021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu am reușit și tu poți reuși !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de sobrichet »

Sint in zona Mihai. Acum ca s-a stricat vremea si am cam terminat cu pescuitul am mai mult timp de butonat.
Lapte si miere nu e bine sa fie zilnic, dupa o vreme ma obisnuiesc si vreau mai mult si cine stie ce etnobotanice gasesc sa ma faca fericit.

O zi buna.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Sobrichet, ți-e bine așa cum ești, fericire e atunci când bunăstarea vine din interior, când ești recunoscător pentru ceea ce ai și ce ești. Când ești împăcat cu tine.
Atunci când alergi tot timpul după lucruri exterioare uiți de tine și de faptul ca a avea grija de interiorul tău e tot ce ai nevoie.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Un fost dependent de alcool petrece sărbătorile de iarna fără alcool, asta chiar e magie de Crăciun!


Va doresc sărbători fericite și abstinente!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Raluca
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2019, 14:25

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Raluca »

Mihai citesc cu bucurie mesajele de reusita. Mie frica ca nu o sa reusesc, desi imi doresc cu adevarat. Am stat si la Obrejia anul trecut de doua ori si degeaba! Cum ieseam reluam alcolizarea. Atunci Nu aveam asa sentiment de dorinta, acum il simt. O sa il rog si pe sotul meu sa evite alcoolul in prezenta mea o perioada de timp!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de HOPE »

Raluca, ramai cat mai aproape de cei ca tine si vei reusi! Asa cum spune si titlul acestui topic: "Eu am reușit și tu poți reuși !"

Mihai, te salut!😉
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Multumesc Vizitator123$5, bine ne am regăsit dragii mei!


Acum pe sfârșit de an ma gandesc la alegeri.
Alegerile, mai ales in perioada de început a abstinentei , au fost un exercitiu de prezență si de conștientizare a gandurilor negtive din mintea mea.
Sunt un indicator emoțional din lumea psihică, uneori in primii ani de abstinenta alegerea de a nu bea provoca
tristețe mare. Conștientizarea tristeții ajuta sa vad ce ar urma daca as începe sa consum alcool.
Dupa câțiva ani de abstinenta alegerile devin automatisme iar componentele care au facut-o sa prospere rulează zilnic fara sa depun vreun efort prea mare.

O alta alegere a fost sa merg la AA
Am reusit in modul cel mai sincer sa fac cel mai important pas din AA, mi am recunoscut neputința in fata alcoolului. Chiar daca merg de două ori pe an la ședințele AA, consider ca am luat de acolo ce a fost pentru mine.

O alta alegere,
M am apucat si am terminat facultatea de psihologie. Pe parcursul celor trei ani de facultate m am cunoscut si am realizat ca nevoia de validare, ascunde o alta nevoie, nevoia de apreciere. Crescut de doi părinți alcoolici, am aflat ca am fost abuzat psihic in copilărie. Abuz care s a suprapus de cele mai multe ori, cu abuzul fizic iar asta mi a afectat in mod serios dezvoltarea emoțională si sentimentul valorii de sine. Am aflat ca aveam carențe la capitolul încredere in mine, am aflat ca, oricat as încerca nu ma simt confortabil sa vorbesc in alte cercuri despre problema mea, am apărut la tv la ore de varf, am vorbit in fata a sute de doctori, am fost la mare cu Cortul de Chill, am împărtășit la Sp Obregia pe parcursul unui an despre dependenta mea de alcool etc.
Nu am reușit si nu ma simt in largul meu cand vorbesc despre asta. Poate ca si de multe ori i am simțit pe cei din fata. Am simțit cum se schimbă relaționarea atunci cand afla ca sunt un fost dependent, asa ca am renunțat la expunerea directa. Am aflat că dincolo de limitele dependentei sunt alt
Eu, dincolo de consum este un alt om.
Privesc in urma si nu regret si nu mai sunt deranjat de trecutul meu dar asta nu înseamnă ca sunt vindecat, înseamnă ca sunt ancorat in prezent

Pentru că in orice adicție un principiu de baza este, nu poți lua ceva fără sa pui altceva in loc, alegerea mea a fost ca in locul alcoolului sa pun recunoștința. Recunoștința ca pot alege sa pun orice in locul alcoolului, recunoștința ca am atât de multe posibilități de a trai fara alcool, recunoștința ca am puterea sa aleg sa nu beau.
Mi-e bine unde sunt, mi-e bine asa cum sunt.

Te cate ori am timp, va citesc cu placere! Doar aici pot citi povesti autentice, iar poveștile autentice sunt facute sa dureze.
Nu exista o rețetă universală a abstinentei, insa o regulă de baza este comunicarea cu alti abstinenti, dincolo de mediul social, religios sau cultural din care facem parte, atunci cand cineva cere ajutor pentru a se lasa de baut, i se oferă într-un mod altruist.

La mulți ani dragi forumisti, eu aleg sa petrec un revelion fara alcool, voi ?
An nou cu bine!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Ambasador »

La multi ani Mihai! Ai scris cuvintele cu penita sufletului tau, fiecare fraza poarta amprenta vietii tale de ieri si de astazi. Este de fiecare data o placere sa te citesc, ma regasesc in tot acest inventar interior, mai ales in prima parte. Acolo ma aflu eu. Chiar la inceput. O perioada in care caut sa-mi schimb tipare negative, metehne daca vrei, cu altele pozitive. E o perioada de introspectie pentru mine, incerc sa aflu originea problemelor mele inca din copilarie. Stiu ca aceasta este calea catre o vindecare reala. Va fi ancora abstinentei mele in viitor, cred cu tarie asta!

Iti urez un An Nou cu realizari, cu armonie si multa sanatate! Te apreciez pentru toata munca ta si iti multumesc!

PS: Si eu aleg un revelion fara alcool.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de tudor »

Mihai scrie:Multumesc Vizitator123$5, bine ne am regăsit dragii mei!


Acum pe sfârșit de an ma gandesc la alegeri.
Alegerile, mai ales in perioada de început a abstinentei , au fost un exercitiu de prezență si de conștientizare a gandurilor negtive din mintea mea.
Sunt un indicator emoțional din lumea psihică, uneori in primii ani de abstinenta alegerea de a nu bea provoca
tristețe mare. Conștientizarea tristeții ajuta sa vad ce ar urma daca as începe sa consum alcool.
Dupa câțiva ani de abstinenta alegerile devin automatisme iar componentele care au facut-o sa prospere rulează zilnic fara sa depun vreun efort prea mare.

O alta alegere a fost sa merg la AA
Am reusit in modul cel mai sincer sa fac cel mai important pas din AA, mi am recunoscut neputința in fata alcoolului. Chiar daca merg de două ori pe an la ședințele AA, consider ca am luat de acolo ce a fost pentru mine.
Pentru că in orice adicție un principiu de baza este, nu poți lua ceva fără sa pui altceva in loc, alegerea mea a fost ca in locul alcoolului sa pun recunoștința. Recunoștința ca pot alege sa pun orice in locul alcoolului, recunoștința ca am atât de multe posibilități de a trai fara alcool, recunoștința ca am puterea sa aleg sa nu beau.

Mi-e bine unde sunt, mi-e bine asa cum sunt.
Te cate ori am timp, va citesc cu placere! Doar aici pot citi povesti autentice, iar poveștile autentice sunt facute sa dureze.

Nu exista o rețetă universală a abstinentei, insa o regulă de baza este comunicarea cu alti abstinenti, dincolo de mediul social, religios sau cultural din care facem parte, atunci cand cineva cere ajutor pentru a se lasa de baut, i se oferă într-un mod altruist.
La mulți ani dragi forumisti, eu aleg sa petrec un revelion fara alcool, voi ?

An nou cu bine!
Salut MIHAI !
Felicitari pentru alegerile facute !
Iti multumesc pentru abstinenta ta ,recunoscator pentru abstinenta mea si pentru Prietenia ta !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Bine v am gasit,
De Crăciun si de Paște, intotdeauna ma gândesc la dependența mea de alcool.
Cred ca alcoolul e doar drumul greșit ce începe din exterior spre interior, este acel loc în care căutăm în mod constant ceva din afara noastră pentru a stăvili o nevoie mistuitoare de alinare sau de împlinire, este golul dureros din inima noastră ce dispare cand sufletul este anesteziat cu alcool . Bem alcool sperand ca substanța să ne aline nevoia de implinire cu toate ca nu asta e ceea ce avem nevoie cu adevarat. Stim ca imbatandu ne suntem ca niste fantome ce ne bântuim propriile vieți, fără să le trăim cu adevărat.
Drumul corect (in cazul meu) a fost din interior catre exterior. Uneori sunt întrebat cum am reușit, uneori ma gandesc la abstinenta ca la o relație de dragoste, pentru unii a fost dragoste la prima vedere, pentru alții dragostea abstinentei a venit mai târziu asa cum am pățit și eu. Cert e ca vei simți ca poți, ca nu mai vrei sa bei, ca știi ceva ce numai tu poți ști, ca te ai îndrăgostit de abstinenta. Ca in sfârșit înțelegi!

In psihologie i se spune recadrare cognitivă. Acesta restructurare mentală ne ajută la modificarea acelor scheme mentale prin care noi percepem in mod constant realitatea iar prin modificarea acestor harti mentale ajungem într-un final sa obținem abstinenta mult dorita.

Eu i am spus mai simplu- dragoste de abstinenta si de viață.

Paște fericit dragilor!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de paparuda »

Da, sunt cuvintele ce descriu perfect
Scrie răspuns