021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.

Speranta16
Senior
Senior
Gen: Feminin - Feminin

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesajde Speranta16 » 18 Iul 2019, 15:41

Buna. Walk the line, care este si o poveste adevarata. Dupa 28 de zile...Requiem for a dream, chiar daca se axeaza mai mult pe droguri, tot aia e si alcoolul...

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 18 Iul 2019, 17:04

"Don't Worry, He Won't Get Far On Foot" nou si se gaseste si pe situri suspecte.

Vezi ca avem o "biblioteca": viewtopic.php?f=15&t=1342&start=250

Sunt autorul acestui subiect
styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde styx » 18 Iul 2019, 19:00

Salutare lume!

Iar aici aveti... https://timp-liber.acasa.ro/cinema-292/ ... 56721.html
sau...

- Days with wine and roses.
- Blind date.
- All the good times are killing me.
- When a men love a woman .
- My name is Bill W. ( povestea co fondatorului AA)
- 28 Days cu
- You kill me
- Clean& sober
- Leaving Las Vegas cu Nicholas Cage si Jessica Lange. ăsta a fost fimul meu de consum...
- Blind date
- 8 milions ways to die
- Things we lost in fire cu Hale Berry este un film despre dependenta de droguri.
- When a men love a woman

Seară frumoasă tuturor!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 18 Iul 2019, 19:13

La mine a cam fost 28 de zile. Mai putin, varianta asa vesela si faptul ca nu am ajuns, inca, la dezintoxicare sau AA.

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 18 Iul 2019, 20:16

gavroche1968
Boboc
Boboc

Mesajde gavroche1968 » 27 Iul 2019, 05:45

Plecarăți toți în concediu , bre ? 🤔 Hai să scriu eu niște tâmpenii atunci. Pe 23 august împlinesc 5 ani de abstinență , lucru cu care nu m-am lăudat niciodată în primul rând de frică să nu mă deochi 😬 și în al doilea rând că nu obișnuiesc. Nu vreau să spun nimic cu asta , doar vouă vă spun pentru că înțelegeți despre ce vorbesc . Mă enervează faptul că alcoolismul nu este perceput ca și boală în România. Despre asta ar fi util să vorbim , zic. Ce am putea noi face pentru a schimba mentalitatea oamenilor în privința asta ?

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 27 Iul 2019, 21:03

Buna, felicitari! :)

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 29 Iul 2019, 09:22

Gavroche, ma bucur mult pentru cei 5 ani de viata frumoasa!
Este foarte greu sa schimbam mentalitatea oamenilor. Multi zic ca nu este boala, fiindca este provocata intentionat. Adica nu ma obliga nimeni sa beau, o fac ca-mi place. Si sa stii ca sunt multi pacienti internati pentru alcoolism, din punct de vedere medical este considerata boala. Mentalitatea oamenilor se modifica in ani multi. Cei care nu beau, sau cei care beau cu masura, nu vor intelege niciodata ca noi nu putem fi ca ei.
O zi frumoasa Gavroche, Maria!

Sunt autorul acestui subiect
styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde styx » 29 Iul 2019, 09:46

Salutare lumeee!
Gavroche, la multi ani senini!
”Ce am putea noi face pentru a schimba mentalitatea oamenilor în privința asta ?”... mai nimic, de fapt singurul lucru pe care-l putem face este să ne vedem de abstinenta noastră si să-i ajutăm si pe altii să o obtină, dacă si-o doresc cu adevărat, bineînțeles. Dependentele de orice fel au fost sunt si vor fi... putini din cei ”normali” pot înțelege un dependent fără să-l blameze, mai ales în dependenta de alcool care este un drog acceptat de societate... Alcoolismul a fost recunoscut ca boala cronică, progresivă si de multe ori fatală de mult timp, însă societetea nu vede lucrurile la modul acesta iar ororile întâmplate sub influenta alcoolului accentuează si mai mult stigma aspura alcoolicului...
Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

gavroche1968
Boboc
Boboc

Mesajde gavroche1968 » 30 Iul 2019, 17:23

Din ce zone sunteți , dragii mei ? Ce ziceți , ne-ntâlnim la o apă plată ? Eu sunt din Pitești.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”