021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Eu am reușit și tu poți reuși !

Aici puteti povesti experientele personale.

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesajde catalinul » 30 Dec 2017, 13:10

Mihai, multumesc pentru mesajele tale din anul care aproape a trecut si pentru participarea la acea conferinta unde ai transmis si gandurile noastre. Tot respectul meu si succes in sesiune si in viata! La multi ani!

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde styx » 30 Dec 2017, 15:32

Mihaiule...Sper să mai avem si anul viitor posibilitatea să mai povestim face 2 face. 🙂
Te îmbrățisez!
La multi ani cu bucurii!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Sunt autorul acestui subiect
Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 31 Dec 2017, 14:11

Mulțumesc pentru urări!

Melancolia, tristețea și singurătatea se simt cel mai tare în această perioadă, aveți grija de voi, sunteți foarte frumoși în abstinență.

Un an nou plin de împliniri și bucurii va doresc!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 31 Dec 2017, 16:12

Anul Nou sa iti aduca
Pace, sanatate multa!
Ai un suflet pretios
Cat se poate de serios.
Mihai esti un optimist
Si un mare altruist!
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 02 Ian 2018, 11:13

Acum șapte ani ma plimbam prin parc si îmi luam adrenalina din vodca.
Azi 2 ianuarie îmi iau endorfinele dintr-o tura de patru kilometri de alergat.

Totul e posibil in viață, depinde de cât de mult îți dorești un lucru. Depinde de alegerile făcute și de felul în care îți asumi responsabilitatea asupra vieții tale.

Am cautat fericirea, dar se pare ca nu exista cu adevărat. Am fost fericit până la lacrimi la prima serbare a băiatului de la grădiniță, am fost fericit când am fost in vacanță, am fost fericit la primul an de abstinență, am fost fericit dupa ce am slăbit, am fost fericit
cand o dorința mi s a îndeplinit. Dar oare asta e fericirea? Nu știu, dar știu sigur ca am fost in acord cu mine.

Atunci când ești în dezacord cu propria persoana, când în interiorul tău simți ca esti pe drumul greșit, oricât de mult ai face și oricât de multe realizări ai avea, o stare de nemulțumire te apasă zi de zi.

Sa obții abstinența e ușor, dar trăind in dezacord cu propria persoana te întorci de fiecare data la pahar. Lucrurile se schimba doar atunci când începi sa sapi in interiorul tău și sa faci ordine in viața ta pentru a trai in acord cu tine.

Consumul abuziv de alcool, ma obliga sa trăiesc in dezacord cu mine, sa ma prefac ca trăiesc si a ma preface ca imi trăiesc viața, a fost cel mai greu lucru de suportat pentru mine.

Va doresc un fabulos an 2018!
Imagine
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 08 Ian 2018, 10:26

Vroiam doar sa iti multumesc Mihai pentru tot ce ai scris mai sus. Textul il vad emblematic pentru cei ce inca isi mai pun intrebari cu privire la abstinenta, asa ca mine... O aplic si totusi nici azi nu o inteleg. De ce oare?
Chiar ma gandeam, exista oare abstinenti cu jumatate de norma? Abstinenti care realizeaza ca au o problema cu alcoolul, dar care nu-si doresc excluderea lui totala din existenta lor. Ar fi atat de rau spre exemplu, sa consumi alcool sa spunem.. o data la cateva luni?

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 08 Ian 2018, 13:33

Ma bucur ca ai întrebat, Dora :))

Înainte de a răspunde la întrebarea ta, imi poți spune te rog, (ca de la alcoolic la alcoolic) cu ce te ar ajuta sa consumi alcool la câteva luni?

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 08 Ian 2018, 14:11

Buna intrebare Mihai! 🙂
......... 🤔
M-ar ajuta sa cred ca pot eu sa controlez alcoolul si nu el pe mine. Mi-ar da poate o senzatie de mai multa libertare si mai putina frustrare. Nu stiu... Imi pare cumva prea impusa abstinenta asta. Uneori peste puterile mele.

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 08 Ian 2018, 16:49

.
Mulțumesc Dora!

Uneori abstinența apasă, doar ca în comparație cu alcoolul e o dulce adiere de vânt,
Din ce ne ai povestit, știm că ești o persoana care în trecutul apropiat a fost dependenta de alcool. Beneficiile spuse de tine sunt false, însă costurile băutului la câteva zile, luni sau ani sunt cât se poate de reale și de multe.

Dacă cauți sa te identifici cu un alt model de alcoolic, cel cu jumătate de norma, abstinenți care sa consume una mica din când în când și apoi sa își vadă de seninătatea lor... din tot ce știu eu, nu exista așa ceva. Singura tipologie de alcoolic pe care o cunosc, e a celui ce recunoaște ca nu poate bea controlat.

Eu sunt un fost dependent de alcool, iar un pahar sau mai multe, mi ar activa din nou obsesia . Nu beau nici azi, nici la câteva luni. Nu pentru ca e un lucru rău și pentru ca asta e alegerea cea mai buna ce o pot face ca sa nu declanșez din nou dependenta.

Poate ca pe lângă abstinență ar trebui ss lucram la dezvoltarea gândirii raționale, la acceptarea și integrarea trecutului.

Unele situații nu mai pot fi schimbate, însă putem să schimbăm modul cum gândim, cum ne gestionăm emoțiile și reușim să integrăm evenimentele din trecut.

Apreciez sinceritatea ta Dora, iți pui întrebări, cauți răspunsuri, ești în mișcare și asta te tine departe de alcool.

Oricând, cu drag.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 08 Ian 2018, 19:17

Si eu iti multumesc Mihai.. Iubesc logica ta. Ma convinge extraordinar. Am retinut cateva idei de baza, cred eu:
*alcoolicul nu poate sa bea controlat;
*un singur pahar reactiveaza dependenta de alcool;
*abstinenta inseamna gandire rationala si acceptarea trecutului;
*in comparatie cu alcoolul, abstinenta este adiere de vant (imi place mult asta). 🙂
De ce oare am scapat de respiratia aceea apasatoare si greoaie de mai devreme? Respir bine acum. Sunt linistita, mult mai senina. E bine, sunt fericita cu toate raspunsurile primite. Iti multumesc inca o data pentru promptitudine si implicare Mihai!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”