021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

alcoolic stabilit in strainatate

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesajde Joy » 31 Dec 2019, 14:05

Multumeeeesc Catalin, mi-ai facut si tu Sarbatorile minunate si nu uita, sa stii ca eu sunt pensionara si nu glumesc...!🙏🤗
😘👍
La multi ani , cu mult drag!🙏🤗
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 31 Dec 2019, 14:46

:) OK, Ilie, sa te bucuri cat mai mult de "vacanta" asta mare alaturi de cei dragi!
Cu drag si de la mine!

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 31 Dec 2019, 15:00

And_y scrie:Buna dimineta Catalin,
Pe mine nu mai suparat cu nimic, dupa cum ai scris toti suntem defecti ptr. ca daca eram normali nu beam atatia ani. Stiu ca parerile sunt impartite, dar in cazul meu i-mi place sa cred ca asa m-am nascut: viitor alcoolic.
De aceea m-am imbatat prima data la 17 ani, am baut ulei alimentar inainte ca sa tin mai mult, si tot m-am facut pulbere, apoi la 19 ani iarasi pulbere, am un semn la mana din cauza asta.
Pe la 26 ani am inceput sa consum zilnic, cu mici pauze, si am tinut-o asa pana la 38 de ani cand m-am lasat la insistentele unei persoane care nu avea absolut nici o obligatie fata de mine, dimpotriva, dar ma rog am deraiat de la subiect, o sa mai povestesc eu despre asta in viitor.
I-ti doresc un 2020 fericit si linistit!

La multi ani And_y, multumesc mult pentru mesajul tau!

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 25 Feb 2020, 18:45

Toate cele bune, Dora, sper sa iti gasesti linistea cat mai curand!

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 08 Mar 2020, 10:22

lupica scrie:8 martie

PREDAREA

Fiecare bărbat sau femeie care a intrat în A A şi vrea să rămână, a început, fără să-şi dea seama, să parcurgă Pasul Trei. Şi nu este oare adevărat că în tot ceea ce priveşte alcoolul, fiecare dintre ei a decis să-şi lase viaţa în grija, protecţia şi îndrumarea Alcoolicilor Anonimi?...

Practic o secta, dar una buna.

O primavara frumoasa doamnelor

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Mesajde tudor » 08 Mar 2020, 16:18

catalinul scrie:
lupica scrie:8 martie

Practic o secta, dar una buna.

😃👍"-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." A spus Jules Renard care nu era membru AA 😃😉
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 09 Mar 2020, 11:24

A te lasa de baut e ceva la nivel de religiozitate, e nevoie de secta, armata, zicetii cum vreti, asa cum si bautul e un comportament de secta. De aia am scris ca e o secta buna.
😉👍👨❤👨 Mult succes in recuperare tuturor!

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 09 Mar 2020, 12:02

The reason the cult accusation tends to be made usually refers to criticisms of the group such as:
- some members of AA refer to the big book as if it were a sacred text that should never be questioned
- new members are encouraged to attend ninety meetings in ninety days; this could be considered an attempt at brainwashing
there can be pressure put on people to conform to the program and this pressure tends to come from the more zealot members
- if people relapse, they often lose contact with members of the fellowship
- people in the meetings do often exhibit an ‘us versus them’ attitude, referring to alcoholics as a special group in society
- some members try to portray AA as the only real solution to alcoholism

- members are encouraged to spend time with other members of the group
- it is usual to hear members predicting relapse for anyone who leaves the group
- some meetings are closed to the general public.

