021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Eu am reușit și tu poți reuși !

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesajde Joy » 12 Apr 2020, 13:54

''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 11,12,2011
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 5 ani

Mesajde Mihai » 19 Apr 2020, 04:08

Bine v am gasit,
De Crăciun si de Paște, intotdeauna ma gândesc la dependența mea de alcool.
Cred ca alcoolul e doar drumul greșit ce începe din exterior spre interior, este acel loc în care căutăm în mod constant ceva din afara noastră pentru a stăvili o nevoie mistuitoare de alinare sau de împlinire, este golul dureros din inima noastră ce dispare cand sufletul este anesteziat cu alcool . Bem alcool sperand ca substanța să ne aline nevoia de implinire cu toate ca nu asta e ceea ce avem nevoie cu adevarat. Stim ca imbatandu ne suntem ca niste fantome ce ne bântuim propriile vieți, fără să le trăim cu adevărat.
Drumul corect (in cazul meu) a fost din interior catre exterior. Uneori sunt întrebat cum am reușit, uneori ma gandesc la abstinenta ca la o relație de dragoste, pentru unii a fost dragoste la prima vedere, pentru alții dragostea abstinentei a venit mai târziu asa cum am pățit și eu. Cert e ca vei simți ca poți, ca nu mai vrei sa bei, ca știi ceva ce numai tu poți ști, ca te ai îndrăgostit de abstinenta. Ca in sfârșit înțelegi!

In psihologie i se spune recadrare cognitivă. Acesta restructurare mentală ne ajută la modificarea acelor scheme mentale prin care noi percepem in mod constant realitatea iar prin modificarea acestor harti mentale ajungem într-un final sa obținem abstinenta mult dorita.

Eu i am spus mai simplu- dragoste de abstinenta si de viață.

Paște fericit dragilor!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 19 Apr 2020, 12:49

Mihai scrie: imbatandu ne suntem ca niste fantome ce ne bântuim propriile vieți, fără să le trăim cu adevărat.

Foarte frumos scris.

paparuda
Boboc
Boboc

Mesajde paparuda » 20 Apr 2020, 02:53

Da, sunt cuvintele ce descriu perfect

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 20 Apr 2020, 15:56

Mihaita, cind vin eu in Bucuresti, vrei sa fiu "pacienta" ta?🤔
Dupa pandemia asta vin si cu mai multi prieteni!🤔😞😂😂😂

Sarbatori binecuvintate in continuare alaturi de cei dragi!🙏

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 23 Aug 2020, 17:37

La unii abstinenta înseamnă succesul in viață si cu trecerea anilor o doza de cunoaștere a alcoolismului vazut prin prisma experientelor proprii. E firesc sa fie asa.

La alții abstinenta e doar trecerea de la baut la nebaut alcool.
E un examen al vieții si o data luat, ramane luat. Pe viață!

La primii, este foarte posibil ca viata lor sa se blocheze într-o bucla a abstinentei iar traiul de zi cu zi sa se învârtă repetitiv in jurul succesului ca m am lăsat de băut.
Ba mai mult, cu trecerea timpului alcoolismul lor este alcoolismul tuturor, si cu toate ca alcoolismul este o boala a minții si a sufletului ce acționează la nivel foarte personal ,metoda folosita de ei este adevăr universal.

Tendința este sa încadram oamenii într-un tipar anume, respectiv cel de alcoolic, uitând ca fiecare om are o personalitate proprie iar alcoolismul este doar o mica parte din universul lui imens.
E ca si cum ai spune ca ai diabet si trebuie sa fii si sa te comporți într-un tipar de personalitate.

Si atunci care e cea mai buna metoda sa te lasi de baut?

Toate sunt bune. Rămâne doar responsabilitatea fiecăruia sa o găsească pe cea potrivita minții si spiritului lui.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

HOPE
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 24,02,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Gen: Feminin - Feminin

Mesajde HOPE » 23 Aug 2020, 18:26

Si atunci care e cea mai buna metoda sa te lasi de baut?

Să nu mai bei alcool! 😇😂😂
Mă bucur să te citesc, dragă Mihai!
Fa Rai din ce ai!

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 11 Dec 2020, 17:28

Partea pe care nu o spune nimeni este ca in abstinenta e dificil si faci greșeli . Si trebuie sa iei decizii grele . Esti responsabil si nu mai poti da vina pe alcool.

Partea pe care nu o spune mai nimeni e ca esti altfel, esti pe dinafară la o petrecere cu prietenii unde se consuma alcool, te simti singur într-o vacanță cu un grup de prieteni sau rude unde se bea se rade si se creează o anumită atmosfera data de consumul de alcool.

Esti altfel pentru ca asa simți, ești altfel într-o lume a consumatorilor de alcool , esti altfel pentru ca o parte din tine moare odata cu încetarea bautului. Esti altfel si pentru cei din jur, pentru ca nu e așa, cineva care nu consuma alcool deloc e altfel.

Esti altfel din momentul cand treci in lumea dependenței. Cand treci dincolo de linia nevăzută a dependenței deja esti altfel si iti vine greu. Si incercam marea cu degetul, încercăm sa obținem abstinenta pentru un timp mai lung, mai scurt sau pentru tot restul vieti . Abstinenta e fragilă, fara termen de garanție, uneori dificilă alteori prea periculos de buna. Abstinenta este efemeră, abstinenta se construiește in psihic si e imaginară. E Fata Morgana.

Si totuși,

Am ajuns unde nici nu am îndrăznit vreodată sa visez,

9 ani de abstinenta.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 30,06,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Mesajde styx » 11 Dec 2020, 17:50

La mulți ani senini!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 11 Dec 2020, 20:42

La multi ani cu frumosi cu sanatate, seninatate si impliniri si de acum inainte Mihaita!Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!💗🙋

Ps Daca m-ai vedea cit de fericita sunt la petreceri..., absolut niciodata nu m-am simtit pe dinafara din contra si mai vesela si exuberanta stiind ca a doua zi nu-mi va fi rau...🤔🙋
Eu vb strict pt mine, nu te contrazic in nimic, sa stii, asa o fii pt unii!🤔

Înapoi la “POVESTEA MEA”