021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

La toți ni-i greu, dar nu la fel

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de ilyuta »

Pai Luca, iti spun asta din experienta si cam este in firea omului sa fie rau si eu ma bucur a doua zi cibnd stiu ca mie imi este bine si unora le este rau. :ras: :ras:
Scuze, pt ca era o gluma dar repet si pt mine:"pt 10-15 min de placere, cit dureaza primul pahar, se merita iadul de dupa? :surprins: :trist: Cu cit bei mai mult si incerci sa te ametesti , cu atit ti se va parea ca esti mai treaz, incep remuscarile, raul de noaptea si de a 2-a zi, disperarea, tristetea de a fi neputincios in fata alcolului...etcAi sa vezi ca vei inta intr-o rutina si va fi ca respiratia, bautul nemaifacind parte din "programul tau".Nu trebuie sa strigi in Piata mare ca ai o problema cu alcoolul , peronal eu asta fac.Este numai problema mea si cred ca doi prieteni extrem de apropiati stiu si voi, dupa Dumnezeu, bineinteles.Am mai spus, la petreceri sunt atit de vesel si dansez atit de mult incit poate unii considera ca am baut dar eu asa sunt. :ras: :ras: :ras:

Ok, Luca, sa fii iubit si tu si sunt sigur ca vei bine si tu! :zambetoi: :jos-palaria:

Ps Poftim, repeta pt Sarbatori! :ras: :ras:

https://www.youtube.com/watch?v=RJ_Jh0lSvTA
Nume anterior: ilyuta
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Airam »

Ilyuta, ai perfecta dreptate, nu merita chinul si remuscarile de a doua zi. E asa bine sa te trezesti dimineata, cu mintea limpede. Asa si eu sunt ca tine, ma distrez si fara alcool. Eu cred ca daca-ti doresti sa renunti, poti.
Zi frumoasa.
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

in aceasta zi din viata ta, cred ca Dumnezeu vrea ca tu sa stii ...

… ca pacea nu este o tinta din departare pe care ne-o dorim, ci modul cum ajungem la tinta.

Martin Luther King Jr. a spus aceasta si a avut dreptate. Si intelepciunea lui este relevanta nu numai in privinta pacii in lume, dar si a pacii din noi.

Toate traditiile noastre spirituale ne invata acelasi lucru. Ca sa ajungi la pace, fii pace. Dar cum sa fii ceea ce-ti doresti sa fii? Printr-un act autentic de Vointa.

Si ... prin a-i ajuta pe altii sa experimenteze ceea ce tu iti doresti sa experimentezi.

O zi senină Tuturor.
Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Buna dimineata tuturor

Sunt Luca si sunt alcoolic.

Sarbatorile sunt aproape si totul in jur imi aduce aminte de momente in care consumam alcool, de la mirosuri da mancare la impodobitul bradului, de la curatenia si pregatirea casei pana la pregatirea mesei de Craciun, totul era insotit de UN pahar de vin sau de UN pahar de tuica de pruna.

Va fi o perioada greu de gestionat.

Pe forum s-a instalat linistea de cateva zile si este de inteles.

Va doresc sa fiti fericiti de Sarbatori, sa aveti liniste in suflet si in casa.

Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de dani »

Luca scrie:
Va fi o perioada greu de gestionat.
Poate te ajuta sa citesti ce ne trecea noua prin cap in anii trecuti

"Alcoolicul si Sarbatorile de iarna"
viewtopic.php?f=17&t=1293&p=16554#p16554

Revelionul de ieri, revelionul de azi
viewtopic.php?f=17&t=1334
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Vă doresc tuturor celor de pe forum și nu numai să fiți fericiți de Crăciun.
Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Airam »

Multumesc Luca, sper ca si tu esti fericit de craciun..
Maria.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Airam »

Buna dimineața Luca, n ai m ai scris, sper că ești bine.
Te îmbrățișez cu drag.
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Buna dimineata tuturor

In ultimul mesaj spuneam ca urmeaza sarbatorile si va fi o perioada greu de gestionat si asa a fost.
Am baut in fiecare zi intre Craciun si Revelion iar din 1 ian nu am mai baut pana pe 26 cand am ras o sticala de whisky.
Acum sunt bine dar vulnerabil. Am resetat cronometrul.

Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de styx »

Salutare Luca! Salutare tuturor!
E ok, se mai întâmplă... stii drumul acum, ai informatiile, ai si dovezile că un pahar de alcool pt noi e prea mult, 1000 nu sunt de ajuns. Tine aproape!
Sănătate multă!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns