021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ce simte un codependent-fiu

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Ce simte un codependent-fiu

Mesaj de Mihai »

Sună ciudat, dar de multe ori vrem să rămânem codependenti si menținem strâns legătura cu "sursa" pentru că nu putem ierta ,

In acest caz, e necesar să iei o decizie clară: vrei sau nu vrei să ieşi din codependenta ?
Ai grijă să iei decizii gândindu-te la ce anume vrei, nu la ceea ce te-a rănit în trecut.

Am fost un codependent sensibilicios si am sperat mereu că se va întâmpla vreo minune si tata o sa înceteze băutul de zi cu zi ,

nu s a întâmplat asta ,in schimb am început sa beau eu zi de zi,

si odată trecut in partea cealaltă. ..e o altă poveste,

Cele bune,

Mihai.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
daniell
Boboc
Boboc
Mesaje: 35
Membru din: 15 Mai 2016, 13:42

Re: Ce simte un codependent-fiu

Mesaj de daniell »

Mihai scrie:Sună ciudat, dar de multe ori vrem să rămânem codependenti si menținem strâns legătura cu "sursa" pentru că nu putem ierta ,

In acest caz, e necesar să iei o decizie clară: vrei sau nu vrei să ieşi din codependenta ?
Exact asta simt si eu.Dupa atatea lovituri, simt ca nu mai pot ierta.Pana nu demult traiam in negare( uite ca e si negarea asta buna la ceva): "nu e chiar atat de rau", " sunt altii si mai si", "a facut atatea pentru mine", "ma iubeste atat de mult" etc...Dar cand renunti la a te mai autoamagi, cand vezi satisfactia pe care o simte in fata suferintei tale etc..e tare greu sa mai ierti.Pot sa inteleg, ca e boala.Dar nu se poate rezista asa la nesfarsit.Toti codependentii pe catr ii cunosc sunt sfasiati de resentimente foarte puternice, iar in cazurile cele mai rele, de aceeasi ura ca si a dependentului din viata lor.Nu vreau sa ajung asa.E viata mult prea scurta si e pacat sa o irosesc.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Ce simte un codependent-fiu

Mesaj de Mihai »

E relația bolnavă; agresor - victimă .

Ești învăluit de ură ca apoi sa descoperi ca totuși il iubești și in acest du te vino de sentimente confuze uiți cine ești,

Si dacă nu l ai uri probabil nu ai ști cum sa ti trăiești viața.
Viața ta nu e chiar a ta , da un pic din ură si iubire afară, din plâns de milă si crize de furie si vezi cine ești. ..tu nu mai știi cine ești. ..

Acum insa ești supusul dependentului , te domină .
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
daniell
Boboc
Boboc
Mesaje: 35
Membru din: 15 Mai 2016, 13:42

Re: Ce simte un codependent-fiu

Mesaj de daniell »

Am inteles asta, intr-un final.

Nu il urasc.Nu pot sa urasc.E un sentiment care mie mi-ar pune capac.De-a lungul vietii am fugit de el si nu stiu cum sau de ce, dar am reusit.Poate datorita negarii.Am refuzat sa vad partea goala a paharului.Mereu am gasit cate o scuza pentru fiecare.Doar pentru mine nu.Si simt ca nu mai pot continua asa.Poate pentru ca in ultimul timp simt cat de repede trece viata, cat de importanta e fiecare clipa.Poate pentru ca simt as ajunge sa urasc si m-ar distruge lucrulvasta.Nu stiu.Nu mai pot trai asa, in haosul asta, orice ar fi.
daniell
Boboc
Boboc
Mesaje: 35
Membru din: 15 Mai 2016, 13:42

Re: Ce simte un codependent-fiu

Mesaj de daniell »

Din pacate, cam ce simte un copil fata de dependenta si codependenta parintilor sai: https://www.youtube.com/watch?v=RQ9_TKayu9s .Si ceea ce a simtit fiecare dintre noi- mai mult sau mai putin- la momentul respectiv.Bun si foarte expresiv videoclip! "I'm sorry mama!", "I'm sorry papa!" etc etc


Asta e un caz extrem, cel de sus.Din fericire, nu mereu se ajunge aici.De aceea inca se mai poate trai in lumea asta, datorita celor care nu se lasa tarati de furie, care lupta- fiecare dupa puteri- sa iasa din spirala urii..Desi, sunt si destule cazuri( din ce in ce mai multe) in care furia, ura si neiertarea duce la maturitate la si mai multa suferinta.La unii dintre acesti copii, suferinta se vede si prin tatuajele facute in adolescenta si mai ales prin razvratire.La cei mai multi insa, "tatuajele" raman in suflet, pe viata, ghicindu-se dupa comportamente si dependente extreme, tentative sau chiar sinucideri...

