021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

alcoolic stabilit in strainatate

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

N-ai idee ce bucuroasa sunt...am gresit😘
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Iliuta, cum se face ca nimeni nu-mi doreste niciodata asta? Vreau si eu abstinenta frumoasa! 😁😘 Glumesc... Am acumulat putina tensiune si incerc sa mai destind atmosfera..
Abstinenta frumoasa si voua! Meritati din plin sa va bucurati de ea!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Se ureaza Hristos a inaltat! 🙂

Ai dreptate Catalin. Si eu tot am vrut sa specific acest lucru si nu am mai reusit. ABTINERE. Acesta este cuvantul corect pentru noi. Si eu sunt tot in perioada de abtinere.
Mi s-a mai intamplat si mie sa ma gandesc la perioada cand ma adormeam serile cu alcool.. Din fericire, mi-am regasit pasiunea scrisului pana tarziu asa incat nici nu stiu cand se face ora de somn. In plus, pentru o stare de buna dispozitie am eliminat din programul tv orice stire negativa, orice imagine violenta. Ma uit doar la comedii scurte care ma pot tine in fata televizorului un timp decent. Cand pot, citesc si iar citesc. Restul timpului liber, il aloc 100% familiei si asta imi aduce fericire.
Sa stii ca si eu trebuie sa tin regim alimentar mai ales acum ca vine vara.. Dar am alte prioritati deocamdata. Mai bine sa nu iti impui deocamdata alte restrictii pana nu te stabilizezi in privinta abstinentei. Poate fi riscant.. Eu spre exemplu, de ceva vreme consum foarte mult dulce, lucru nemaintalnit in trecut!.. Inainte, nu suportam sa mananc nimic dulce. In compensatie, prefer mierea pentru ca este mai sanatoasa si are potasiu atat de necesar noua.. Fructele insa sunt foarte sanatoase, e foarte bine ca le consumi.
Abtinere senina sa fie!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Este cel mai bun medicament Iliuta. As indrazni sa spun ca Forumul.. reprezinta aspirina abstinentei! 🙂

PS: Eu nu prea ma uit la filme romanesti, au in ele o lumina anosta si de multe ori un mesaj vulgar. 😊 Pe cand Discovery imi placea mult. Din pacate acum nu il mai prind, dar ma uit la Digi Life, Paprika, etc. 😀
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

Doru, vezi ca au bagat si pe Digi...TLC, Discovery..
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

S-au RDS, cum i-o zice..
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Buna seara Catalin. Asa este, vestea lui Iliuta ne-a intristat pe toti. Ii suntem aproape, orice ar fi!

PS: Multumesc Maria, voi cauta..
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de styx »

Weekend plăcut alături de cei dragi!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Cătălin , un weekend cu pace iti doresc , alaturi de ai tai !

Eu am reusit sa imi cumpar bicicleta care mi-o doream , am mers sa o cumpar intr-o localitate unde , ca sa ajung a trebuit sa schimb 2-ua trenuri .la drumul de intoarcere , am zis sa economisesc un bilet de 10 euro cu tot cu suplimentul pentru ea si 12 km ii fac repede , pentru ce mi-am luat bicicleta !? Si , pentru ca cauciucul de pe spate era cam imbatrinit , am facut pana , asa ca, vreo 2 ore jumatate pe campuri ,cu bicicleta in mana , dar a fost o experienta foarte frumoasa . Stand in oras , nu as fi vazut macii infloriti anul asta si nu as fi gasit 2 ore intregi doar pentru mine insumi .
Parca m-am mai ingrasat si mananc seara in disperare fructe, asa cum nu am mai facut-o din adolescenta. Simt nevoia sa imi simt stomacul plin, ca atunci nu am pofta de baut. O mai las asa pana la 3 luni (sper sa fie totul bine pana atunci) dar apoi trebuie sa schimb ceva si la regimul alimentar.
Imi aduc aminte raspunsul din ,,Viata fara bautura " cand spunea , chiar daca o sa mancati mai mult stati fara grija ca nu o sa faceti puscarie sau o sa va ridice permisul ca a-ti condus putin gras .

Ctalin , te salut si astept sa ne povesteti cum a fost la tine sfarsitul de saptamana cu parintii .
Imagine
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Catalin dragule.
Ma bucur ca ne-ai scris. Iti doresc o saptamana buna. Acusa vine vacanta la tine, nu?
Încuiat