021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Eu am reușit și tu poți reuși !

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesajde Joy » 10 Ian 2018, 13:40

Hai ca pe linga Ovidelu si tu ma'nervezi cu scrisul, Mihaitaaa...😂😂😂Si tu scrii foarte frumos si totdeauna imi aduc aminte cu drag de prima noastra intilnire cind te-am vazut "ce moaca "frumoasa aveai si nu-mi venea a crede ca vreodata ai baut.😉
Pe linga voi, evoluez si eu si imi aduca aminte odata cind vorbeam noi la telefon si tu cam taceai, eu crezind ca vorbesc timpenii dar tu , am aflat ulterior, erai gituit de emotii si de aceea nu raspundeai...In fine, frumoase, curate si sensibile amintiri a unor oameni care ne-am regasit identitatea...🤔🙏
La multi ani Mihaita, multi, frumosi si buni alaturi de toti cei dragi si alaturi de noi!
Multumesc si eu pt frumoasele urari!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 15 Apr 2018, 18:07

Gândește pozitiv auzi în jurul tau, fii fericit și gata, numai gândi prostii, și cum ai face asta fără sa știi ca esti cam prost și ca te minți pervers, crezând ca fericirea iti vine în pachet,

Simti mici scântei de viață în pieptul tau bătrân, și în rest e doar durere din timpul ce a trecut. In fiecare an ce trece te simti puțin mai viu, si aștepți ceva anume, ceva ce nici măcar nu știi.

Si crezi că suferința trăită în pruncie, iți taie pe vecie un drept la fericire. Si mergi asa prin viață purtând o masca falsă riscând ca peste ani sa înnebunești deodată.
Si atunci vezi lumea o străină si ești străin de tine...
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 15 Apr 2018, 22:01

Buna Mihaita foarte frumosa postarea ta si cu modestie voi face putina analiza literara pt cel care sunt eu acum.😉.Sper sa nu te supere!🙏

-gindesc pozitiv si stiu ca fericirea nu se cumpara si nu vine la pachet cu nimic deoarece este in noi , se creeaza...🤔😌

-pieptul batrin, nu,cum aratam este doar suprafata si cum simtim si gindim este adevarata virsta si la asta stau bine.... Si personal nu astept nimic, traiesc aici si acum si mi-e bine😌🙏

-incercam inainte sa-mi gasesc scuze pt tot ce am facut, in copilaria mea dar acum nu, stiu ca eu am fost si sunt autorul sortii mele, fara scuze...🤔😉🙏

Ti pup cu drag, Mihaita!

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 16 Apr 2018, 07:43

Expansiv ca de obicei :))

Ai și tu dreptate Iliuță.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 02 Iun 2018, 07:22

Acum ceva ani ma simțeam inferior celor ce pot consuma alcool. Simțeam ca ei au ceva ce eu nu am. Au dreptul de a consuma alcool Astăzi sunt schimbat, ma simt special, diferit, puternic. Pana la urma suntem putini la număr cei ce nu consumam alcool deloc.
Îmi simt corpul curat, chiar și mintea. Și e plăcut! Am avut un vis frumos, sa nu mai fumez și sa nu mai beau alcool. Le am împlinit pe amândouă și asta e realizarea cea mai importanta a vieții mele. De fumat am scăpat acum acum 19 ani, de alcool acum 7 ani.
E frumos, am terminat un vis si am început altul. Viata e frumoasa când ai scopuri și dorințe ce îți aduc împlinire sufletească.

Ma simt bine și am vrut sa împărtășesc cu voi acest lucru.

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 02 Iun 2018, 09:05

Salut Mihai, nu stiu daca ai scris acest mesaj la implinirea a 7 ani de abstinenta, oricum felicitari pentru tot ce ai realizat! Ma bucur ca ti-ai gasit resursele sa descoperi ca viata merita traita, multi renunta din pacate la aceasta lupta gasind in alcool marea evadare. Suna cam trist ca cea mai mare realizare a cuiva e ca nu mai face ceva anume, dar sunt constient ca pentru un alcoolic abstinenta e cel mai important lucru al vetii sale, esenta, restul pivotand in jurul acestui "axis mundi". Te simt pe tine ca cel mai apropiat de cazul, comportamentul meu. Sper sa ne cunoastem si in persoana candva.
Un weekend senin tuturor, sunt pe facut bagaje.

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 02 Iun 2018, 12:46

Salut Cătălin, mai am ceva până împlinesc șapte ani de abstinență, am pus asa estimativ, nu mai contorizez de mult abstinența.
Și mie mi ar face placere sa vorbim și sa ne cunoaștem, rezonez cu modul tău de a vedea lumea, poate suni într-o zi la AlcoLine și vorbim mai multe.

Sa nu mai fac ceva anume... Asta a fost lupta mea cu mine. Și dacă a nu mai face ceva anume, pentru mine înseamnă viața, împlinirie și sa ma simt bine în pielea mea, cam da, asta e cea mai mare realizare a mea.
Case, mașini, vacante, bani nu mi au adus împlinirea de care aveam nevoie.
Cea mai mare realizare a mea este ca mi am câștigat libertatea.

Spor la bagaje și călătorie frumoasă, Cătălin!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 02 Iun 2018, 14:36

Buna dimi!😌
Primiti si fete in discutiile voastre Mihaita si Cata?(eu sunt sora lui ilie, iliuta)😂😂😂😂
Punctul meu de vedere este f clar si fara a dori a contrazice pe nimeni, punctez parerea mea(furata de pe Forum): ...pierzi intr-o "lupa" ca sa cistigi in alta , mult mai mare si mai valoroasa...🤔
Plus ca indeplinindu-ti acest vis(eu sunt in echipa cu tine Mihaita😉😉 in sensul ca nu pretuiam nimic din ce aveam si preocuparea principala zilnica era cea pe care o stim cu totii aici...😓) acum cind renuntind pretuiesc mult mai mult decit altii "normali" poate ...Avind termen de comparatie pretuiesti si esti constinent mult mai mult de toate, de viata ta in primul rind...🤔

Mihaita, fara a te copia si eu cred ca pt mine alaturi de alte lucruri fantastice din viata mea, acesta renuntare este prima ca valoare deoarece fara asta totul ar fi fost in zadar...🤔
Va pup !😌

Ps Amindoi aveti dreptate, Cata si Mihaita!👍

Imagine

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 02 Iun 2018, 21:58

Frumoasa impartasire Mihai. Frumos vis! Mi-a placut sentimentul transmis. Unul de puritate reala! Eu personal pentru o mai buna abstinenta, voi avea nevoie intotdeauna de reconfirmari nesfarsite!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

HOPE
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde HOPE » 04 Iun 2018, 09:15

Mihai scrie:Acum ceva ani ma simțeam inferior celor ce pot consuma alcool. Simțeam ca ei au ceva ce eu nu am. Au dreptul de a consuma alcool Astăzi sunt schimbat, ma simt special, diferit, puternic. Pana la urma suntem putini la număr cei ce nu consumam alcool deloc.
Îmi simt corpul curat, chiar și mintea. Și e plăcut! Am avut un vis frumos, sa nu mai fumez și sa nu mai beau alcool. Le am împlinit pe amândouă și asta e realizarea cea mai importanta a vieții mele. De fumat am scăpat acum acum 19 ani, de alcool acum 7 ani.
E frumos, am terminat un vis si am început altul. Viata e frumoasa când ai scopuri și dorințe ce îți aduc împlinire sufletească.

Ma simt bine și am vrut sa împărtășesc cu voi acest lucru.

La fel simt si eu Mihai, insa mi-e teama sa impartasesc acest lucru. Sa nu se inteleaga ca ma laud sau sa nu 🙂🙂devin trufasa.
"NIHIL SINE DEO" (Nimic fara Dumnezeu.)

Înapoi la “PREZENTATI-VA”