Fie ca sa gasim taria de a ierta si de a ne ierta, caci cealalta alternativa e cumplita.

" Have you ever been hated or discriminated against?
I have, I've been protested and demonstrated against
Picket signs for my wicked rhymes, look at the times
Sick as the mind of the motherfucking kid that's behind

All this commotion, emotions run deep as oceans explodin'
Tempers flarin' from parents just blow 'em off and keep goin'
Not takin' nothin' from no one, give 'em hell long as I'm breathin'
Keep kickin' ass in the mornin' and takin' names in the evenin'

Leaving with a taste as sour as vinegar in their mouth
See they can trigger me but they'll never figure me out
Look at me now, I betcha probably sick of me now
Ain't you mama? I 'ma make you look so ridiculous now

I'm sorry mama, I never meant to hurt you
I never meant to make you cry
But tonight, I'm cleanin' out my closet
One more time

I said, "I'm sorry mama, I never meant to hurt you
I never meant to make you cry
But tonight I'm cleanin out my closet, ha"

I got some skeletons in my closet and I don't know if no one knows it
So before they throw me inside my coffin and close it
I'm a expose it, I'll take you back to '73
Before I ever had a multi-platinum sellin' CD

I was a baby maybe I was just a couple of months
My faggot father must've had his panties up in a bunch
'Cause he split, I wonder if he even kissed my goodbye
No I don't, on second thought I just fuckin' wished he would die

I look at Hailie and I couldn't picture leaving her side
Even if I hated Kim, I'd grit my teeth and I'd try to make it work wit her
At least for Hailie's sake, I maybe made some mistakes
But I'm only human but I'm man enough to face 'em today

What I did was stupid, no doubt it was dumb
But the smartest [...] I did was take the bullets outta that gun
'Cause I'd of killed 'em, [...] I would've shot Kim and them both
It's my life, I'd like to welcome y'all to the Eminem show

I'm sorry mama, I Never meant to hurt you
I Never meant to make you cry
But tonight, I'm cleanin' out my closet
One more time

I said, "I'm sorry mama, I Never meant to hurt you
I Never meant to make you cry
But tonight I'm cleanin' out my closet, ha"

Now I would never diss my own mama just to get recognition
Take a second to listen 'fore you think this record is dissin'
But put yourself in my position, just try to envision
Witnessin' your mama poppin' prescription pills in the kitchen

Bitchin' that someone's always goin' through her purse and [...]'s missin'
Goin' through public housin' systems, victim of Munchausen's syndrome
My whole life I was made to believe I was sick when I wasn't
'Til I grew up, now I blew up it makes you sick to ya stomach, doesn't it?

Wasn't it the reason you made that CD for me, Ma?
So you could try to justify the way you treated me, Ma?
But guess what, ya gettin' older now and it's cold when yaw lonely
And Nathan's growin' up so quick he's going to know that you're phony

And Hailie's getting' so big now, you should see her, she's beautiful
But you'll never see her, she won't even be at your funeral
See what hurts me the most, is you won't admit you was wrong
Screw this song, keep tellin' yourself that you was a mom

I'm sorry mama, I never meant to hurt you
I Never meant to make you cry
But tonight I'm cleanin' out my closet
One more time

I said, "I'm sorry mama, I Never meant to hurt you
I never meant to make you cry
But tonight I'm cleanin' out my closet. "

daniell
Boboc
Boboc
Mesaje: 35
Membru din: 15 Mai 2016, 13:42

Re: Ce simte un codependent-fiu

Mesaj de daniell »

Reni scrie:Daniel, trebuie sa pleci de langa tatal tau, altfel te va parazita pana vei muri. Dar daca nu faci terapie serioasa, il vei avea langa tine permanent, in psihic, si la 2000 km distanta, te vei certa cu el in gand de dimineata pana seara si-i vei urla fiecare durere a ta, fara sa o rezolvi cumva, vei ramane captiv in tiparul lui disfunctional de viata pe care ti l-a lasat si tie mostenire si dupa care iti traiesti tu viata si fiecare clipa in mod eronat, absolut eronat.