Pe mine ma bucura ca AA exista si ajuta atati de multi alcoolici. Imi da un sentiment de confort sa stiu ca e la indemana.
E loc pentru toti sub soare, asa este.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 09 Mar 2020, 14:56

Buna dimineata dragii mei, Tudor si Catalin!
In primul rind va multumesc la amindoi pt frumoasele urari adresate noua cu ocazia zilei de 8 Martie!🤗

Totodata, cu respect pt parerile voastre as dori daca-mi permiteti sa-mi exprim si eu punctul de vedere in legatura cu acest subiect nedorind sa implementez nimanui ceea ce cred eu ci doar sa va vorbesc din experienta mea.
Asadar, vreau sa va spun ca pina a merge la un grup AA in Romania si in alte tari(de curiozitate), imi spuneam ca AA nu este pt mine, eu nefiind ca si ei, acolo mergind niste oameni "nenorociti" de alcool, ratati, etc care se aduna sa-si povesteasca unul altuia viata mizera pe care o au si actioneaza dupa regulile lor de secta..🤔😞

Incet , incet, dupa ce am poposit pe acest Forum si l-am ascultat pe Tudor, mi-am zis, "ia stai nene ca n-o fi foc daca merg si eu sa vad cum este macar"...🤔
Sub nici-o forma nu sunt sectati si asa cum am msai spus sunt cei mai de calitate, valoare morala si spirituala oameni, care te primesc cu bratele deschise si se bucura enorm cind cineva se mai salveaza din ghearele alcoolului, ca sa nu spun mai rau...Ei stiu ca ajutind pe un altul si dind mai departe ceea ce au primit la rindul lor gratis, se ajuta pe ei in primul rind...🤔
Nu ti se impune absolut nimic, nu esti exclus daca recazi ci primit cu aceeasi multa caldura ca la inceput,cind revii la grup...
Singura regula acolo si ceea ce-i uneste pe toti este dorinta de a nu mai bea.
Nici vorba sa ti se impuna in ceea ce sa crezi, crezi in ceea ce vrei tu .
Normal sa nu se permita prezenta nimanui din exterior la aceste sedinte deoarece nu suntem maimute de studiat, numai noi intre noi intelegindu-ne perfect, oamenii normali judecindu-ne de multe ori iar anonimitaytea este regula de baza acolo.
AA este un grup f privat in ceea ce priveste anonimitatea si nu ma intrebati ce personalitati am intilnit eu la grupul meu in strainatate pt ca nu va spun.., inclusiv vecini de-ai mei cu cariere impresionante de care nici n-as fi banuit cum nici ei despre mine cum ca as avea vre-o problema cu alcoolul.🤔

Eu cred ca articolul mentionat Catalin este scris de cineva care nu are legatura cu AA, crede-ma pt ca eu am fost la astfel de grup aici si am vazut cazuri de recadere si spun asta nu pt a te contrazice ci in cunostinta de cauza.
Va raspund cu placere la orice intrebare, daca vreti!
O zi frumoasa si senina tuturor!

PS Nimeni nu spune la AA ca acesta este singurul drum de recuperare dar concluzia o trage fiecare pt el deoarece orice terapie aplicata se bazeaza pe principiile AA-lui.Ei sunt singurii care au reusit si reusesc 100% si fiecare este liber sa aleaga ceea ce considera ca este bine pt recuperarea lui, daca considera ca vrea in alt mod.
Nimeni nu te va "pedepsi", certa sau reprosa ca ai dat-o in bara de "n" ori ci te vor reprimi oricind la fel ca prima data si-ti vor multumi ca imparti cu ei experienta ta.

Multumesc pt rabdarea de a ma fi citit!
Ultima oară modificat 09 Mar 2020, 16:30 de către Joy, modificat de 5 ori în total.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 09 Mar 2020, 15:06

Buna Joy,
iti multumesc pentru mesaj! Eu nu vad ceva rau in AA in sine si sunt convins ca sunt oameni de valoare morala si spirituala.
Am subliniat in articol chestiile pe care le observ la Tudor, el fiind cel mai activ dintre membii AA aici pe forum. Putina "agresivitate" (desi e cam mult spus) cum vad la el nu strica deloc in lupta cu asa o boala.
Imi pare foarte interesant paternul gruparii.

Daca asta nu suna a cult

"...fiecare dintre ei a decis să-şi lase viaţa în grija, protecţia şi îndrumarea Alcoolicilor Anonimi..."

eu nu stiu o definitie mai buna.

Sa fim sanatosi!

Înapoi la “POVESTEA MEA”