteriorat pentru a mă recupera sau pentru a fi fericit.

Gândirea negativă duce la anxietate, depresie și dependență. Dacă crezi că nu esti simpatic, vei fi anxios pentru că ești îngrijorat că vei descoperi asta. Dacă crezi că nu vei reuși, prin urmare, de ce să te mai deranjezi să încerci, te vei simți prins în capcană de viață, ceea ce duce la depresie. Dacă vă simți anxietate sau depresie, ai putea apela la droguri sau alcool pentru a scăpa.

O teamă comună în recuperare este că nu suntem capabili de recuperare. Teama este că recuperarea necesită o rezistență specială sau voință pe care nu le posedăm. Dar oamenii ca noi, cu punctelelor forte și punctele lor slabe, cu determinare și auto-îndoială, s-au recuperat din dependență.
Dacă vă puteți schimba modul de gândire, vă va îmbunătăți viața.

Traducerea, adaptarea si eventualele greșeli îmi aparțin.
Cale senină!
Va urma...
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns