021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu am reușit și tu poți reuși !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

"Te imbratisez si eu, cred ca asta e partea misto aici, ca nu ne cunoastem si putem fi naturali:)."

Speranța,
Din punctul meu de vedere partea mișto pe care o simt eu, este ca ma cunosc personal cu mulți de pe forum si știu ca sunt minunați.

Imi aduc aminte de o întâlnire tare faina, cu încărcătură emoțională ce a avut loc la Tudor acasă. Am fost eu, Tudor, Vizitator123$5, Proco, Nicu Lazarescu, Cristi si mi cer scuze daca am uitat pe cineva .

Apoi de o deplasare la Braila, unde am facut o chindie In Delta, pe malul brațului Macin. Chindie cu plimbare cu salupa , eu Tudor, Proco, Cristi. Cu neveste, copii ,sucuri ,gratar si bors pescăresc .
O frumusețe ...

De Alcorevelione nu mai zic, vreo trei la număr. Cu Asido, Relus, Dani, Gladiator, Georgeta, Tudor, Freedom, Ovidiu, Denispericolpublic, Cristi, Vio( Admin), Ivan Petre Paul, Sorel si nu in cele din urmă Daria, persoana care m a susținut necondiționat, mi a dat curajul si încrederea ca pot fi mai mult decat sunt .
Imi cer scuze daca am uitat pe cineva.

Am fost la intâlniri festive AA, la Baia Mare, Brașov, București.
Unde I am cunoscut pe Lupica, Ghiță , Stix si almaA

Pe Criss am văzut-o prima data cand am fost in vizita la ea la spital.
Cu Hopilina a fost o întreaga poveste pe forum, poveste ce pana la urmă a avut un final fericit.
Ne am întâlnit si am vorbit, ca intre alcoolici.
E abstinenta si ea de ani de zile.

Cu Stix m am întâlnit si in Vama, ne a adus tortul aniversar pentru doi ani de abstinenta.
Sper sa nu greșesc anii Stix :)

Sa nu uit de Năvodari, wow ce frumos a fost pe plajă cu sucuri reci langa noi, ce bine m am simțit la cherhana unde ne am distrat grozav cu familiile langa noi
Cu Asido, Mia, si altii.

La Iasi am petrecut o după amiaza de neuitat cu Ovidiu ( nasul meu din AA).Apoi a venit el la mine in București, am mers si la grup unde am întâlnit-o pe Ploicica si lista poate continua.

Ca in orice grup mai sunt si neînțelegeri, pana la urmă suntem oameni. Avem orgolii, simpatii, antipatii, stari mai bune sau mai puțin bune. Si stările astea ne fac umani.

Vreau doar sa subliniez faptul ca e știut un lucru nescris intre alcoolici. Oricand as avea nevoie de ajutor, indiferent ca e vant , ploaie sau zăpadă. Indiferent de cat de certat as fi cu cineva de aici sau ca este ora 1 noaptea, cel apelat ma va ajuta necondiționat.
Si nu sunt doar vorbe goale, sunt fapte.
In 2012 , am avut accident grav cu masina.
Au fost la mine la spital in Ploiești, fara sa fi chemat pe cineva, Asido si Proco din Brăila, Tudor din București , Relus.

Daria știu ca a fost la Georgeta pe viscol, atunci cand i s a cerut ajutorul. A plecat spre ea , într-un alt oraș in ciuda faptului ca avea fobie de condus masina pe zăpadă.
De atunci Gergelus e abstinenta de ani de zile.

Dragilor, miracolele exista cu adevărat si se înfăptuiesc prin oameni simpli cu inima mare.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de tudor »

Buna dimineata ,Mihai !
Buna dimineata ,Tuturor!
Iti multumesc pentru ca mi-a reamintit de atatea intalniri placute !
In afara de cei mentionati de tine,Mihai , au mai fost Vizitator123$5 si Georgeta apoi dupa pranzul luat impreuna ca niste prieteni care se cunosteau de o viata am fost la sedinta AA de la grupul Radu-Voda .Rad cand scriu ca imi aduc aminte ca JOY era de nestapanit ca un copil mic care sa bucura ca este la gradinita asa de exuberanta era .
No ofensse ,Vizitator123$5 !
Asa cum ai scris de ajutorul neconditionat asa a procedat si Proco care a fost de a ajutat-o pe Georgeta la iesirea din spital .De atunci este si abstinenta dar si ea ca si multi dintre cei care nu mai scriu pe Forum tine legatura in particular cu noi ,intre noi .
M-am emotionat tare placut si iti multumesc pentru asta.Intre prieteni nu este nevoie de cuvinte pompoase sau discursuri "destepte" pentru ca bucuria eliberarii IMPREUNA de sub domnia alcolului ne-a redat voia buna,bucuria .
Bineinteles ca viata merge mai departe si fiecare dintre noi si-a urmat destinul dar nu uitam ce ne-a ajutat sa fim ce suntem acum .Adica abstinenti.
Prietenia ramane peste ani la fel chiar daca nu ne mai salutam zilnic, ne intersectam pe site-urile de socializare de care apartinem .
Recunoscator Mihai pentru reveria produsa ! 🤗🙏
Sarbatori fericite sa aveti si pe mai departe !
🌲
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Ei, si tu acum Speranța :))
Normal ca atunci cand te exprimi in scris ai tendința sa devii pompos, dar asta nu înseamnă ca nu esti sincer si autentic .