Ura va incepe sa te macine din ce in ce mai mult si vei ajunge sa nu mai suporti lumea, societatea, iar intr-un final nici pe tine.

Nu stiu ce sa zic.Nu ma urasc atat de mult.De ce as face-o.Sunt multi ani de cand am incetat sa mai cred spusele oricui.Si plus de asta am o multime de calitati.E adevarat, sunt momente in care oboseala si greutatile ma apasa si umbre din trecutul meu revin.Insa invat de la oamenii din jurul meu, care unii au trecut prin greutati si dureri mult mai mari, cum sa supravietuiesc..Tatal meu, de cand ma stiu a fost extrem de critic.M-a ironizat la maxim( noi intotdeauna am fost cei prosti, idioti, iar el cel destept-din punctul lui de vedere).Si niciodata nu m-a considerat bun de nimic.In viziunea lui am fost: prost, urat, lipsit de orice talent, un inutil pentru lumea asta.Insa, dincolo de ura lui fata de mine, nu stiu cum, am fost constient ca de fapt el nu vorbea cu mine, ci cu fantasmele trecutului lui.El nu m-a vazut si nu ma vede pe mine.Nu ma mai urasc ca atunci cand eram copil.E ca un fel de ambitie.Ca atunci cand am dat e examen undeva, unde am intrat al cincilea si am luat bursa de merit in toti anii.Asta dupa o

adolescenta rebela si niste ani de liceu dezastruosi dpdv scolar.Ca si multe alte lucruri pe care le-am facut foarte bine, fara ajutorul nimanui.Au fostcateva detalii care m-au ajutat si pe care le impartasesc, in speranta ca vor ajuta si pe altii.

In primul rand nu m-am ridicat deasupra celorlalti, chiar si atunci cand am facut lucrurile mai bine sau cand am avut mai multe cunostinte legate despre un subiect.Nu mi-a placut sa rad de neputintele altora.Viata m-a invatat ca se platesc scump aceste ironii si ca nu se merita.Nu am cedat in fata urii.Am acceptat ideea de boala sau de neputinta a celuilalt.Am incercat sa respect( ass cum am putut si eu, "schiop" fiind) pe ceilalti.Daca nu am putut ajuta, macar nu am pus intentionat o piatra in plus greutatii aproapelui.Am si eu greselile mele.Insa le accept, incerc sa le corectez si sa nu le mai repet.Nu m-am izolat, am cerut o parere sau ajutor cand a fost cazul.Insa pentru a crede in bunatatea si acceptarea celorlalti, avem nevoie sa le consolidam pe ale noastre.Poate unora le vor parea prostesti cuvintele mele, insa asta e ce m-a tinut pe mine la suprafata.Pentru echilibrul nostru interior, cred ca primii pasi care trebuie facuti sunt cei ce tin de respect si corectitudine.

Sper ca domnul Admin sa tina cont de rugamintea mea de a-mi inchide topicul, cand va putea.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ce simte un codependent-fiu

Mesaj de styx »

Salutare !
Ai intrat neînțeles, pleci neînteles.Păcat si trist în același timp.
Îți doresc tot binele din lume si drum lin pe calea vieții ! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
daniell
Boboc
Boboc
Mesaje: 35
Membru din: 15 Mai 2016, 13:42

Re: Ce simte un codependent-fiu

Mesaj de daniell »

M-am simtit inteles si ajutat.La final am dat o nota optimista topicului.Chiar daca uneori familia, unii parinti etc iti pun piedici, te poti ridica si continua drumul.Chiar daca avandu-te doar pe tine insuti sprijin.Multumesc, toate cele bune..
daniell
Boboc
Boboc
Mesaje: 35
Membru din: 15 Mai 2016, 13:42

Re: Ce simte un codependent-fiu

Mesaj de daniell »

Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Ce simte un codependent-fiu

Mesaj de admin »

Topic inchis la cererea utilizatorului
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Încuiat