021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Eu am reușit și tu poți reuși !

Aici puteti povesti experientele personale.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesajde Ambasador » 19 Oct 2017, 13:11

Felicitari Mihai pentru prezentare! Minunat scris, minunat spus.
Daca medicii refuza sa fie interesati de aceasta boala, atunci vom incerca si fara ajutorul lor sa ne facem bine. Din fericire, este o boala care poate fi tratata si fara spitalizare si fara bani. Cum spune Iliuta, tratamentul este complet gratis, iar medicamentul se numeste abstinenta.
Citindu-ti prezentarea si tot ce ai scris pe topic implicit, mi-am dat seama de un lucru. NOI TREBUIE SA NE FIM PROPRII DOCTORI IN ACEASTA BOALA. Doctori care sa trateze in principal sufletul, apoi mintea si apoi trupul. Tu ai facut si faci deja asta. Esti dovada vie ca se poate!
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

luca
Senior
Senior
Zile de abstinență:
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde luca » 23 Oct 2017, 09:07

Respect Mihai, este genul de postare de care eu am nevoie. Multumesc pentru ca existi.
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai[b]

Sunt autorul acestui subiect
Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Mihai » 23 Oct 2017, 15:29

Dragilor,
va mulțumesc pentru sprijin, fără voi nu as fi reușit sa creionez prezentarea.
Luca, un asemenea discurs este foarte usor de scris. Doar ca el presupune experiență și reflecție, ceea ce noi avem din plin :))
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 27 Oct 2017, 09:00

Salut Mihai,
Foarte frumoasa prezentarea. Mi-a placut.
La mai multe! :)

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 28 Oct 2017, 15:00

Everyone deserves a Second Chance

Acum două zile am primit cel mai frumos compliment ever, cea mai bună validare posibila. Mai ales ca a venit din partea unui prieten drag al sufletului meu.

" în cinci ani, ai reușit să recuperezi ce ai pierdut in 23"

Mai bea dacă mai poți după asemenea cuvinte.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 28 Oct 2017, 15:47

Vaaai, ce frumos Mihaita , ma simt si eu la fel cu recuperarea mea dar nu spun anii....haha😂😂😂
Esti FANTASTIC!👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Cala
Senior
Senior

Mesajde Cala » 24 Noi 2017, 00:15

Buna Mihai. Ai trecut ... si, tu, prin multe....Imi place ca tii la noi. Astazi am gasit un citat, care mi-a placut foarte mult, deoarece se aseamana cu starea mea "Am cazut, m-am ridicat/ Unii au ras, altii m-au admirat/ Dar eu am continuat sa merg mai departe/ Chiar daca sufletul imi era ranit/ Genunchii juliti si palmele ranite" - Tony Poptamas
O nopate buna si linistita, iti doresc, si, sa nu ne parasesti.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 27 Noi 2017, 15:01

Cala, iți mulțumesc ca te gândești la mine :)) E cat se poate de normal sa țin la voi, sunteți oameni frumoși.
Cât despre părăsit, nici nu poate fi vorba. Mai întru din când in când pe aici sa văd ce se mai întâmplă pe minunatul forum.

De scris nu mai scriu pentru ca nu am nici timp, nici dispoziția necesara. Citind din urma ce am postat observ ca multe lucruri au fost sensibilisme duse spre victimizare. E ok, am trecut prin multe dar nu e ceva de speriat. Alți oameni au trăit ori au suferit mult mai mult ca mine și nu s au smiorcait atât de tare .
Am băut alcool (doar atât), iar acest alcool mi a plăcut uneori mai mult ca abstinența. Mi am asumat aceea perioada a vieții mele si nu voi patina la nesfârșit in asta. Pot mai mult de atât :))

Te îmbrățișez cu drag!

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 25 Dec 2017, 18:09

Zilele astea am primit cadou un cos de Crăciun cu de toate, inclusiv o sticla de vin merlot rose. Am scos sticla din cos sa o dau cadou mai departe, (nu mai țin alcool in casă de șase ani). Am atins sticla, era rece și plăcută la vedere, o secunda m am gândit ce gust bun trebuie sa aibă, o secunda m am gândit ce bun este primul pahar. Sa fiu sincer cred ca Eu as mai bea, Sufletul meu nu. A mai murit o dată... sa moara din nou, ar fi prea mult.
Va doresc un Crăciun minunat tuturor!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 26 Dec 2017, 21:50

Multumim Mihai! Sarbatori fericite iti doresc!
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

Înapoi la “PREZENTATI-VA”