021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

alcoolic stabilit in strainatate

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Mihai »

Toate cele bune iți doresc, Cătălin! Sa nu ne părăsești de tot, mai trage câte un ochi p' aci. Așa preventiv :))
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

Te imbratisez Catalin!😘
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

A fost bine, am lenevit.
Te imbratisez cu drag.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Catalin, vei fi bine! Trebuie doar sa te saturi de alcool. Sa simti acea limita aproape neomeneasca, stii? Te rog totusi ceva. Ai grija de timp!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai revenit Catalin ! Bine am revenit imi spun si mie pentru ca am o pauza de scris de ceva timp , dar nu si de citit .
Eu am lipsit de la grupul meu vineri si mi-am propus sa sciu pe forum , sa nu uit cine sunt .
Iliuta , nu vorbesti singur , te ,, ascultam " doar ca raspunsurile vin mai greu , eu iti multumesc ca mi-ai scris la mine , a contat foarte mult !
O zi buna Prieteni !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de styx »

Salutare si bine ai revenit printre noi!
Nu a recomandat nimeni să nu se mai ”joace” pe forum, AA-ul are alte treburi nu se ocupă de cine scrie si cine nu pe acest forum. eu sunt unul dintre membrii AA si scriu aici de la începutul abstinentei și mai erau si altii însă nu stiu de ce nu mai scriu dar sigur nu are treabă cu AA. Eu acum sunt in Olanda si abia am timp să citesc dar dacă aș avea ceva de zis as găsi timp. Acum... e vară aproape. Si sincer nici nu prea ai cu cine să relaționezi, toată lumea se plânge că nu e activitate pe forum dar de scris nu scrie nimeni în afară de copy-paste... A, de Iliutu nu zic nimic, că el e cel mai prezent și cel mai original.
Seară senină tuturor!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de styx »

Cătăline bucuria de a te (re)citi este de partea mea, si dupa raspunsuri nu numai a mea!
Da, ai dreptate se mai întampla ca vreun ”taliban” din AA sa mai dea asemenea sfaturi, le-am primit si eu la inceputul abstinentei mele, dar... sunt tot aici!
Să ne citim numai de bine!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Despre boala aceasta care ne macina pe toti, eu am scris doar aici pe forum Catalin. Si mie mi se pare ca fara un dialog frecvent, ajutorul devine tot mai putin pentru un proaspat abstinent. Posibil ca veteranii sa nu mai aiba chiar nimic de spus, posibil ca bobocii sa aiba anumite retineri in a cere ajutorul... Cine poate sti? Mai sunt desigur si alte categorii: cei ocupati (cum e si cazul meu in ultima vreme), cei pasivi (care prefera sa se "vindece" prin citit si nu prin scris), etc. Insa scriindu-ti, sa stii ca mi-a venit o idee. Asta apropo si de raspunsul lui Iliuta. Am putea lua spre exemplu citate vechi ale veteranilor si le-am putea aduce in prezent. Le-am putea pune drept "pansament" peste ranile noastre. Sa nu uitam, exista topicuri unde anumite povesti si scrieri raman (cel putin pentru mine) memorabile. Ele nu vor iesi din uz niciodata! Si Iliuta nu stiu daca ai observat face in ultima vreme un lucru extrem de original (scuze Iliuta ca ma refer la tine la persoana a III-a)! Il citeste pe Lupisor si ii raspunde exact ca intr-o sedinta veritabila AA. Din cate am auzit nici acolo nu primesti raspuns, doar iti povestesti durerea si esti inteles. Cam asa.. Oricum ar fi, mi se pare extrem de interesant. Valorifici ceva ce aparent nu este pretuit sau este uitat. Cam asa.
Na, sa vedem acum daca ai inteles logica aceasta grabita din vorbele mele. Scuze Catalin, a trebuit asa de data aceasta! Lipsa de timp.. :)
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Mihai »

Salut Cătălin, ma bucur sa te citesc :))
Nu mai scriem cei vechi, așa e. De ce? Nu știu ce sa îți răspund. Poate e o etapa consumata pentru unii. Alții si au găsit conexiuni palpabile în lumea reala, gen ; grupuri secrete pe Facebook, ședințe AA, grup de suport.. Etc.
Cert este ca forumul ajuta, cine trebuie sa se afle aici, invizibil sau vizibil este pe forum.
Ca o idee, nici eu nu sunt de acord cu unele citate din AA.
"Numai un alcoolic înțelege alt alcoolic" . Izoleaza si exclude multe persoane care îl pot ajuta.
Tine aproape, se pare ca ești unul dintre cei care trebuie sa fie pe forum.
Ultima oară modificat 16 Mai 2018, 19:44 de către Mihai, modificat 1 dată în total.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

Cataline ai revigorat forumul. Ma bucur ca esti pe aici.
Te imbratisez cu drag.
Încuiat