021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

La toți ni-i greu, dar nu la fel

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Tudor. »

Salut Luca,
Felicitări că nu ai băut.
Te-ai abandonat în fața divinități.
Asta e esență. Acepatare și abandon.
Pasul 1 și 3 din AA.
Dacă asta te ajuta pe tine nu pot decât să mă bucur.
Orice metoda care funcționează e bine venita.
Important e să ieși din consum, să vezi cealaltă față a lumii, să îți faci o idee de noua realitate.
Mult succes.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de ilyuta »

Buna Luca!
Ma bucur pentru tine si nici vorba sa-ti dau sfaturi.asa cum am mai spus, scriu pt mine pt a nu uita de unde-am plecat si unde nu vreau sa ma mai intorc niciodata. :surprins: :wink:
Deci ieri, mergind ca de obicei la biserica mea, totdeauna cind ma impartasesc, fara sa vreau, am ochii in lacrimi. :cuminte: Sunt cuprins de-o atit de mare recunostinta fata de Dumnezeu, incit ma simt umil si mic si ma minunez cit de mult ma iubeste, eu nemeritind, nefiind atit de bun.
Slujba de ieri a fost despre reintoarcerea la prima dragoste, dragostea fata de EL.M-am regasit si eu si m-am gindit ca de multe ori in viata m-am crezut mai destept decit mult altii, decit prieteni, familie , colegi ba mai destept si decit Dumnezeu pina am realizat ca fara ajutorul lui nu pot realiza si nu pot vedea nimic. :cuminte:
Iti multumesc Doamne si va multumesc voua tuturor pentru ca prin EL v-am cunoscut pe voi, prietenii mei! :cuminte: :hug: :jos-palaria:
friends-reporter-online.jpg
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Buna dimineata tuturor
Astazi am primit urmatorul mesaj:
in aceasta zi din viata ta, cred ca Dumnezeu vrea ca tu sa stii ...

… ca lumina iti este vazuta, inima iti este cunoscuta, sufletul iti este apreciat de mai multe persoane decat ti-ai putea imagina.

Daca ai sti cati au fost atinsi in multe feluri minunate de catre fiinta ta, ai fi uimit. Daca ai sti cat de multi oameni au sentimente puternice fata de tine, ai fi socat.

Esti mult mai minunat decat crezi ca esti. Ramai cu asta. Respira din nou. Te descurci bine. Mai mult decat bine. Mult mai mult decat bine. Te descurci de minune. Asa ca relaxeaza-te. Si iubeste-te astazi.

Intamplator sau nu aseara m-am gandit daca am facut vreun bine cuiva si am gasit o singura persona, doar una si asta pentru ca acum cateva luni am primit un telefon de multumire de la o doamna pe care am ajutato acum mai bine de 10 ani.
Acuma stau sa ma gandesc ca au fost cateva persoane in viata mea care la randul lor m-au ajutat si carora nu le-am multumit .

Va doresc o zi minunata.
Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de dani »

Servus Luca! Scriai:
Au mai trecut cateva zile fara alcool si cu toate acestea ieri era cat pe ce sa se intample. Dupa amiaza au venit niste prieteni in vizita, prieteni cu care ne simtem bine si cu care de obiecei se bea. Au dat telefon inainte si din acel moment am intrat in trepidatii. Am zis daca e sa beau beau asta e dar sa astept pana vin si atunci iau decizia. Si au venit si nu au vrut sa bea si atunci nu am baut nici eu, cert e ca eram hotarat sa nu ma impotrivesc dorintei. Faptul ca nu m-am gandit foarte mult la cum va decurge vizita si la procesul de a bea m-a ajutat f mult. Daca stateam jumatate de ora gandindu-ma daca sa beau sau sa nu beau cu siguanta asi fi baut. Sunt situtii si situatii pe care nu stiu cum sa le gestionez. Sunt convins ca nu am procedat bine si ca numai intamplarea a facut sa mai treaca o zi fara sa beau dar cred ca de fapt acela a fost momentul in care m-am predat divinitatii si am zis facase voia ta dar fara sa constientizez. Acest aspect mi-a venit in minte acum pe moment in timp ce scriu aceste randuri. Oare asa sa fie?
Brrr!Din punctul meu de vedere este o lectie,din care poti/putem invata.Ai fost ca frunza pe apa la faza aia.De fapt si recaderile sunt tot lectii care fac parte din procesul de recuperare care cateodata sunt chiar necesare ca sa ne dam seama cum stam.Problema ii ca dor a naibii.
Pasul al doilea al Alcoolicilor Anonimi zice asa:
“Am ajuns la credinţa că o Putere superioară nouă
înşine ne-ar putea reda sănătatea mintală.”

