021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

alcoolic stabilit in strainatate

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit pe forum Catalin !
Eu am intrat acum ceva ani pe acest forum si am gasit prieteni care m-au inteles si nu m-am simtit judecat , oameni ce vorbeau aceiasi "limba " ca si mine .
Am inteles ca am o boala de care nu sunt total responsabil pentru aparitia ei , dar in schimb , de cand am aflat , sunt responsabil sa fac ceva pentru ea , iar tratamentul nici nu este scump , sa stau cat mai aproape de prietenii alcoolici , sa fac zilnic ceva , sa citesc un articol , sa dau un telefon , sa merg la sedintele de grup , etc .
Eu sunt in Italia la munca , dar in orasul meu sunt grupuri AA si merg de 2 ori pe saptamana la sedinte , iar in rest citesc forumul , leteratura ....de scris in prima mea parte am scris aproape zilnic , pentru ca am incercat sa fiu abstinent de unul singur ( pentru ca abstinenta s-a dovedit a fi singura solutie in alcoolism) si nu am reusit .
Catralin , bine ai venit iti spun din nou si te astept sa scrii cat mai des aici , si chiar daca sunt si alte probleme , de ordin emotional , etc. , aici tot gasim o vorba buna .
O seara frumoasa iti doresc !
Colea , ca sa nu uit , un alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Relus »

Bine ai venit Catalin,sau mai bine zis,bine si ferice de tine ca ai gasit acest forum.
Ca tine suntem multi,multi din cei ce au apelat la acest forum sunt in abstinenta,multi au renunțat si cu siguranța nu si au mai putut pastra nici abstinenta.
Ne am cunoscut virtual,apoi am facut tot posibilul sa ne cunoaștem si in realitate,am devenit prieteni,ne sunam,ne întâlnim,citim ,scriem.
Aceasta este terapia pentru pastrarea abstinentei,cunoașterea de oameni care sa stie ce inseamna boala noastra si aplicarea principiilor celor 12 pași.
Incearca sa citesti din vechile postări,scrie cat mai mult,expuneți temerile,durerile,frământările vietii,stai alături de noi si fiecare iti vom sugera cate ceva,care ,poate te va ajuta.
Scrie in ce tara esti si poate ti se va recomanda un grup de suport AA si iti vei găsi foarte repede salvarea.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Relus »

Citește topicul lui Tudor old,Iliuta,Dani,Stuxy,Lupica,Relus,Asido, Mihai, colea,cei din anul 2010 ,toti suntem in abstinenta,toti ne am gasit salvarea aici.
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Mia »

daca ai intrebari punctuale, nu ezita sa le scrii aici. Se gaseste cineva sa raspunda!

scrie in continuare, sigur iti face bine. si nu uita ca se poate!!

cu drag,

Mia
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Catalin si iti multumesc pentru ca scrii aici , ma ajuti sa nu uit de boala mea !
La mine cred dupa 4 zile , pe 25 era prima zi dupa o bauta urata , dar care mi-a aratat a nu stiu cata oara ca eu nu am nici un control asupra alcoolului iar pe 29 scriam:
Buna seara tuturor !
Azi dimineata am apucat sa citesc raspunsurile vostre dar nu am apucat si sa raspund .Am avut un zambet pe fata toata ziua.V/am luat si la munca cu mine ; nu stiu daca voi voiati sa va odihniti azi dar eu v-am luat cu mine si am avut o zi tare buna : Multumesc inca o data !
Da Alma, ar fi multe de povestit pe tema apropo de desteptaciune dar eu zic ,si sper, ca o sa avem tot timpul sa discutam de toate.
Tudor , mi-au prins foarte bine sfaturile tale.O sa te rog cand ai timp sa-mi trimiti pe e-mail mai multe legate de alcool ,carti de la AA si ce crezi tu ca mi-ar mai folosi pentru ca cred ca este bine sa fii informat sa stii cu cine sa nu te pui (alcoolul).
Iliuta foarte bine mi-ai spus ca nu-i putem multumi pe toti si aici trebuie sa mai triem si noi.
Va multumesc tuturora pentru ziua asta fericita pe care am avut-o !
Ai scris :
Imi e frica de zilele de weekend cand beau (beam) cel mai mult..plus ca trebuie si sa zbor si nu prea imi mai amintesc cum e sa zbori treaz. Dar mai e pana atunci...urmatoarele 24 sunt cele mai importante !
Ti-ai raspuns singur , Catlin , doar azi pot face ceva sau nu , doar azi pot sa beau sau sa raman treaz , chiar daca as vrea nu as putea sa beau astazi pentru maine .
In legatura cu zborul , cred ca eu as lua un calmant ceva pentru ca eu inca nu am zburat decat cand eram foarte mic si nu mai stiu , dar stiu ca daca as atinge si jumatate de pahar de bautura pentru mine s-ar dezlantui iadul si as reintra compulsivitatea si obsesia alcoolului de care acum , azi ma simt liber si nu este putin "lucru ".
Eu plec pentru trei zile cu baiatul si actuala mea sotie la mare , dar oricum voi intra de pe telefon pe forum pentru ca stiu ca nu pot fara voi , pentru ca am incercat si am recazut .
Bune 24 de ore Catalin iti doresc , o seara frumoasa prieteni !
Colea , alcoolic . :jos-palaria:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de asido1973 »

