021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu am reușit și tu poți reuși !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Oricine poate ieși din dependenta de alcool, dovadă sunt cei ce au reușit prin diferite metode de recuperare , Aliat , AA , acest forum sau altele .

Eu am reușit in mare parte terapiei , tu poti reusi prin alte metode de recuperare, ideea principală e ca se poate, atât timp cât există dorință de scăpare din alcoolism există si șanse de reușită .

Un obicei bine înrădăcinat in minte se îndreaptă cu multă perseverență , un corp îmbibat zilnic cu alcool se recuperează relativ repede , insa rămân gândurile cultivate zilnic, ani de a randul si e dificil sa îndrepți ce ai stricat cu mult timp in urmă.

Cu pași mici, cu bunăvoință, răbdare si o dorință maximă de ieșire din sclavia alcoolului eu zic ca se poate.

Se poate dacă uiți de toate metodele folosite până acum si încerci sa îți schimbi stilul de viață, un stil de viață fără alcool,

Nu acel stil de viață, in care de mâine te apuci de sport si juri ca nu mai bei . Nu acela !
Nici cel in care te apuci de un regim alimentar sănătos in care îți promiți ca alcoolul nu are ce căuta, vei claca !
Nici acel moment in care simți ca ești plin de forță si înverșunare si ai certitudinea ca vei reuși . Va trece momentul si la un eveniment pozitiv pe fondul unei stari de exaltare vei bea !
Nici stilul de viață al altora, căci la un moment dat toata euforia trece si ramâi doar tu cu tine .

Creează propriul stil de viață ce se învârte in jurul abstinentei de la alcool, sa ascundem gunoiul sub preș știm ca ne pricepem cel mai bine.
Unde e buba coaptă nu punem degetul. Ca doare!

Ne ascundem de noi si de boală asta parșiva prin 1000 de metode, bem de stingem dar consumam suc de grefe , ca i sănătos,
Bem , dar nu suntem ca ala din șanț, am casă , job si mi permit.
Bem , dar nu orice porcărie, bem așa mai exclusivist,

Ne ascundem de noi și amânăm prin diferite metode greșite sa facem ce e de făcut. Sa încetăm băutul.
Si sa păstrăm zilnic acest lucru !
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Sunt oameni care se implică in proiecte de ajutorare a persoanelor cu probleme de alcool , sunt oameni care au reușit si acum oferă sprijin in demararea lucrurilor pentru un mai bine in viitorul apropiat,

Astăzi am petrecut aproape o zi întreagă cu niște persoane deosebite , o zi in care am dezvoltat ceva frumos și(sper) de ajutor persoanelor cu probleme legate de consumul de alcool .

E greu sa lasi rușinea la o parte si sa cauți ajutor .
E greu sa renunți sa te dai bătut si sa recunoști ca pur si simplu nu mai poți.
Așa am fost eu cândva, acum spun doar ca orice ajutor este bine venit . Pana la urmă scopul este sa avem abstinența mult dorită .

Indrazneste sa ceri ajutor ....


P. S. Mulțumesc lui Mia si celorlanti prezenti astazi pentru implicare si disponibilitatea de a ajuta la rândul lor

Mia , ai pus poza in ramă :)
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de ilyuta »

Felicitari , stima si consideratie pentrru amindoi, Mihaita!O viata daca slvati, reusita este enorma si numai cine are astfel de experiente poate intelege.
Doamne ajuta tuturor! :cuminte:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de denispericolpublic »

Salut Mihai...salut Iliuță!
De mult nu ne-am mai conversat.
Observ ca sunteți bine și optimiști.
Felicitări!
[...]
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mia »

sunt foarte fericita ca pot sa particip la acest proiect !!! asa cum ziceai si tu Mihai, nu numai ca vom ajuta pe altii, dar ne vom ajuta mult si pe noi! abia astept sa avansam si sa demaram, va fi o EXPERIENTA!!

salut ilyuta :jos-palaria: denis :jos-palaria:

poza e de rama, Mihai, ai dreptate!! :ras:
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Impresii  de călătorie ...

Un alcorevelion cum nu a mai fost , un altfel de alcorevelion in care  au fost  de toate si din care am înțeles , 

Că, 
 o discuție avută cu ai tăi,  cu cei din interior,  face mai mult decât un volum gros de tratat științific despre dependenta iar distanta dintre o îmbrățișare reală si una virtuala e de la pământ la lună.

Am zis,
lucrurile frumoase se întâmplă atunci când iti dorești ,

adaug ca  -uneori  un drum greșit duce  la destinația corectă ,

Apa marii perfectă,  vremea perfectă,  oameni minunați ...

am râs  cu atâta  pofta cum nu am facut o de mult , mai ales  sâmbătă seară  când  discuțiile  ne au prins până  dupa 1 noaptea...

