021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.

Vbc
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesajde Vbc » 12 Oct 2019, 16:45

Speranta
Eu sunt unul din cei care au o revelație cand intra aici pe forum, nu intru pentru lipsa de socializare , interacționez aproape zilnic cate 8 10ore, cu foarte multe persoane, am o familie foarte frumoasă cu care pot socializa(printr un NOROC, o mai am) , am foarte multi prieteni(majoritatea sunt dependenti de alcool) ce i drept cu care socializez, asta nu inseamna ca si eu mai consum cu ei alcool, nu ma feresc de nimeni sa zic daca beau sau nu.
Sau zic ca nu beau (doar ca sa fie armonie aici pe grup) important este pentru mine ca nu beau, până la urmă si eu consider că acest forum care conține mesaje pentru menținerea abstinentei si carti publicate de membrii fondatori aI grupurilor A.A sunt foarte necesare pt începutul unei abstinente de lunga durata, pe viata mi as dori dc s ar putea.
E pur si muove!

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 12 Oct 2019, 18:45

Vbc, ma bucur pentru tine, sincer. Esti un om atat de onest, se vede de departe.

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 12 Oct 2019, 18:51

Si nu e nicio urma de ironie in ultima mea fraza.

Sunt autorul acestui subiect
styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde styx » 12 Oct 2019, 19:06

Speranta16 scrie:Buna.
Cand m-am referit ca site-ul este fals, m-am referit la faptul ca, toti cand intra aici, au o revelatie. Toti spun, mai putin eu si El Sugativo, ca s-au lasat. Niciunul nu spune ca mai bea. Toti si-ai gasit salvarea ca au citit sau au scris aici. Da-i incolo de pishologi/psihiatri, salvarea e aici!

Bună, Speranța, nu stiu care sunt ăia toti pentru că eu cel putin din veteranii pe care-i cunosc personal în carne si oase de aici, de pe forum nu prea am văzut să spună că au avut asemenea ”revelatii”, printre acestia care nu au avut revelatii de a deveni abstinent doar prin forum mă număr si eu, dar nu pot să contest faptul că forumul m-a ajutat si mă mai ajută în continuare să-mi păstrez abstinenta, chiar si relationând virtual cu cei care scriu aici si care încă mai caută o cale, mie unul nu mi-a fost usor să accept ajutorul dar la un moment dat în viață am hotărât că așa nu se mai poate si am întins mâna spre altcineva, acesti altcineva au fos Aliat, AA, psihoterpeut, am avut si un site personal ABSTINENȚA pe care la un momen dat după 2 ani am fost nevoit să-l închid deorece devenise prea greu de sustinut financiar de unul singur. Am ajutat multi oameni să devină la rândul lor abstinenti, unii de aici de pe forum, dar asta numai pentru că m-au lăsat să-i ajut... Așa că indiferent de ce frustrări, necazuri sau alte probleme ai eu nu pot decât să-ți doresc să-ți găsesti si tu calea, și așa cum am tot repetat de-a lungul timpului pe acest forum, chiar nu contează care este calea aleasă, pentru mine a fost AA pentru că am interactionat f bine cu programul si principiile cuprinse acolo, pentru altii poate SMART, sau Portage( de curând am citit o carte a unui sportiv dependent de alool si droguri, care a folosit metoda Portage...), poate fi biserica(denominatii care nu permit alcoolul( desi in grupul AA de la Cta aveam si musulmani) sau habar nu am ce cale găseste fiecare... Important este să faci ceva!
Cale senină!

P.S. Stiu cât de irascibil te poate face consumul la momentul când ajungi să trebuiacă să bei desi nu-ți mai place gustul băuturii, stiu de asemenea cât de irascibil si de lipsit de putere esti în primele săptămani după ce ai incetat băutul, dar dacă reusesti să treci peste asta( dependenta fizică) lucrurile se vor linisti. Desigur va rămâne toată viața (pentru un alcoolic) dependența psihică si aici e de muncă, dar dacă starea fizică si psihică se îmbunătățesc atunci altfel poti gestiona abstinența.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 14 Oct 2019, 22:06