Perfect! Deci il las pe Al Batran in fata pe bicicleta dubla a vietii mele.Sa zica El ca eu ziceam prost.Dumnezeu se zice ca lucreaza prin oameni si poate nu intamplator ai ajuns pe acest site.
Faca-se voia Ta!...
Ma Luca,faca-se faca-se,dar totusi nu astept ca Dumnezeu sa le dea abstinenta prietenilor mei ca sa n-am nici eu motiv de a bea .Era o povestire cu talc:
Satul e amenintat de viitura. Toata lumea alearga disperata sa se salveze, numai Ion, mai credincios din fire, nu se agita deloc. Vecinii il intreaba:
- Ce faci, Ioane? Nu vezi ca vin apele peste noi?!? Fugi, salveaza-te!
- Nici nu ma gandesc! Eu stau aici cuminte, ca ma salveaza Dumnezeu...
Vin suvoaiele peste sat. Ion se urca pe acoperisul casei si sta si asteapta. Un grup de oameni trece pe langa casa lui intr-o barca.
- Ce faci, Ioane, acolo sus? Sari in barca, ca ai sa te ineci!
- Nu, raman aici! Dumnezeu e mare si puternic si ma va salva!
- Treaba ta!
Mai sta ce mai sta, trece si cea de-a doua barca pe langa el.
- Hai, Ioane, sari in barca si salveaza-te!
- Nu, nu! Dumnezeu e mare si ma va salva!
- Ma, Ioane, esti nebun, hai odata, ca te ia apa!
- Nu!
Pleaca si a doua barca. La cea de a treia barca, povestea se repeta. Ion moare inecat si ajunge in Rai. Ajuns la portile Raiului, furios nevoie mare, cere o audienta la Dumnezeu.
- Pai bine, Doamne! Eu ma rog atata la tine... iti dau toata increderea mea si tu ma lasi sa mor?!?
- Cum ziceai ca te cheama? intreaba Dumnezeu.
- Ion.
Cauta Dumnezeu in registrul lui si gaseste numele lui Ion.
- Mai, Ioane, nu stiu cum sa-ti spun... dar la mine aici scrie ca ti-am trimis trei barci!
Ei,cred ca prietenii tai care au fost in vizita nu faceau parte din programul de Salvamar a lui Dumnezeu.Sau poate ma insel?
Ce as fi facut eu in o situatie asemanatoare? Nu stiu,poate ca nu i-as fi primit in vizita daca simteam ca tremura abstinenta pe mine,poate telefonam la un prietem,poate ziceam vreo sapte ''Injer injerasu' meu'',poate mancam o ciocolata,poate luam ceva calmant...poate...poate...Da,in faza de inceput nu-i bine sa te dai cu curu' pe linga plua sculata.
Deci casca ochii acum,trage invatamintele de rigoare si fa-ti un plan de actiune pe data viitoare.Nu stiu daca ai citit-o,in cartea ''Viata fara bautura'' gasesti multe chestii care te pot ajuta.
O zi minunata!!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Airam »