.aaa ,  si cherhanua ...ce masă copioasă ..!!
Iar așezarea paharelor de limonadă printre farfurii , imi dădea o stare de bine si am realizat ca , paradigma meselor copioase s a schimbat radical in ceea ce ma privește, 

Mai poftiți si la anul,

pana atunci, 

O vară îmbelșugata !
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Se spune ca trecerea timpului va schimba lucrurile,

In unele cazuri nu funcționează,

Astăzi am realizat au trecut zile, saptamani, ani, iar timpul nu a schimbat nimic, poate doar cristalizează, in rest totul e la fel...

Cele bune,

Mihai.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Acum cateva zile la grupul AA  ( salut Iliuta )  un băiat povestea ca el dupa doi ani de abstinență este inca in suferință ca trebuie sa tragă sa rămână abstinent  .

Probabil a ramas mirat când  am luat cuvântul și  i am spus  ca eu am  fost  in suferință  când beam ,  acum e altfel;

  Sa te trezești dimineața si sa ti placă sa trăiești.  Sa simți  cum curge timpul.
Dacă mi e greu  , dacă  nu am chef sa încep ziua de viață  atunci  am o problema.  Ceva este stricat în  procesul de trăire a vieții .

Degeaba  e plin internetul de mesaje motivaționale,  geaba citești dacă  nu trăiești,  geaba  povestești povesti daca nu experimentezi

Nu cred ca viața  mi a fost dată  ca sa ma chinui  (ce tarziu am descoperit asta ) viața e un dar  ce ar trebui sa ma bucur de el.

Bucuria fiecărei zi trebuie simțită ,  fericirea  nu constă in a vorbi de cum ar trebui si consta in cum e , 

Mi e bine? 

Da ,  acum mi e bine.

Ma dau jos din pat si ma bucur ca sunt viu ca trăiesc,  ca mai apuc (oare ?)inca o zi plină din viața mea.  Ca fac lucruri care îmi plac  .
Ma  bucur  când merg  la sală ,  ma bucur  când  petrec timp cu băiatul meu  ,  cu sotia  ,  timp petrecut cu mine,  ma bucur când imi hrănesc sufletul cu cărți,  iubesc cititul, iubesc liniștea din spatele rândurilor citite.

Tot  patinand prin boala asta riscam sa uit cine sunt cu adevărat.  E adevărat ca am avut probleme grave cu consumul de alcool,  însă asta nu ma definește ca om ,  ca persoană.  Eu sunt cel care eram in copilărie și, am regăsit in sfârșit structura de bază  a personalității mele și nu ce a modelat alcoolul de a lungul anilor.
Chiar si cuvântul abstinent e modelat tot de alcool si cred ca e un fel de botnita pe care nimeni nu  vrea sa o poarte.
Ma consider eliberat de alcool si pot  merge oriunde se consumă alcool fără sa simt o frustrare,  iar asta in opinia mea se numește libertate .
 
Si când baiatul imi spune ca sunt cel mai bun tatic din lume si cand soția imi spune ca lângă mine e fericită , si cand ma gândesc ce noroc am avut sa iau examenul  la psihologie iar din toamna voi fi student ce as mai putea cere de la viață...

Cele bune ,

Mihai
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de ilyuta »

Buna Mihaita si am citit postarea ta cu pielea gaina....
Le spui atit de bine si din inima incit transmiti cu atita naturalete tot ce spui si este imposibil sa nu-mi atinga sufletul.
Asa simt si eu, ce frumos te-ai exprimat ca "erai in suferinta cind beeai si nu acum, cind esti abstinent", fenomenal raspunsul. :hug:
Da, Mihaita si eu merg la grup din cind in cind ca nu cumva vreodata sa-mi zic ca sunt ok, pentru nu voi mai fi toata viata mea dar am inteles acest lucru si ma conformez, acesta fiind o situatie care nu ma deranjeaza chiar deloc si ma adptez cu usurinta la tot ce se intimpla in jurul meu.
Te imbartisez cu drag pe tine si familia ta, daca-mi dai voie! :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de lupica »

Mihai,noi,alcoolicii nu vom scapa niciodata din dependenta de alcool. Este impropriu spus ca am reusit sa scap de alcool.Avem doar o "suspendare" a acestei adictii atat timp cat nu uitam ca suntem alcoolici.Pentru a nu uita ca suntem alcoolici,trebuie sa ne imbunatatim continuu viata spirituala.
Noi,alcoolicii,nu am reusit nimic...doar poate cele 24 de ore de abstinenta.Maine,poate peste o luna,poate peste 9 luni sau 9 ani...exista riscul sa avem o recadere din care foarte greu ne ridicam.
Te rog ,Ilyuta ,sa ma intelegi ca am renuntat demult sa intru in polemici si contre cu diferiti membrii ai acestui forum...asta pentru linistea mea.
Imi cer scuze,Mihai ,pentru duritatea aceste postari...nu voi raspunde la provocari.
Cu respect.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns