021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu am reușit și tu poți reuși !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Ambasador »

Cele mai frumoase ganduri, in viziunea mea de adict. Minunate randuri! Le voi visa cu placere.
Iti multumesc Mihai!

"DATORIA NOASTRA E SA TRAIM CAT MAI BINE".
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Ambasador »

PS: Cala este o mare romantica. Imi place teribil si ii multumesc pentru toate mesajele de incurajare!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

E minunat sa știi ca cineva iți cunoște defectele, slăbiciunile, trecutul tau "glorios" și totuși sa te aprecieze ca om, sa simți ca se bucura sincer de o conversație cu tine și ca te caută doar de dragul de a discuta cu tine.

Cred că asta se întâmplă când sentimentul e reciproc, când există empatie, când treci prin lucruri împreună, cand doar ești ,

Noapte bună prieteni,

Mihai.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Airam »

Noapte buna Mihai.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Ambasador »

Acest forum are aceasta maretie draga Mihai si anume aceea de A NU JUDECA. Imi place mie mult sa cred acest lucru. Cu blandete si empatie poti muta muntii din loc, poti schimba conceptii gresite despre viata si poti inspira speranta! Printre voi, gasesc o lume cu totul speciala, unde suferinta a fost candva la loc de cinste, insa bucuria de a trai curat exista in noi azi, cu mult mai clar! Asta ar trebui sa ne ghideze de fapt in abstinenta: BUCURIA DE A TRAI FARA ALCOOL, SI NU NEAPARAT VOINTA. Stiti cum e, vointa mai poate obosi, dar bucuria ba!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Cala »

Buna Mihai! Ma simt bine, aici cu voi, deoarece nimeni nu ma judeca si nu ma jigneste. Eu, care am fost abstinenta, pot confirma citatul tau "Viata e atat de frumoasa fara bautura...." .
Cu drag,
Cala.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

hei Cala, si eu ma simt minunat cu voi, dovada ca sunt aici de cativa ani :)))

noi toti constituim un grup de suport aici pe forum, indiferent ca suntem mai vechi sau mai noi, indiferent ca avem o zi sau cativa ani de abstinenta, suntem aici pentru aceeasi problema comuna, suntem aici sa ne ajutam reciproc,

am spus ca ma bucur de noul val de viata de aici de pe Alcohelp, dar asta nu inseamna ca suntem separati, noul val se amesteca cu vechiul val si astfel devenim mai puternici, pentru mine sunteti la fel de prieteni ca toti cei vechi, sunteti la fel de importanti ca ceilalti pe care ii cunosc de ani de zile, si cu cat numarul nostru va creste cu atat sansele sa ramanem abstinenti va creste,

te imbratisez cu drag,

mihai.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Cala »

Buna Mihai! Deja simt ca nu mai am nevoie de alcool. Dar inca nu pot sa ma numesc abstinenta in totalitate, a trecut doar o luna. Imi repet mereu "fii tare... fii tare...".
Cu drag,
Cala.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Cala draga mea, chiar esti tare :))
Abstinent in totalitate nici nu cred ca exista, poate doar abstinent pentru o zi,

fi atenta la asta;

E pretioasa asa mult abstinenta? Pentru mine da, Ea, abstinenta e vitala,
dar asa ca fenomen nu e mare scofala, creste din abundenta in fiecare noapte, se gaseste in cantitate nelimitata pentru toata lumea!
E mai naspa ca la termenul de valabilitate sta scris; expira dupa 24 de ore cu posibilitatea de a o inlocui cu alta abstinenta a doua zi, ei, si aici e farmecul abstinentei, e senzatia de un nou inceput, zi dupa zi ai senzatia de continuitate a unui fenomen frumos si de fiecare data altfel, pentru ca, nu i asa, nici o zi nu seamana cu alta :)))

Sa fiti iubiti !
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de styx »

Fiecare zi la rândul ei!
Abstinentă proaspătă ca o floricică udată de roua diminetii si senină ca cerul de vară!
Să fii iubit!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns