021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

alcoolic stabilit in strainatate

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesajde Joy » 02 Iun 2020, 15:35

Buna Catalin si Dorutza si scuze ca-mi dau si eu cu parerea!
Personal eu cred ca involuntar ne distrugem atunci cind bem pt ca este in firea omului si lucreaza instinctul pt conservare.Eu chiar ma miram de mine, cit de atenta eram sa maninc sanatos, sa fac sport , sa nu iau medicamente pt ca distrug ficatul🤔😂😞 iar pe de alta parte beam pe ascuns si eram atit de trista in inconstienta mea pt ca realizam f bine ceea ce fac si nu era bine dar nu ma puteam opri.
Totodata, am citit in BB ca noi alcoolicii suntem extrem de harnici si tot referitor la mine pot spune ca eram adicta si la munca, firea asta a noastra asa este, muncim atit de mult cu foarte multa responsabilitate.Plus curat in casa, facut mincare, spalat, calcat etc, toate exagerat de mult...

In alta ordine de idei, adineaori am venit de la coafor si uitindu-ma in oglinda din fata mea m-am gindit imediat la voi toti sa va spun ceea ce am gindit:cu masca pe fata mi-am zimbit amar mie si mi-am spus, ce fain ar fi fost pt mine in timpurile de demult sa trebuiasca sa port acesta masca in timpurile in care beam...😞 Nu mai aveam nevoie de atitea creme sa-mi hidratez pielea, fond de ten, machiaj etc...si ar fi fost perfecta pt a-mi acoperi cit mai mult expresia fetei si durerea de dupa baut..., totul in dorinta de a-i pacali pe cei din jur care ma vedeau , cind singura pacalita eram doar eu...🤔😓
O zi frumoasa tuturor va doresc cu drag!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 07 Iun 2020, 20:56

Buna Joy, multumesc de mesaj si voua tuturor o saptamana cu mult spor la munca!
Life is good

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Mesajde tudor » 24 Iun 2020, 07:22

Bună dimineața, Cătălin!
""Scuze, dar "infumurarea" specifica culturilor ma retine pe mine personal in a apela la AA."
Mult succes si seninatate!"
Mi-am cerut scuze celor care se simt lezati. Nu au de ce să simtă lezati de umila mea parere.
Cine sunt eu sa contez pentru cineva?
Toate cele bune îți doresc și eu!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 24 Iun 2020, 07:59

Tudore, parerea ta conteaza enorm de mult aici pe forum., de aici si toata stima mea pentru tine. Faci eforturi enorme.
Nu as fi scris atat daca era vorba de altcineva

"With great power comes great responsibility"
O zi cu multe realizari tuturor!

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 03 Iul 2020, 09:13

O zi de vineri cu mult spor si cu ganduri curate pentru weekend. Mult succes tuturor!

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 03 Iul 2020, 09:27

O zi minunata și un weekend senin!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Mesajde tudor » 03 Iul 2020, 09:57

Salut!
Weekend plăcut va doresc și eu!
Este important sa fiu atent la ce îmi doresc ca s-ar putea să se împlinească!
Si pentru weekend-ul acesta îmi doresc să mă simt bine în abstinența.
Ceea ce vă doresc și vouă @
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Ratacita
Boboc
Boboc
Zile de abstinență: 04,07,2020
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ratacita » 04 Iul 2020, 10:45

Și eu locuiesc în străinătate... sunt foarte deprimată. Dar întâi aş dori să mă prezint. Sunt femeie, am 46 de ani sunt căsătorită și am un băiat adolescent. Locuim de 7 ani în străinătate. Avem joburi relativ bune și eu și soțul meu. Bineînțeles că sunt sub nivelul nostru de pregătire, că noi am studiat, dar totuși am luptat mult până am avansat la un nivel cât de cât onorabil. Studiile noastre nu sunt recunoscute aici. Oricum, stres există. Din cauza stresului am început să beau. Îmi place berea. Nu beau altceva. Dar când scap la bere, am ajuns la concluzia că nu mă mai pot opri. Cred ca am devenit alcoolică. Îmi este foarte rușine cu mine. Soțul meu mă înțelege, că și el refula în felul asta când era mai tânăr. Acum el e bine dar am luat-o eu... cel mai rău mă simt pentru că m-a văzut de câteva ori și copilul meu. Și e normal să nu accepte asa ceva... și nici să nu înțeleagă. Nu este de înțeles asa ceva... am nevoie de ajutor și de părerile voastre. Știu că mă înțelegeți. Ați trecut cu toții prin experienta asta... nu mai vreau să mi se mai întâmple... vreau să devin abstinenta... mi-e foarte frică, că nu reușesc. Că îmi slăbește voința... sper să mă puteți sfătui. Am uitat sa menționez. Iau și antidepresiv pentru că am avut o depresie puternica acum mulți ani... de pe la vârsta de 30 sau 35 de ani... motivele sunt cumulate. Au fost mai multe necazuri și probleme... oricum, nu sunt bine și îmi este foarte frica sa nu alunec din nou. Ajutor!

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 06 Iul 2020, 09:21

Buna Ratacita, din pacate (sau fericire) singura solutie e sa nu mai consumi. Pentru a mentine acesta stare unii au apelat la AA, altii la psihiatru, altii la religie, iar cativa au reusit doar cu ajutorul acestui forum. Airam, de exemplu, a reusit gandindu-se la copil.
Fiind si femeie si plecata afara, banui ca bei pentru ca ceva te nemultumeste (poate restrictiile impuse de job?). Decat sa aluneci in mai rau (internari, accidente, divort, etc), considera si sa te intorci in tara macar o perioada de cateva luni.
O zi buna tuturor si o saptamana cu multe realizari!

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 08 Iul 2020, 23:12

si ceva de noapte buna
https://www.youtube.com/watch?v=dTdPizz7Dic
spor la treaba maine

Înapoi la “POVESTEA MEA”