Bine ai venit Vizitator12#45 pe acest forum.
Sunt de pe la inceputuri pe acest forum si as vreau sa-ti spun ca ai nimerit exact unde trebuie .

http://www.simonatache.ro/2012/09/20/bomba-patru-roti/
Mai sus ai povestea mea spusa acum 4 ani . Astazi cand iti scriu au mai trecut ceva ani si da , ani de abstinenta, ani frumosi , ani de bucurie si de realizari. Astazi cand iti scriu nu mai gasesc nici o placere in a bea alcool. Intrebai cand ai sa zambesti ? Intrebarea mea daca inainte zambeai in cat timp ai distrus acel zambet. Poate un , an , doi , trei . Sa nu-ti lipseasca rabdarea si restul se va rezolva de la sine. Nu astepta ce ai stricat si distrus in ani de consum sa rezolvi intr-o luna de abstinenta. Rabdare , rabdare si iar rabdare. Rabdare cu tine , rabdare cu cei apropiati tie , rabdare cu ceilalti din jurul tau.
Daca se merita sa fii abstinent , da se merita. Astazi eram deja putred, doua fetite de 17 respectiv 18 , fara tata , o femeie tanara de 40 de ani acum poate distrusa si terminata , fara siguranta si singuri poate.
Dar soarta a fost alta , eu sunt ssanatos si bine, doua fete de 17 respectiv 18 ani care zambesc si nu mai pot de "tati"vorbesc cu el despre orice sunt fericite si au un umar de tata pe care sa planga. O femeie de 40 de ani care are un sot pe care se poate baza si alaturi de care se gandeste sa-si petreaca restu vietii linistita.
Tine aproape de noi , daca eu am reusit poti si tu.
Felicitari pentru primele tale zile de abstinenta
Si ai rabdare cu tine si vei zambi din nou
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitări Catalin pentru săptămâna de abstinenta si mulțumesc pentru urări , am avut zile foarte frumoase de septembrie .
Bune 24 de ore iti si va doresc , pe mâine !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de asido1973 »

Felicitatri catalin :jos-palaria:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de ilyuta »

Felicitari Catalin, ma bucur si eu!Nu uita, nu conteaza ce a fost, ASTAZI este prima zi din restul zilelor tale!!!Mult noroc si intelepciune iti doresc din suflet, sa ai :hug: :jos-palaria: !
Nume anterior: ilyuta
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de ilyuta »

Buna Catalin si ceea ce-ti scriu acum ti-am scris si ieri dar am sters din greseala! :surprins:
Deci sa stii ca toti suntem la fel in aceasta problema cu alcoolul, nu conteaza cine esti, nu conteaza unde esti(in tara sau strainatate), nu conteaza sexul, cariera, ocupatie, inteligenta sau mai sarman cu duhul daca esti, nu conteaza religia, apartenenta politica, etc, nimic nu conteaza deoarece alcoolul distruge la fel netinind cont de nimic. :plans: Trist este ca a pierde material nu-i cel mai grav , pe linga familie si tot ce avem dar in final, mai devreme sau mai tirziu ne pierdem VIATA. :plans:
Eu multumesc zilnic lui Dumnezeu care m-a ajutat sa gasesc acest forum care mi-a salvat viata prin prietenii adevarati si de suflet intilniti aici, care in egala masura, fiecare asa cum a putut m-a ajutat sa-mi salvez VIATA. :cuminte:
Grija mea cea mai mare este ca nu cumva vrodata sa-mi spun ca sunt ok si sa cred ca m-am curat deoarece eu am inteles ca daca as incerca sa beau o bere, ar insemna inceputul sfirsitului pentru mine.Nu, nu a devenit o povara deoarece abstinenta este asa cum respir, pt mine, acum dar am grija sa nu uit de unde-am plecat.Viata m-a incercat cu probleme si necazuri peste masura dar si cu bucurii si fericire si invatind cum sa gestionez situatiile de orice fel de pe acest forum, sunt bine acum.Ce-o fi mine?Nu stiu si nici nu vreau sa ma gindesc deoarece am invatat tot aici ca "trecutul nu poate fi schimbat iar viitorul nu-l poate sti nimeni, asadar traiesc doar in prezent si stiu ca ASTAZI n-o sa beau"!Atit!

PS Sa nu cumva sa crezi ca am scris toate astea pt ca sunt un om bun, nu, am scris pt mine in primul rind ca sa nu uit ceea ce am invatat, este un egoism constructiv care te va ajuta si pe tine, deci nu-mi ramine decit sa-ti multumesc pt abstinenta mea! Totodata , la rindul meu vreau sa dau altora mai departe ceea ce eu am primit gratis. :wink:
Cind proaspat venit pe forum, mentorul meu care este Old TUDOr imi multumea pt abstinenta lui, nu intelegeam de ce, eu fiind cu citeva zile de abstinenta fata de el care avea ani iar ulterior am inteles de ce... :wink:
Deci toate cele bune, Catalinul si tine aproape si tu! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Încuiat