021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu am reușit și tu poți reuși !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Am de făcut un referat la facultate si am ales ca subiect dualitatea,
Ca la câtă dualitate am experimentat...beat - treaz- treaz-beat, iubesc alcoolul -urăsc alcoolul
Imi place in abstinență - imi place starea de euforie dată de alcool .

Doar ca decanul vrea sa venim ca argumente, nu "parerea mea este" sau " eu cred ca" etc.
Iar eu trebuie sa argumentez cumva ca nu exista dualitate,  nu ca am experimentat. ..

Deschid Facebook si găsesc un
Johnny Depp  fenomenal ce a extras esența in cateva cuvinte,

Daca iubesti doua persoane in acelasi timp, alege-o pe cea de-a doua. Deoarece daca ai fi iubit-o cu adevarat pe prima, nu te-ai fi indragostit de a doua.

Dacă aș fi iubit alcoolul atât de mult, nu m as fi indragostit de abstinență...nu poți iubi două lucruri deodată...
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de staval »

Mihai, sa ai un an bun!
Doamne, ce intelepciune ai descoperit tu aici! Multumesc!
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Forumul ăsta e o comoară pentru cei ce citesc si au probleme cu alcoolul. Pe bune!

Lumea vrea minuni, comoditate, plăceri imediate, bani, mașini, case, etc.
Un alcoolic vrea doar abstinență, nimic nu este mai valoros decât abstinența pentru un alcoolic

Cu sau fără activitate, sunt sigur ca forumul acesta ajuta oameni.
Tare mult mi ar placea, ca toți cei care au citit forumul si asta i a ajutat, sa scrie măcar un rând, sunt x si acest forum m a ajutat, doar atât!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Airam »

Sunt Maria, mă ajuta acest forum foarte mult, chiar daca nu scriu, fiindcă nu prea stiu sa scriu, intru aici zilnic, de câte ori intru pe net.
Va îmbrățișez cu drag.
Citesc în fiecare zi, ce scrie fiecare, recunosc mai puțin ce scrie Lupica.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

A fost o perioadă când credeam ca am pierdut totul Si când spun totul mă refer la sentimentul de ratare a vieții, gustul amar al senzației ca nu ești bun de nimic pe lumea asta, ca ai avut șansa si ai irosit lucrul acesta si totul e terminat pentru tine.

Nici eu nu mai credeam in mine si oricât de mult mi as fi dorit știam ca nu voi reuși niciodată. Pentru că nu mai puteam sa lupt,  conștiința îmi spunea " nu bea" dependenta de alcool îmi spunea "BEA" iar de fiecare dată, fără excepție, alegeam sa beau.

Acum cinci ani am descoperit acest forum care mi a schimbat viața. Cu acest forum a început abstinența mea iar dacă după cinci ani de când am descoperit Forumul Alcohelp încă continui sa scriu,  o fac din recunoștință, de a ajuta la rândul meu, de a nu uita cine am fost.

Mihai, fost dependent de alcool.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Pot sa te intreb cum iti ocupai weekendul acu 5 ani incat sa nu te gandesti la alcool? La mine cum vine vineri dupa amiaza cu vreme frumoasa ma trec furnicaturi prin palme, mai ales dupa o saptamana cu rezultate bune. Nu inteleg de ce daca ma simt bine vreau mai mult. Eh, dopaminele astea, revin ele in timp la normal, asa spune experienta altora ca tine si ma bucur de asta
.

Catalin, ești pe drumul cel bun, ti ai răspuns singur la intrebare :) . La fel ca tine, ma analizăm, imi puneam întrebări si tot singur imi răspundeam.

Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, e pentru ca așa suntem noi, cei alcoolici, numai ca ce obținem e ceva artificial, doar știi asta. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aaduga nimic artificial.
Acum cinci ani, ma analizam zilnic, făceam terapie, mergeam la grupul AA si stăteam pe lângă cei cu abstinență mare, vroiam cu orice preț ceea ce aveau si ei!!


In alta ordine de idei,

Mie mi e foarte bine...încă mi e frică ca nu merit toate astea...(oare m am iertat eu cu adevărat?) cat de mult sapă băutura în subconștientul nostru, cât de mult mi a distrus personalitatea si respectul de sine.
După o perioadă îndelungată de consum iți trebuie mult timp sa îți spui ca te iubești, ca te ierți...Si ca...Da, merit tot ce e mai bun!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de styx »

Multumesc Mihai!
Așa e, învățăm să ne iubim, să ne iertăm... durează nu vine totul dintr-o dată dar vine cu siguranță si asta e ceea ce contează. :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Băutura face parte din corpul si mintea ta.
Sa îți accepți abstinența, e ca si cum ai accepta faptul ca ai pierdut o parte din tine,

Cu timpul realizezi ca ti ai amputat alcoolul din corp si din minte.

Amputatrea alcoolului din corpul tău,  e cea mai bună alegere  care o poți face.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Sa bei de n' ori. ..de fiecare sa crezi ca va fi altfel dar de fiecare data sa fie la fel

= nebunia  dependentului
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Daca as vrea sa beau azi, as amana pana maine...


toate trec, abstinenta ramane...
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Scrie răspuns