021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: alcoolic stabilit in strainatate

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesajde catalinul » 29 Dec 2017, 10:29

Buna dimineata dragi Prieteni, va multumesc pentru raspunsuri.

Eu ma incadrez la categoria celor cu "tata betiv cu palma grea" (Tanta - Timpuri Noi). Inteleg acum ca era un om relativ inteligent crescut la sat, frustrat de viata sa noua de oras si care isi transforma frica de nou si complexarea fata de sotia sa "de oras" in bautura si violenta asupra copiilor.In ultimul timp s-a schimbat enorm, asa ca acum nu imi e clar daca il urasc sau nu. Fiecare dupa cum isi asterne asa doarme.

Deci avem pana acum pe Styx si Dora cu copilarii netulburate de prezenta alcoolului. De partea cealalta George, Colea si subsemnatul.

@Ovidiu: Cat de important e sindromul Stockholm pentru premisele alcoolismului in special in Romania, cu cultura sa rurala (parerea mea)? De ce ai mentionat: "Cine are parinti, pe pamant nu in gand...". Cei decedati trebuiesc absolviti de raul facut?

Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Ovidiu73 » 29 Dec 2017, 11:40

Salut Catalin,

La unii oameni, alcoolismul e a 7-a problema, si cea mai mica. Dar este si trebuie acționat.
Tatăl meu a avut probleme cu alcoolul mereu. Daca nu ar fi fost violent cu mama mea, nici nu l-aș fi băgat in seama.
Când am împlinit 20 de ani, am avut o discuție violenta cu el, adică el nu a scos un sunet. Dar nici nu a mai ridicat mana asupra mamei.
Oricând vad un bărbat ca agresează o femeie, acela va suferi o " corecție". Am rămas cu " ticul" asta. :)
Iti răspund pe bucăți, ca scriu de pe tlf.

Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 29 Dec 2017, 11:50

Sindromul S explica, fara îndoială, o parte a situației. Dar, mai importanta mi se pare moștenirea culturala. " rău cu rău dar, mai rău fara rău", " daca așa a vrut Dumnezeu...sa îți duci crucea pana la capăt", " așa sunt toți bărbații...", etc.
Lumea se obișnuiește cu raul, lăsa ca merge si așa...
Sunt multe mecanisme care acționează in astfel de situații.

Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 29 Dec 2017, 12:01

Cine are părinți...e un vers care provoacă.
Fii bătrâni ce suntem, cu părinții bătrâni..
Dintr-un fel am înțeles acțiunile lor de atunci, tânăr fiind. Altfel le vad acum, când am vârstă lor de atunci.
Când nu vor mai fi, voi gândi altfel. Caci moartea are proprietăți de înălbitor.
Si cum se-ntampla moartea sa le spele, pe toate innobilandu-le fictiv, ai sa te-apleci deasupra morții mele, si tot ai sa ma ierți definitiv. Așa zice poetul...
Eu aleg cum îmi voi aminti tatăl.
Eu aleg sa îmi amintesc ca, m-a crescut, a avut grija de mine, m-a dus la școală, am fost la săniuș, am ras împreună, am construit împreună. Din astea.
Eu aleg.

sobrichet
Senior
Senior

Mesajde sobrichet » 29 Dec 2017, 12:09

Parintii mei si au fost cei mai buni parinti din lume. Au facut tot ce s-a putut face pentru noi. Consum de alcool sub limita consumului social, fumat deloc. Fara vicii de orice fel.

Pentru a aduce familia la o medie decenta a viciilor a trebuit sa ma sacrific eu, Asa ca le-am dus pe toate ( viciile ) pe culmi neatinse inca de nimeni din familia largita. Mai putin viciul ala cu sexu' nu m-a prins, si nu stiu cat ma mai duce motorasul.

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 29 Dec 2017, 12:44

Ovidiu, ca de obicei raspunsul tau e plin de bunavointa, demonstrandu-mi inca o data ca esti o persoana foarte pozitiva.

Multumesc mult pentru raspunsul tau, din care concluzionez 2 lucruri

1. Ca in copilarie ai fost martor la evenimente foarte nefericite petrecute pe fond de consum al tatalui. Eu cred ca cineva ajunge alcoolic pe baza afectiunilor sufletesti, vegetative, marcate in inconstient si nu a rationalului. Tu esti alcoolic si eu corelez acest rezultat final cu premiza unei afectiuni pe fond sentimental ce a inceput cu o copilarie cu evenimente traumatizante (poate mai rare, dar existente in cazul tau). Pe scurt, pentru mine tu esti pe lista cu cei cu copilarie marcata de alcool.
2. Trecand de "pubertatea" sentimentala, odata cu varsta devenim si ne comportam mai rational (de aici si al tau "eu aleg"), dar dupa ce am capatat afectiunea (boala) din pacate. Recunosc insa ca alegerea asta ajuta.

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 29 Dec 2017, 12:51

Multumesc pentru raspuns, Sobrichet.

avem asa: 1 - copilarie "fara alcool": Sobri, Dora si Styx.
2 - copilarie "cu alcool": Ovidiu, George, Colea si moa.

spor la treburi si 24 ore senine

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 30 Dec 2017, 00:06

Ovidiu73 scrie:Sindromul S explica, fara îndoială, o parte a situației. Dar, mai importanta mi se pare moștenirea culturala. " rău cu rău dar, mai rău fara rău", " daca așa a vrut Dumnezeu...sa îți duci crucea pana la capăt", " așa sunt toți bărbații...", etc.
Lumea se obișnuiește cu raul, lăsa ca merge si așa...

Buna Ovidiu, am recitit ce ai scris si am crezut ca e important de precizat ca cele de mai sus se aplica in lumea adultilor, pe cand sindromul S in cea a copiilor. Eu ma refeream la premisele alcoolismului, nu la perpetuarea lui.

ilie
Veteran
Veteran

Mesajde ilie » 30 Dec 2017, 08:10

Buna Dimineata Cata si cum de n-am participat si eu la discutii?😱
Eu am fost orfan de tata de mic copil iar mama noastea a fost un inger pt noi, nici vb de baut alcool in casa si era ca o leoaica pt copiii ei ca sa ne creasca asa cum se cuvine.Toti am studiat si nu stiu de unde am mostenit eu si acest "talent" pe linga nenumarate altele ,bune...😂😂😂
La multi ani cu sanatate si bucurie alaturi de cei dragi!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 30 Dec 2017, 12:59

Multumesc pentru raspuns, Ilie!

avem asa: 1 - copilarie "fara alcool": Sobri, Dora, Styx si Ilie
2 - copilarie "cu alcool": Ovidiu, George, Colea si moa.

Speram sa raspunda mai multi ca sa iasa statistic mai bine. Din pacate pe forum in momentul actual au mai ramas circa 10 persoane active.

Concluzia e cumva ca poti ajunge alcoolic si fara sa ai de a face cu alcoolul in copilarie. As fi fost curios sa aflu mai departe cati dintre cei care au suferit din cauza alcoolismului parintilor si cati din cei care nu au avut aceasta problema au dus si ei mai departe aceasca mostenire. Dar poate ca devine deja prea personal.

La multi ani si sa ne scriem sanatosi si in 2018!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”