Întâlnirile acelea chiar au fost autentice si am scris sincer despre ele. Un pic siropos, recunosc si imi asum :)
In plus, scrisul nu reda în totalitate ce vrea sa exprime omul, uneori se pot interpreta greșit anumite lucruri, ceea ce s a si întâmplat de câteva ori aici pe forum. Insa dupa o discuție reala in care te privești in ochi, te îmbrățișezi si spui omului din fata ta ce ai pe suflet, paradigma se schimba,

Incearca:))

PS. E bine ca nu taci :)) ,scrie cat poți de mult. Pe mine m a ajutat lucrul acesta
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Relus »

De multi ani imi este dor de acest forum,de multi ani imi este dor sa scriu,am învățat sa interacționez cu oameniisi am senzația ca in scris nu transmit tot ce simt.
Intr o zi de marți ,27 Decembrie 2010,acum 10 ani,viata mea se apropia de sfârșit.
Nu ma mai puteam accepta nici eu,nu mi mai plăcea viata pe care o traiesc.
Aici,pe acest forum,fara sa stiu de existența acestui forum, m a trimis google,cand am cerut ajutorul.
Povestea mea,trăirile mele sunt scrise aici din 2010,nu pot reveni,ca sa poti depăși traumele,trebuie sa le accepti,sa nu le uiti dar nici sa nu te bălăcește zilnic in mocirla dureri.
Am reusit sa am o abstinenta de 10 ani,cu smerenie si recunostinta,spun ca fara îngerul meu ghid,trimis de Dumnezeu,fara multa,multa îndrumare spirituala pe care o aprofundez zilnic,nu as fi fost cea care sunt.
Cunosc oameni minunati,am scris pentru a va multumi tuturor care prin experienta voastră,prin atitudinea voastra,ati contribuit la pastrarea abstinentei mele.
Multumesc alcohelp,multumesc Tudor,Doru,Procu,cu voi mi am inceput noua viata.
Multumesc lui Dumnezeu.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Relus »

Relus scrie:De multi ani imi este dor de acest forum,de multi ani imi este dor sa scriu,am învățat sa interacționez cu oameniisi am senzația ca in scris nu transmit tot ce simt.
Intr o zi de marți ,27 Decembrie 2010,acum 10 ani,viata mea se apropia de sfârșit.
Nu ma mai puteam accepta nici eu,nu mi mai plăcea viata pe care o traiesc.
Aici,pe acest forum,fara sa stiu de existența acestui forum, m a trimis google,cand am cerut ajutorul.
Povestea mea,trăirile mele sunt scrise aici din 2010,nu pot reveni,ca sa poti depăși traumele,trebuie sa le accepti,sa nu le uiti dar nici sa nu te bălăcește zilnic in mocirla dureri.
Am reusit sa am o abstinenta de 10 ani,cu smerenie si recunostinta,spun ca fara îngerul meu ghid,trimis de Dumnezeu,fara multa,multa îndrumare spirituala pe care o aprofundez zilnic,nu as fi fost cea care sunt.
Cunosc oameni minunati,am scris pentru a va multumi tuturor care prin experienta voastră,prin atitudinea voastra,ati contribuit la pastrarea abstinentei mele.
Multumesc alcohelp,multumesc Tudor,Doru,Procu,cu voi mi am inceput noua viata.
Multumesc lui Dumnezeu.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Vbc »

Felicitari pentru cei 10ani de abstinenta!
Sărbători fericite și senine!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de And_y »

Buna seara Relus,
Felicitari pentru cei 10 ani de abstinenta!
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de tudor »

Buna dimineata!
Relus , felicitari pentru cei 10 ani de abtinenta! 👋
La multi ani de abstinenta senina si pe mai departe!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de styx »

Mihai scrie: Cu Stix m am întâlnit si in Vama, ne a adus tortul aniversar pentru doi ani de abstinenta.
Sper sa nu greșesc anii Stix :)
Salutare Mihai!
Nu gresesti deloc, am dorit să vin la voi in Vamă, la „Cortul de chill” pentru că era si Carla(psihoterapeuta mea de la ALIAT) acolo si alti prieteni pe care i-am cunoscut la meeting-urile de la ALIAT, surpriza plăcută a fost să te regăsesc si pe tine acolo,pentru că la conventia AA nu prea ne-am discutat :)
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Ambasador »

Felicitari Relus pentru anii de abstinenta!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns