021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

alcoolic stabilit in strainatate

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

Pentru Laura, voi sunteti in viata, aveti sanse sa va salvati!
Va imbratisez cu drag, pe amandoi!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de tudor »

.[/quote]
Buna Speranta, un "dupa parerea mea ... " e oricand potrivit. La urma urmei, Maria si chiar Asido nu au avut nevoie de terapie.[/quote]
Ești tare haios Cătălin.
Le ceri altora să fie riguroși, să scrie" părerea mea" dar tu nu faci asta.
Ai vorbit cu Asido dacă a făcut sau nu terapie. ?
😃Eu zic să vorbești
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

Eu chiar nu inteleg de unde atata inversunare in a afirma ceva, da domnule eu am facut terapie...dar sa spui ca nu exista abstinenta fara terapie imi pare ireal. Si felul in care o spui Asido..chiar incep sa ma miros..sa vad daca m-am sters bine.
Si apropo de ce spunea Tudor..ca doar un fost alcoolic poate fi un psiholog bun..Serios? Eu stiu cel putin unul care...chiar daca e fost alcoolic nu e un bun psiholog in terapia alcoolismului. Chiar daca eu nu am facut terapie.
O seara buna .
Te imbratisez Catalin!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

😍
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

Multumesc Catalin!
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de admin »

Topic inchis la cererea utilizatorului.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de tudor »


Exista viata si fara alcool . Eu sint bine mersi din 2008
Viata fara alcool este reala fara falsitatea pe care o da starea "misto" temporara pe care o da alcoolul si care tine din ce in ce mai putin .
De fapt alcoolul consumat in abuz este sa umple un gol nu numai ca nu se umple dar se face si mai mare .

"...Este sentimentul inexprimabil, ca apartinem altui loc, altui spatiu, altei lumi. Ca ne lipseste ceva. Acest sentiment ne urmareste pe parcursul intregii vieti, de la nastere pana la moarte. Cautam sa umplem acest gol cu lucruri din afara noastra. Uneori cu droguri sau alcool - atunci intervin dependentele." (Setea de intregire -Cristina Grof)
Imagine

"Noi, alcoolicii, suntem bărbaţi şi femei care ne-am pierdut capacitatea de a ne controla consumul de alcool. Ştim că un al¬coolic adevărat nu-şi va recâştiga niciodată puterea asupra al¬coolului. Cu toţii am avut din când în când impresia că ne-am recâştigat-o, dar asemenea momente - de obicei scurte - erau ur¬mate inevitabil de şi mai multă lipsă de control, ceea ce ne-a dus cu vremea la o demoralizare jalnică şi nemărginită. Cu toţii suntem acum convinşi că alcoolicii de tipul nostru se luptă cu o boală care se agravează continuu. După o anumită perioadă, starea sănătăţii noastre se înrăutăţeşte constant, fără să se mai amelioreze vreodată.
Suntem precum infirmii care şi-au pierdut picioarele; ele nu le vor mai creşte la loc niciodată. Tot aşa, se pare că nu există nici un fel de tratament care să facă din alcoolici ca noi oameni obişnuiţi. Noi am încercat toate remediile imaginabile. Uneori, avea loc o revenire de scurtă durată, după care urma întotdeauna o recădere şi mai gravă. Medicii care cunosc boala alcoolismului sunt de acord cu părerea că alcoolicul nu poate fi transformat în¬tr-un băutor normal. Poate că într-o zi ştiinţa va realiza acest lucru, dar încă n-a făcut-o.
În ciuda a orice am spune noi, mulţi dintre cei care sunt alcoolici veritabili nu vor vrea să creadă că aparţin acestei catego¬rii. Prin nenumărate forme de auto-amăgire şi experimentări, vor încerca să-şi dovedească lor înşişi că sunt o excepţie de la regulă, deci ne-alcoolici. Ne vom ridica pălăria în faţa celui care va reuşi să se schimbe atât de mult, încât să poată bea din nou "ca un domn", după ce şi-a dovedit incapacitatea de a bea controlat. Numai Dumnezeu ştie cât de îndelungate şi de mari au fost strădaniile noastre de a bea ca alţi oameni!
"
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de And_y »

Buna seara,
Tare poza! Sarutul alcoolului si dupa aceeea, Dumnezeu cu mila!
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Aiaiaiaia! Cam doare poza asta. 😯
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de admin »

Topic inchis la cererea utilizatorului.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Încuiat