Buna seara, si-ti multumesc si eu pt ceea ce ai impartasit cu noi, Styxisor, prieten drag!🤔Tu pt mine esti optimismul intruichipat de aceea ne si intelegem noi atit de bine, nu numai aici pe Forum si inspiri o gramada de lume prin felul tau pozitiv de a fi...🤔🙂👍
Remarca mea pt mine din povestea ta adevarata, pe care o stiiam, normal, este ca asa cum fiecare pasare zboara la inaltimea care poate, asta insemnind superlativul, tot asa si Iadul este iad pt unii intr-un fel, pt altii in alt fel dar tot iad se numeste...
Si eu stiu pt mine, ca linia de deasupra si dedesuptul floricelelor este extrem de subtire si indiferent cu ce m-as confrunta in abstinenta si sa ma simt cumplit ,de baut n-as bea pt ca stiu ca ar insemna inceputul sfirsitului si nu vreau...🤔 Nu pt mine si ideea este ca nu te contrazic pe tine ci vb cu glas tare numai pt ceea ce as face eu si din pacate am avut dureri de suportat pe care un om normal nu le-ar fi trecut fara alcool sau medicamente, dar eu cu ceea ce am invatat aici pe Forum ,am suportat fara, foarte greu dar nici-o clipa nu m-am gindit macar sa ma reintorc de unde am plecat,nu...🤔
Seara frumoasa sa ai si va pup pe amindoi...!!!😘😘🤗

PS Stii de ce n-as fi putut eu emigra intr-o tara ca si Olanda?🤔🙄😳 Pt ca n-as fi putut vb cit vorbesc(si scrie)...😜😂😂😂👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 14 Oct 2019, 23:27

Multumesc pentru feedback Joy!
Te îmbrățișăm si noi cu drag!
Nu prea am inteles eu de ce nu ai putea vorbi si scrie la fel de mult si aici... Olanda e superbă( mai ales vara si primăvara, acum ploua aproape in fiecare zi si cand mai prindem câte o zi cu soare spunem că am câstigat la loto :)))
Seară frumoasă si tie si tuturor forumistilor!

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 14 Oct 2019, 23:40

Vbc scrie:Styx, Din punct de vedere al alcoolismului ne asemănam, si al norocului cu familia (nici pe mine nu m au parasit),
Doar că eu nu consumam tărie, aveam impresia ca doar alcoolistii beau tărie....:( consumam foarte multă bere si vin sec... (Nu mi as dori sa mai traiesc episoadele alea) din nefericire am.initiat multe pers pe aceasta cale a alcoolismului, in urma cu ceva ani, era o dambla de-a mea sa bea toata lumea ca mine, o parte din prietenii mei au ajuns alcoolici au facut pușcărie din cauza alcoolului, vandalism, bautura la volan, recidiva....

Vbc iti răspund la mine să nu acaparez pagina Sperantei...
Am fost băutor de vin, vin bun si pe care il beam povestit si savurat, asta pana au inceput coltii alcoolismului să rânjească la mine, incepeam cu vin bun si terminam cu aproape orice apucam... din păcate cam asa stă progresul in alcoolism, la un moment dat folosesti cam ce e mai tare ca să-și facă efectul mai repede, mai ales dacă ajungi în situatia grava să bei dimineata ca sa poti functiona...

Vbc
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde Vbc » 15 Oct 2019, 08:40

Dimineata consumam decât 2 0.33 pt ca urma sa conduc, jumătate din timpul de lucru 8 10ore....:(
Sincer sa fiu nu am avut sevraje foarte dure, decât frisoane, si cateva dureri ale oaselor, mai mult stări nervoase, autocomparimire..etc in 20de ani de cand consum..
O zi senină!
E pur si muove!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 15 Oct 2019, 11:59

Am postat de doua ori, scuze!😁
Ultima oară modificat 15 Oct 2019, 17:11 de către Joy, modificat 1 dată în total.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 15 Oct 2019, 17:08

Buna dimineata, Styx !🙂👍

Am ramas datoare cu-n raspuns de-aseara( eu niciodata n-am ramas datoare cu nimic...😉😂)m-am gindit ca na-s putea emigra acolo deoarece n-as putea invata limba, nu mai vb despre scris, mi se pare f complicat!🤔😂😜Eu nu vb bine nici romaneste uneori...n-am prea fost pe la scoala, eram in deplasari...😉😂😂😂👍
In ceea ce priveste clima, pe mine nu ma deranjeaza, ploaie, nisoare, frig, urit, nu..., frumosul este in noi si felul cum vedem ceea ce este in jur si stiu ca si tu gindesti la fel!🤔👍Este frumos si cind este urit afara!🤗👍
O zi frumoasa si senina in suflet tuturor oriunde v-ati afla!🙏👍

Înapoi la “PREZENTATI-VA”