Luca dragule, la mine acasa in fiecare sambata se bea. Eu ce sa fac? nu pot fugi mereu,
cum pe unde mergi toata lumea bea, e cam greu sa nu stai pe langa ....cum zice Dani.
Eu m-am obisnuit. Ai mei stiu ca nu mai vreau sa beau, nu insista nimeni sa beau.
E asa de fain sa ai mintea limpede mereu. Intr-o dimineata m-am trezit trista, apoi mi-am amintit..hei...nu mai bei...motiv maxim de fericire.
Va sarut cu drag.
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Intr-o zi, un om bogat trecea pe strada cand, dintr-o data a vazut un batranel sarac, care statea pe treptele unei cladiri. Hainele ii erau murdare, incaltari nu avea in picioare, insa pe fata lui era un zambet incredibil…

A vrut sa il intrebe ceva, insa s-a razgandit si a mers mai departe. A doua zi, omul bogat l-a vazut din nou pe omul sarac… acesta era la fel de senin si pe fata lui se asternea un zambet fericit… Omul bogat nu reusea sa inteleaga motivul pentru care acest om, care nu avea nimic, este fericit… Asa ca a mers la el si l-a intrebat?:

„Cum poti sa zambesti cand esti asa? Pari foarte fericit.”

Batranelul sarac: „Chiar sunt, om bun.”

Omul bogat: „Si de ce esti fericit? Ai bani?”

Batranelul sarac: „Nu am nimic, om bun. Poate in timpul zilei primesc putina mancare de la trecatori.”

Omul bogat: „Ai casa? Ai familie?”

Batranelul sarac: „Nu am nici casa si nici familie. Sunt liber ca pasarea cerului.”
Omul bogat: „Atunci sigur esti complet sanatos.”

Batranelul sarac: „Nici vorba, om bun. Frigul noptii nu imi poate aduce sanatate… si aproape toti dintii mi-au cazut.”

Omul bogat: „Atunci nu inteleg… de ce esti fericit? Poate ca reteta fericirii este utila si pentru mine. Eu am totul, dar sunt nefericit.”

Batranelul sarac: „Dumnezeu nu ofera niciodata unei persoane mai multe provocari decat poate duce. Eu accept ceea ce sunt, unde sunt si ce se intampla cu viata mea. Sunt recunoscator pentru ca traiesc si, daca este necesar, infrunt fiecare problema cu rezistenta, rabdare si zambete.

Inteleg ca Dumnezeu vrea sa ma puna la incercare. Nu am nimic, dar sunt fericit pentru ca viata nu este despre a avea ceva. Viata inseamna sa te trezesti dimineata si sa mergi mai departe orice ar fi.”

SCRIS DE SĂNĂTATE SPIRITUALĂ PE 30 APRILIE 2016
PUBLICAT ÎN: SPIRITUALITATE

O zi minunata
Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de styx »

Frumoasă pildă!
Acceptarea e cheia...
Multumesc Luca.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de ilyuta »

Foarte frumoasa pilda, Luca si asta este esenta vietii pentru mine, sa accepti tot ceea ce ti se intimpla ! :wink:
Eu aveam am o vorba, "Dumnezeu iti da probleme mari dar si umeri pe masura, niciodata mai mult decit poti duce" :surprins:
Uite, referindu-ma strict la mine, imi smulgeam parul acum ceva timp aici, plingindu-ma de problemele mele. :plans: Danisor ma stie cel mai bine si m-a comparat cu Trump :ras: :ras: :ras: si actionez in felul meu imediat, ca apoi sa stau sa ma gindesc si sa fac ceea ce trebuie sau daca nu pot, sa accept si sa merg mai departe. :surprins: :wink:
Am rezolvat jumatate din "gravele" probleme si cu ajutorul lui Dumnezeu sper sa rezolv si cealalta jumatate. :cuminte: :zambetoi:
Zi frumoasa tuturor in continuare! :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Luca , cum iti mai este , ma obisnuisem sa te citesc . :jos-palaria:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Buna tuturor,

Multumesc Colica, sunt bine, am avut un moment de recadere insa acum sunt bine, am luato de la capăt că așa-mi place mie să - mi-o trag singur, sunt puțin maȚochist .
Ma bucur ca-i intrebat si-ti multumesc.

Sa fi iubit
Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Scrie răspuns