021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

alcoolic stabilit in strainatate

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ovidiu73 »

Salut Catalin,

Cred ca, ceea ce ai scris acum cateva zile:

Abstinenta e ok, ma mentine integru, demn - ceea ce e cel mai important pentrru mine.

e peste ceea ce ai scris azi :

Am ajuns la concluzia ca inca mai pot bea ceva timp.

In anii din urma, mi-a venit si mie gandul ca, as mai putea sa beau un timp.

Dar m-am gandit ca, a doua zi de dimineata, ma voi privi in oglinda.

Si stiam ca, nu am sa mai pot respira, eu cu mine.


Ma poti suna oricand.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de sobrichet »

"Gandire imberba. Maine voi regreta enorm."

No lasa ca nu trebuie neaparat sa si bei chiar daca inca mai poti. Vezi tu ce decizie iei. Poate te ajuta niste microamintiri: "Zac strivit in perne de un pumn enorm." Sau deja ai inceput? Atunci, inca un citat: "Din pacate am recazut, aseara am baut si azi la fel. Mi-e rusine fata de voi." Suna cunoscut?

Hai ca te-am necajit destul, si acum imi cer rasplata. Zi si mie cine-i Titi Manase asta, ca eu nu-l cunosc.

https://www.youtube.com/watch?v=ddyaXnSN-Tg
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de sobrichet »

Ups.... acum am vazut ca ai scris mai-nainte
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Doream doar sa te intreb atat Catalin. Cum ti-a fost ziua de azi?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Stii Catalin, abstinenta asta noua poate sa para extrem de relativa, dar cred ca doar ne incearca puterile. Doreste cumva sa ne intareasca. Eu incerc sa cred in ea zi de zi. Trag de mine la propriu pentru asta. Atat cat pot.
Spui ca esti bine, dar de cand binele este atat de amar? Nu esti fericit orele acestea Catalin. Doar... anesteziat putin. Stim cu totii insa ca anestezia trece, iar cicatricile raman.
Sunt curioasa, ce ne vei povesti dupa ce vei dori sa-ti simti inima din nou, senina?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Te asteptam oricand, cu drag Catalin!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Mihai »

Vizitator12#45 scrie:Mai povestim dupa macar o luna de abtinere, cand o fi.

Ma bucur ca ai lăsat ușa abstinentei deschisă. Te vei întoarce, e mai frumoasa decât consumul :))


In altă ordine de idei, poți duce un alcoolic în desert și tot va găsi ceva de băut. Dacă vrei să bei, nimeni nu te poate opri. Am un prieten alcoolic, si a pierdut casa, soția, copilul, carnetul, cam tot ce era mai de preț. Mi-e greu sa îi găsesc niște ancore de care sa se agațe pentru a ieși din alcoolism. Uneori e bine sa ne oprim până nu e prea târziu. Câteodată îl vad în fața magazinul, opresc și vorbim despre una despre alta, dacă e deja băut, îi cumpăr o sticluță mica de vodcă. Știu măcar ca asta e tot ce își dorește în momentul respectiv. Îi lucesc ochii de bucurie. E de al meu, știu senzația.
Când îl prind treaz, (mai rar) vorbim despre viață despre prezent și despre omul care a fost. Nu i cumpăr de băut și nici nu cere, îi place ce aude și îl văd îngândurat. Acum vreo luna mi a spus, in gluma, ca dacă mai vorbesc mult cu el se lăsa de băut. De atunci nu l am mai văzut treaz și nici nu am mai oprit. Mai are de băut (inca)
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Tudor. »

Salut Cătălin,
Îmi pare rau că ai băut. Nu e nimic.Reiei discuțiile cu noi, cu Ovidiu și o să fie mai bine. Bine e oricum, că ești un om bun.
Multă sănătate și un an nou fericit!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Catalin , imi este dor de tine , sper ca esti bine .Si o melodie 😎
https://www.youtube.com/watch?v=cu3K1nj ... u3K1njbYqs
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

Te imbratisez Catalin!😘
Încuiat