Hei! Vrem să aducem ceva nou pe forum și avem nevoie de tine. Apasă aici ca să ne spui părerea ta!

021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: alcoolic stabilit in strainatate

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesajde Joy » 24 Mar 2020, 21:19

Nah ca ma simt vinovata, TUDOREL, pt ca l-am salutat doar pe Catalin dar scrisul meu si gindurile mele erau pt toata lumea pt ca da, asa cum spui, "ceea ce oferi primesti tu inappoi"!M-am adresat lui deoarece el a scris primul despre acesta situatie cu care ne confruntam toti.
Doamne ajuta tuturor sa trecem cu bine responsabili si constienti ca intr-o zi vom reveni la viata de dinainte pe care acum mai mult ca oriciind o pretuim cit de buna era inainte de inceperea epidemiei...!
Multa sanatate tuturor!🙏

PS Multumesc din suflet TUDOR pt exceptionalele postari pe care pe multe le stiu pe de rost de-acum...si le aplic!🤗
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 25 Mar 2020, 12:28

Va multumesc prieteni pentru mesajele voastra, bine a scis Tudor:
"aceasta epidemie este ea "mondiala" dar depinde de mine ce amploare in mintea mea"
Multa sanatate voua si celor dragi!

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 25 Mar 2020, 17:04

Salutare Cătălin, salutare tuturor!
Incă merg la job, lucrez in logistică si e mare nevoie acum de oameni care pot lucra (deja avem o multime care nu mai vin la job din diverse motive)căci fără import-export intrăm in colaps economic, e drept că acum se perindă marfa mai mult de domeniul medical si alimentar... Se cam impute treaba si in Olanda... dar sunt multumit că pot iesi afară desi numai din casa in masina la muncă si inapoi acasa... Si parca sa ne faca in ciudă până acum a plouat si a fost timp tare urat, acum de cand cu interdictiile de iesit e un soare bestial :)))
Sănătate si cale senină să avem cu toții!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 25 Mar 2020, 17:24

Styx, asa e, e mare nevoie de oameni care asigura transportul - iti multumesc in numele multora pentru tot ce faci.
Eu scriu la calculator (noroc ca sunt platit pentru asta) si de azi ma apuc si de citit engros.
Si aici e o vreme superba, bine ca am terasa.
Sanatate, seninatate si echilibru!

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 28 Mar 2020, 11:22

Buna prieteni, sper ca sunteti bine. Era sa vars cafeaua citind asta:

"lupica » 24 Mar 2020, 08:28

24 martie

ACTIV, NU PASIV

Omul are menirea de a gândi şi de a acţiona. N-a fost creat după chipul lui Dumnezeu pentru a fi un robot."

Un weekend linistit

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 02 Apr 2020, 18:08

Salut ,Catalin !
Acest fragment de text ESTEdin cartea Pasii Transformarii . Nu am sa fac niciun comentariu Mi s-ar parea inutil .
"...AA-ul nu încearcă să educe pe cineva, cu excepţia propriilor membri. Cu toate astea dacă cineva din exterior încearcă să vadă ce vrea să facă AA-ul, e necesar să înţeleagă definiţiile de bază şi filosofia AA şi felul în care AA-ul le foloseşte. Altfel, semnificaţia programului de recuperare nu va fi niciodată înţeleasă pe deplin. Cei care doresc să folosească cei Doisprezece Paşi pentru propriul progres personal trebuie să fie conştienţi de anumite aspecte, pentru a se hotărî.

În cuvinte foarte simple, iată câteva concepte:

Religia şi spiritualitatea sunt două concepte aliate cu o orientare diferită:

Religia se preocupă de cine este Dumnezeu.
Spiritualitatea se preocupă de ceea ce face Dumnezeu.

Religia are de-a face cu relaţia lui Dumnezeu cu umanitatea.
Spiritualitatea are de-a face cu relaţia unei persoane cu Dumnezeu.

Religia se ocupă de relaţia lui Dumnezeu cu universul.
Spiritualitatea se ocupă de modul în care o persoană îşi vede locul în univers.

Înainte ca această discuţie să devină prea teoretică, ar fi bine să analizăm aceste concepte în viaţa de zi cu zi:
Atunci când un alcoolic se îndreaptă spre Dumnezeu, se întâlneşte cu un vechi adversar. Rugăciunile alcoolicului, spuse mult tip în singurătatea lui disperată, nu au primit răspuns, cel puţin într-o formă pe care el e pregătit să o accepte. Resentimentele pe care le are faţă de Dumnezeu, şi cei mai mulţi dintre alcoolici le au, fac foarte anevoioasă întâlnirea cu Dumnezeu, chiar dacă nu mai sunt în aburii alcoolici. Orice idee ar avea despre Dumnezeu din copilărie, rezultate din educaţia lui, din adolescenţă, toate trebuie reordonate, din moment ce totul la alcoolic a devenit parte din boala lui..."

Imagine

Alt film https://www.cinemagia.ro/filme/days-of- ... firi-5860/
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 03 Apr 2020, 12:59

Draga Tudor,
iti multumesc foarte mult ca te-ai gandit la mine, ajuta enorm. Ma gandesc des daca sa te abordez (poate si tu simti asta?), stiu ca daca o fac, o fac doar o data si trebuie sa fiu pregatit.
Esti un om bun.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 03 Apr 2020, 20:08

Salut ,Catalin!
Mie imi pare bine ca tu continui sa fi prezent pe acest forum .Din pacate in afara de tine, Joy , Lupica, din cand in cand Stix nimeni nu mai continua sa insufleteasca forumul constant .
Cat despre abordarea mea de catre tine sa sti ca "usa" mea este oricand deschisa .Am lasat-o deschisa tuturor care au dorit sa vorbim .Multi dintre ei mi-au devenit Prieteni si mi-au ramas Prieteni si in afara Forumului .Ne-am intalnit si in viata reala de multe ori si daca nu bem si nu murim 😉 ne vom mai intalni daca ne este destinat sa fie asa .
Asa si cu tine .Cand te vei decide, eu am mana intinsa !
Ai grija de tine si de familia ta !
Sanatate tuturor !
P.s. Tableta de mai jos o am de la un Prieten care "a coborat in groapa ca sa ma ajute sa ies ."

https://www.facebook.com/noiinsine/post ... __tn__=K-R

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 04 Apr 2020, 17:40

Buna Catalin si restul, bineinteles!
TUDOOOR uite ca nu ma bagam eu in vb pt ca nu-i frumos dar mi-a placut mult pilda in care ma regasesc si eu, desigur!Superb si in acea groapa m-am aflat si eu cindva...😞
Va imbratisez cu drag pe toti si aveti grija de voi!🙏
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Andreea Simina
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Andreea Simina » 10 Apr 2020, 11:06

Catalin, cum evoluezi?

Înapoi la “PREZENTATI-VA”