021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesajde Airam » 31 Iul 2019, 08:11

Multumesc pentru invitatie, e departe Banatul de Pitesti!
Dar poate ai tu drum pe aici!

Sunt autorul acestui subiect
styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde styx » 02 Aug 2019, 09:58

Bună dimi!
Gavroche eu sunt din C-ța, dar acum locuiesc in Olanda... Dar poate într-o bună zi vom putea bea o apă plată împreună.

Apropo de oameni frumoși...
„Ce înseamnă să fii un «om frumos»? Un om frumos a cunoscut greutăţile, suferinţa, înfrângerea, pierderea şi a trecut prin aceste momente cu ochii în lacrimi şi cu sufletul îndurerat, însă a găsit în interiorul lui curajul şi puterea să meargă mai departe. Un om frumos a învăţat lecţiile pe care viaţa i le-a dat şi nu a lăsat ca greutăţile să-i înnegrească mintea şi sufletul. Trecerea prin toate momentele neprielnice l-au făcut să aducă la lumină, din interiorul lui, cele mai minunate atribute umane: sensibilitate, blândeţe, înţelegerea existenţei în toate formele ei care-l face să privească viaţa cu compasiune şi cu o preocupare plină de iubire. Oamenii frumoşi nu apar pur şi simplu... ei devin frumoşi pentru că permit vieţii să-i şlefuiască în diamante care reflectă Lumina.”
-Dr. Ursula Yvonne Sandner
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 12 Oct 2019, 00:07

Salutare lume,
Nu am mai intrat cam demult pe forum, vad multă lume noua si mă bucur, vad că Joy e onmiprezenta ca de obicei( sincer te admir că nu ai obosit!), discutii in contradictoriu au fost si vor mai fi, aici sunt oameni bolnavi, o boala gravă aceea a alcoolismului care vine la pachet cu ego cât încape, cu frustrări si cu resentimente, vreti nu vreti cam asa stau lucrurile, mai sunt de bună seama si unii care nu prea au ce căuta pe aici dar asta nu e treaba mea... Vreau să vă spun că indiferent de câti bani, diplome succese personale ar avea cineva, până la urmă alcoolismul îi va lua totul, până si dintii din gură... așa că decât să va certati care ce si cum, ar fi mai bine să găsiti o cale spre abstinentă... indiferent care, nu exista nimic magic care să facă asta, stă doar în puterea fiecăruia să cătutati orice fel de ajutor pentru recuperare... spunea cineva că forumul e fals... nimic mai neadevărat, e drept că s-au perindat multi pe forum, unii mai mult altii mai putin, dar forumul e la fel de adevărat ca mine si ca tine, sunt multi abstinenti care si-au găsit aici calea, bineinteles nu numai forumul ci si alte metode adiacente sdau formul a fost o supapă de ventilare, sunt si multi care intră pe forum căutând o metodă să-și mai alunge singuratatea si se dau alcoolici sau codependenti, iar nu e treaba mea.
Se moare din alcoolism si se moare al nabii de urât... dar cum spuneam, alegerea e numai si numai a voastră...
cu sau fără forum faceti ceva pentru voi, si vă spun pe cuvânt că odată cu inaintarea în abstinentă veti vedeal altfel viata, nu în rozaliu ci veti fi mai toleranti cu voi însivă si implicit cu ceilalti.
Cale senină!

Vbc
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde Vbc » 12 Oct 2019, 07:51

Salut
Foarte adevarat mesajul asta
<<Se moare din alcoolism si se moare al nabii de urât... dar cum spuneam, alegerea e numai si numai a voastră...>>
Eu am trăit si văzut 2 Cazuri bunicul meu decedat în 1996 și tatăl in 2019, alcoolici cronici avansați (La tatăl meu am perceput mai bine situația) cu toate astea dependenta mea fata de alcool una foarte avansata, a continuat, pana acum 40zile cand am renuntat sa mai consum.
Aceasta scurta abstinenta se mentine pana azi datorita voinței si participării zi de zi, pe acest forum, încurajarea prin citirea mesajelor vechi si noi de aici, dar nu in ultimul rand citirea si cărților promovate de membrii A.A
Zile senine va doresc tuturor!
E pur si muove!

