021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu am reușit și tu poți reuși !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Airam »

Ai dreptate Mihai, asa incerc si eu sa fac, sa umplu acel timp, care-l petreceam consumand alcool, cu altceva. Si incerc sa ocup acel timp cu activitati care-mi plac, fac sport, atat incat sa ma simt bine, nu exagerez, a venit primavara, am inceput sa ma ocup de gradina mea de flori, o activitate care-mi place extrem de mult. Cand am bani ma duc in oras sa-mi cumpar cate ceva pentru sufletul meu. Asa incet, incet imi doresc sa nu mai pierd timp consumand alcool, facandu-mi singura rau.
Zi senina va doresc.
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de ellavisin »

Da cam prea frumos scrii...Oare atat de vasta a fost experienta ta ?..o sa incerc sa citesc de la ”inceputurile tale.Poate ma insel dar...
ella
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Airam »

Ajuta si pe cei care doar citesc, cu siguranta.
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mia »

Sa ai o primavara frumoasa Mihai si sa scrii mai mult, ca scrii foarte fain!

te imbratisez!
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Wow...Ce de postari frumoase! Sa tot fie primavara:)
ellavisin scrie:Da cam prea frumos scrii...Oare atat de vasta a fost experienta ta ?..o sa incerc sa citesc de la ”inceputurile tale.Poate ma insel dar...
ella
Draga Ella, mi s a spus de a lungul timpului ca scriu frumos, ca transmit ceea ce scriu... si mi a placut, si am fost incurajat sa continui sa o fac, si e frumos sa fii validat, apreciat si mai ales sa simti cum ajuti prin ceea ce scrii.
Insa, nu mi s a spus niciodata ca scriu “ cam prea frumos” .
Te percep ca pe un om sensibil si vreau sa iti spun ca de cele mai multe ori scriu din inima iar daca scriu “cam prea frumos” se prea poate sa fie rezultatul celor cinci ani de cand scriu pe forum,




Ca o paranteza, experienta mea cu alcoolul incepe cu primele amintiri din copilarie, batai intre parinti alcoolici, un ochi vanat, o mana rupta, vorbe urate spuse la betie plus alte lucruri ce nu pot fi reproduse pe un forum public,

Primavara superba iti doresc,

Mihai.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de ellavisin »

Iti multumesc Mihai.
Da,am fost putin cam sceptica.Asta pentru ca numai cineva cu,cunostiinte de psihologie poate scrie asa.Sau cineva cu experienta.Se pare ca ai nu puti ci destul din amandoua.😉
Si eu iti doresc sa ai toate anotimpurile la fel de superbe.
ella
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Mulțumesc Ella, e cel frumos compliment primit pe forum. Sa nu fiu crezut ca sunt alcoolic. Ba mai mult, să crezi că sunt un psiholog sub acoperire:)

Ce sa zic, prin educația primită am fost învățat sa gândesc ca un alcoolic si sa ma comport ca un alcoolic, insa printr un exercițiu volitiv, (destul de solicitant) am conștientizat acest lucru și am reușit sa ma disociez de multe din impresiile false despre mine.

Cele bune,

Mihai.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Cala »

Buna ziua Mihai. Ma numesc Cala si sunt alcoolica. Imi place cum scrii, m-a amuzat textul cu "alcoolul...ingamfat". Oz i buna iti doresc.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Buna Cala,

si mie imi place cum scrii, esti o persoana echilibrata, ai initiativa…wow 7 ani de abstinenta, sunt ai tai, felicitari!! Cred ca am mult de invatat de la tine :)

De cele mai multe ori reusim sa gestionam situatiile critice dar uite ca vine o zi cand intervine ceva neasteptat ,ceva diferit decat de obicei si ritmul abstinentei se intrerupe, cand emotia devine mai puternica decat rationalul…(aici mi e frica si mie)

Pe viitor aminteste ti ca nu e vina/ problema ta, furia este problema persoanei care se enerveaza, asta in caz ca nu te identifici cu cele spuse de cel ce scuipa venin pentru ca atunci va trebui sa iti controlezi teama si vinovatia in momentele respective, apoi,

Inainte de a pune mana pe pahar, amana 10-15 minute lucrul acesta, instinctele sunt rapide si perverse, in astea 10 minunte vorbeste cu tine daca chiar vrei sa bei, eu am facut lucrul acesta si functioneaza, aceasta intarziere iti poate salva abstinenta si asta e un castig imens.

Observ recaderi ( nu stiu de ce ) in ultimul timp, Ella trei ani jumate, Maria patru ani, Cala sapte ani . Nu pot decat sa apreciez faptul ca impartasiti cu noi prin ce ati trecut, pe mine personal ma ajuta intrarea voastra pe forum si nu pot sa zic decat - Continuam impreuna !!

ma gandesc asa ca prostu’ cam ce gandeste alcoolul despre noi

sunt cu ochii pe tine…cand te vei impiedica si vei cadea, voi fi acolo... te voi prinde cu drag in brate …semnat ALCOOLUL !

nu mai recitesc, scuze eventuale greseli,

va imbratisez,

mihai.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

ilie, asa am inteles si nu mai stau sa verific

chiar si asa, un singur an de abstinenta face cat 10 ani traiti in alcool, sau vorba dragului scriitor,

Un singur ceas de dragoste poate face cat viata intreaga.” (H.Balzac) .
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Scrie răspuns