021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu am reușit și tu poți reuși !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

.
Mulțumesc Dora!

Uneori abstinența apasă, doar ca în comparație cu alcoolul e o dulce adiere de vânt,
Din ce ne ai povestit, știm că ești o persoana care în trecutul apropiat a fost dependenta de alcool. Beneficiile spuse de tine sunt false, însă costurile băutului la câteva zile, luni sau ani sunt cât se poate de reale și de multe.

Dacă cauți sa te identifici cu un alt model de alcoolic, cel cu jumătate de norma, abstinenți care sa consume una mica din când în când și apoi sa își vadă de seninătatea lor... din tot ce știu eu, nu exista așa ceva. Singura tipologie de alcoolic pe care o cunosc, e a celui ce recunoaște ca nu poate bea controlat.

Eu sunt un fost dependent de alcool, iar un pahar sau mai multe, mi ar activa din nou obsesia . Nu beau nici azi, nici la câteva luni. Nu pentru ca e un lucru rău și pentru ca asta e alegerea cea mai buna ce o pot face ca sa nu declanșez din nou dependenta.

Poate ca pe lângă abstinență ar trebui ss lucram la dezvoltarea gândirii raționale, la acceptarea și integrarea trecutului.

Unele situații nu mai pot fi schimbate, însă putem să schimbăm modul cum gândim, cum ne gestionăm emoțiile și reușim să integrăm evenimentele din trecut.

Apreciez sinceritatea ta Dora, iți pui întrebări, cauți răspunsuri, ești în mișcare și asta te tine departe de alcool.

Oricând, cu drag.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Ambasador »

Si eu iti multumesc Mihai.. Iubesc logica ta. Ma convinge extraordinar. Am retinut cateva idei de baza, cred eu:
*alcoolicul nu poate sa bea controlat;
*un singur pahar reactiveaza dependenta de alcool;
*abstinenta inseamna gandire rationala si acceptarea trecutului;
*in comparatie cu alcoolul, abstinenta este adiere de vant (imi place mult asta). 🙂
De ce oare am scapat de respiratia aceea apasatoare si greoaie de mai devreme? Respir bine acum. Sunt linistita, mult mai senina. E bine, sunt fericita cu toate raspunsurile primite. Iti multumesc inca o data pentru promptitudine si implicare Mihai!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Gândește pozitiv auzi în jurul tau, fii fericit și gata, numai gândi prostii, și cum ai face asta fără sa știi ca esti cam prost și ca te minți pervers, crezând ca fericirea iti vine în pachet,


Simti mici scântei de viață în pieptul tau bătrân, și în rest e doar durere din timpul ce a trecut. In fiecare an ce trece te simti puțin mai viu, si aștepți ceva anume, ceva ce nici măcar nu știi.

Si crezi că suferința trăită în pruncie, iți taie pe vecie un drept la fericire. Si mergi asa prin viață purtând o masca falsă riscând ca peste ani sa înnebunești deodată.
Si atunci vezi lumea o străină si ești străin de tine...
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Expansiv ca de obicei :))

Ai și tu dreptate Iliuță.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Acum ceva ani ma simțeam inferior celor ce pot consuma alcool. Simțeam ca ei au ceva ce eu nu am. Au dreptul de a consuma alcool Astăzi sunt schimbat, ma simt special, diferit, puternic. Pana la urma suntem putini la număr cei ce nu consumam alcool deloc.
Îmi simt corpul curat, chiar și mintea. Și e plăcut! Am avut un vis frumos, sa nu mai fumez și sa nu mai beau alcool. Le am împlinit pe amândouă și asta e realizarea cea mai importanta a vieții mele. De fumat am scăpat acum acum 19 ani, de alcool acum 7 ani.
E frumos, am terminat un vis si am început altul. Viata e frumoasa când ai scopuri și dorințe ce îți aduc împlinire sufletească.

Ma simt bine și am vrut sa împărtășesc cu voi acest lucru.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Salut Cătălin, mai am ceva până împlinesc șapte ani de abstinență, am pus asa estimativ, nu mai contorizez de mult abstinența.
Și mie mi ar face placere sa vorbim și sa ne cunoaștem, rezonez cu modul tău de a vedea lumea, poate suni într-o zi la AlcoLine și vorbim mai multe.


Sa nu mai fac ceva anume... Asta a fost lupta mea cu mine. Și dacă a nu mai face ceva anume, pentru mine înseamnă viața, împlinirie și sa ma simt bine în pielea mea, cam da, asta e cea mai mare realizare a mea.
Case, mașini, vacante, bani nu mi au adus împlinirea de care aveam nevoie.
Cea mai mare realizare a mea este ca mi am câștigat libertatea.

Spor la bagaje și călătorie frumoasă, Cătălin!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Ambasador »

Frumoasa impartasire Mihai. Frumos vis! Mi-a placut sentimentul transmis. Unul de puritate reala! Eu personal pentru o mai buna abstinenta, voi avea nevoie intotdeauna de reconfirmari nesfarsite!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de HOPE »

Mihai scrie:Acum ceva ani ma simțeam inferior celor ce pot consuma alcool. Simțeam ca ei au ceva ce eu nu am. Au dreptul de a consuma alcool Astăzi sunt schimbat, ma simt special, diferit, puternic. Pana la urma suntem putini la număr cei ce nu consumam alcool deloc.
Îmi simt corpul curat, chiar și mintea. Și e plăcut! Am avut un vis frumos, sa nu mai fumez și sa nu mai beau alcool. Le am împlinit pe amândouă și asta e realizarea cea mai importanta a vieții mele. De fumat am scăpat acum acum 19 ani, de alcool acum 7 ani.
E frumos, am terminat un vis si am început altul. Viata e frumoasa când ai scopuri și dorințe ce îți aduc împlinire sufletească.

Ma simt bine și am vrut sa împărtășesc cu voi acest lucru.
La fel simt si eu Mihai, insa mi-e teama sa impartasesc acest lucru. Sa nu se inteleaga ca ma laud sau sa nu 🙂🙂devin trufasa.
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Hopilino, tocmai ai făcut-o :))

Ma bucur tare ca postarea mea a contribuit la demontarea fricii tale.
Nu e nici trufie, nici laudă. Oamenii " simt" ce scrii. E un sentiment de bine împărtășit aici si atât.

Dora, mulțumesc pentru feedback. Cu sau fără confirmări abstinența ta crește tare frumos.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

ilie scrie:How about me, Mihaita(iliuta, sora lui ilie😉😌)???😂😂😂
Ti pup!

I think you're the most important man on the forum, seriously...
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Scrie răspuns