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 12 Oct 2019, 09:13

Salutare vbc, salutare tuturor,
Vbc mă bucur pentru tine, așa cum mă bucur pentru fiecare om care iese din sclavia dependentei, indiferent care este această dependentă si indiferent de metoda aleasă pentru a face acest lucru, orice este mai bun decât să rămâi în ”zona de confort” dată de ”substanță”, pentru că indiferent cât de mult ne mintim că mâine va fi altfel, adevărul e că va fi din ce în ce mai rău... am fost acolo si stiu cum e. Mult succes si multă determinare în continuare!
Cale senină!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 12 Oct 2019, 13:26

Buna.
Cand m-am referit ca site-ul este fals, m-am referit la faptul ca, toti cand intra aici, au o revelatie. Toti spun, mai putin eu si El Sugativo, ca s-au lasat. Niciunul nu spune ca mai bea. Toti si-ai gasit salvarea ca au citit sau au scris aici. Da-i incolo de pishologi/psihiatri, salvarea e aici!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 12 Oct 2019, 13:33

Vezi tu draga Speranta, felul asta "aricios" nu te va ajuta niciodata...,fii buna cu tine si cu cei din jur, nimeni nu este dusmanul tau aici, ci doar alcolul...🤔 Scuze pt ca-ti spun asta si nu te opreste nimeni sa faci ceea ce consideri tu ca este benefic pt tine da' nu inteleg de ce supararea pe noi restul?🤔 Eu AM ALES sa fac ca si cei care au reusit aici, ma poti blama pt asta?🤔 Daca nu iti place ceea ce facem, nu te supara pe noi pt ca in cazul nostru este ca si cum bei otrava si astepti sa moara "dusmanul" si cea afectata tot tu vei fi, lucru invatat de mine tot pe acest Forum...🤔😞 Eu de pe acest Forum am invatat nu numai cum sa devin abstinenta ci si sa cum gindesc si sa traiesc...🙏
Clar spune Styx "sa faceti orice si oricum doriti numai sa faceti si sa va redresati viata", nimeni nu impune nimanui nimic, este alegerea fiecaruia ceea ce face cu viata lui...🤔

PS Eu acum ma duc la sport de ex, cum bine scria si VBC, ajuta enorm in cazul oricui...🤔👍
O zi frumoasa si senina iti doresc sincer, in continuare!😘
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 12 Oct 2019, 13:57

Draga, Joy... Alcoolul asta, si, sincer, cred ca trebuie sa-l scrii corect, te face sa fi aricioasa. Nu blamez pe nimeni si cu nimic, blamez doar falsitatea unor oameni, care doar cauta socializare.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 12 Oct 2019, 14:08

Si daca din toti te-ai simtit chiar tu, nothing is random. Si daca maine ar fi o gala pentru omniprezenta si solidaritate, ai lua oscarul.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 12 Oct 2019, 16:35

Aoleuuu, Speranta, eu zic sa-i punem la zid si sa-i impuscam...🤔😡😴😴😴 In afara de El Sugativo(si mie imi place de el, iti mai place cineva de pe Forum, pt ca vad ca ne certi pe toti...😡🤔)
Mesajul meu era ca nimeni nu are dreptul sa judece pe cineva iar cel care se crede superior sau perfect greseste...🤔
Nu ai inteles nuanta si tu nu vezi ca fiind suparata..."pe tine " in fond te zbati in aceeasi neputina?🤔 Suntem cum suntem , nu trebuie sa ne analizezi tu si aprops de scris corect sa stii ca si noi astia mai "prosti" avem voie sa devenim abstinenti, cultura, educatia , banii, functia etc neavind nici-o valoare in a fi sau a nu fi abstinent...🤔
Toate cele bune iti doresc !🤔👍

Ps Si sincera sa fiu, iti multumesc si voi scrie corect de-acum inainte, pt ca eu scriiam "alcohol" ...!🤔😂😂😂🤗👍

Vezi care este diferenta intre noi doua?Eu invat, tu nu vrei sa inveti ...🤔 In boala asta a noastra, draga Speranta nu trebuie sa ai EGO, nu-i bine, am invatat si eu tot aici...🤔👍

Si inca ceva, blamezi "falisitatea unor oameni" de pe Forum(pe asta-l scriu cu litera mare din respect pt ceea ce a facut pt mine, nu pt ca nu stiu cum se scrie😂🤗) asadar, gresit, gresit , gresit, nimeni nu este fals aici asa cum nu sunt nici eu si iarta-ma daca eu cred ca fiecare te vede cum este el:un om bun te vede un om bun, unul rau te vede rau, un hot te vede hot, etc.Nu spun ca esti o persoana rea ci doar gresita in ceea ce crezi tu despre unii dintre noi, atit...🤔
Ultima oară modificat 12 Oct 2019, 16:52 de către Joy, modificat de 8 ori în total.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Înapoi la “PREZENTATI-VA”