021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Eu am reușit și tu poți reuși !

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesajde Joy » 12 Apr 2020, 13:54

''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 11,12,2011
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 5 ani

Mesajde Mihai » 19 Apr 2020, 04:08

Bine v am gasit,
De Crăciun si de Paște, intotdeauna ma gândesc la dependența mea de alcool.
Cred ca alcoolul e doar drumul greșit ce începe din exterior spre interior, este acel loc în care căutăm în mod constant ceva din afara noastră pentru a stăvili o nevoie mistuitoare de alinare sau de împlinire, este golul dureros din inima noastră ce dispare cand sufletul este anesteziat cu alcool . Bem alcool sperand ca substanța să ne aline nevoia de implinire cu toate ca nu asta e ceea ce avem nevoie cu adevarat. Stim ca imbatandu ne suntem ca niste fantome ce ne bântuim propriile vieți, fără să le trăim cu adevărat.
Drumul corect (in cazul meu) a fost din interior catre exterior. Uneori sunt întrebat cum am reușit, uneori ma gandesc la abstinenta ca la o relație de dragoste, pentru unii a fost dragoste la prima vedere, pentru alții dragostea abstinentei a venit mai târziu asa cum am pățit și eu. Cert e ca vei simți ca poți, ca nu mai vrei sa bei, ca știi ceva ce numai tu poți ști, ca te ai îndrăgostit de abstinenta. Ca in sfârșit înțelegi!

In psihologie i se spune recadrare cognitivă. Acesta restructurare mentală ne ajută la modificarea acelor scheme mentale prin care noi percepem in mod constant realitatea iar prin modificarea acestor harti mentale ajungem într-un final sa obținem abstinenta mult dorita.

Eu i am spus mai simplu- dragoste de abstinenta si de viață.

Paște fericit dragilor!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 19 Apr 2020, 12:49

Mihai scrie: imbatandu ne suntem ca niste fantome ce ne bântuim propriile vieți, fără să le trăim cu adevărat.

Foarte frumos scris.

paparuda
Boboc
Boboc

Mesajde paparuda » 20 Apr 2020, 02:53

Da, sunt cuvintele ce descriu perfect

Joy
Veteran
Veteran