021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

La toți ni-i greu, dar nu la fel

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de styx »

Lucută, să ai parte numai de bucurii în viață!
La multi ani!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Airam »

Ceau Luca, cum esti? M-ai scrie-ne!
Te imbratisez, Maria.
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Bună Maria,
Multumesc de intrebare, sunt bine iar daca intrebarea ta sună asa: Ce faci Luca, mai Bei? raspunsul e Da. Nu am incetat sa beau am facut doar pauze, unele mai mici, altele mai mari. A reusi sa nu bei cateva luni nu e un motiv de lauda cum nici daca ai baut dupa cateva luni nu-i o tragedie.
Intru pe forum regulat, nu zilnic, nu scriu pentru ca ori nu am inspiratia la mine ori subiectul nu ma coafeaza asa ca tac si citesc.
Il admir pe Lupica care scrie aproape zilnic si care incearca sa transmita ceva prin ceea ce scrie si Respect tuturor celor care se implica 100% in ai ajuta pe ceilalti in afara forumului .
Asta e, ăsta sunt.

Va salut pe toti Ilie, Mihai, Stix, Asido, Staval, Tudor, Colea, Nicu, Catalin, Cala, Doru ......
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Ambasador »

Buna Luca!

Ma intereseaza subiectul atins de tine. Chiar ma gandeam la ceva asemanator zilele trecute.. Stiu, am convingerea ca nu toti cei care au scris sau mai scriu inca aici, sunt sau au ramas abstinenti in totalitate. Si ce inseamna asta? Eu cred ca inseamna crima impotriva unei dorinte atat de curate, precum cea a unei vieti cat mai indelungate fara alcool. Stiu ca forumul promoveaza abstinenta si in general nu intereseaza pe nimeni atunci cand "pacatuiesti", dar poate ca ar trebui discutate si aceste lucruri deschis, aici. Forumul ar putea ajuta poate in timp real spre exemplu, pe cineva care intr-o zi se hotaraste sa consume alcool, dar totusi nu isi doreste acest lucru. In schimb, povesteste acest fapt aici, discuta, cere ajutor, cere sfaturi si cine stie, uite-asa mai poti castiga inca 24 de ore fara alcool. Rareori mi-a fost dat sa citesc aici un strigat de ajutor in timp real.. Sa scrie cineva: "Hei, imi doresc astazi sa beau, va rog sa ma ajutati!". Oamenii in schimb, prefera sa "pacatuiasca" si abia apoi sa marturiseasca.. uneori cand e prea tarziu poate. Nu e in regula nici asa mereu. Nu intotdeauna.
Dar ce stiu eu? ..

Luca, vreau sa-ti spun ca ti-am apreciat extrem de mult curajul si iti multumesc ca nu ai renuntat la forum. Undeva in subconstientul nostru, el ramane "bastonul" abstinentei noastre. Ma bucur ca esti bine, sunt fericita pentru toate zilele tale abstinente! Ele se vor contabiliza mereu drept castig. Atat psihic, cat si fizic. Sa fii convins de asta Luca.
Iti doresc mult, mult bine!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Bună tuturor,
Vizitator123$5, in cei doi ani de cand sunt pe aici, am avut momente bune si momente mai putin bune, important este ca nu am gasit cheita de la usa pe care scrie ABSTINENȚĂ. Să fiu sincer nu cred că mi-am dorit suficient de mult acest lucru si exact ca in mottoul ales din cugetarile lui Mihai - Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial- asta am ales.
Dupa fiecare pauza mai mare sau mai mica, dupa ce trupul se refacea, doream acel ceva care-mi creea mai multa exaltare. Cum nu mai fumez, o cafea este mai mult decat suficient iar altceva nu am gasit, am ramas pe vin alb, rosu sau rose cum se nimerste.
Nu vreau sa spun ca am inceput sa beau controlat dar nu mai beau pe ascuns, beau doar cat simt ca este ok fara sa ma imbat.Asta nu inseamna ca nu m-am imbatat.
Am constatat ca atunci cand beam pe ascuns , beam o cantitate mare intr-un timp scurt ceea ce ma dadea peste cap.
Draga Ambasadorule sa sti ca am avut un moment in care am strigat dupa ajutor asa cum spui tu, dar fara raspus, atunci mi-am dat seama ca singurul care ma poate ajuta sunt eu. Restul sunt vorbe.
Citeam in postarile trecute ca se cauta o placere nevinovata, DE CE? Pentru ca dorim acea exaltare, acea stare de euforie pe care nu stim sa o obtinem altfel.
Nu beau dar fumez. Nu fumez dar beau. Care e diferenta?

Va pupă Luca.
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Ambasador »

Pana si bautul controlat e un bun pas. Eu asa il vad, Luca. Pana si bautul deschis si nu pe-ascuns, e mare lucru. Nu-ti dai seama Luca? Orice ora in care corpul tau nu a inghitit alcool, este o ora castigata.
Imi pare rau ca nu ai gasit la nevoie ajutorul cautat. Stiu, poate fi frustrant uneori si atunci.. iti ramai doar tu. Dar poate ca asta ar trebui sa te ambitioneze, sa iti aduca convingeri din ce in ce mai profunde cu privire la abstinenta. Acum cel putin stii, ca TU esti si vei ramane principalul motor in a o obtine. Poate ca nu e inca timpul, poate nu esti inca pregatit.. poate e prea curand.. si cu siguranta nu ai ajuns la fundul sacului, cum se spune. E bine si asa. Dar nu renunta in sinea ta niciodata, atat te rog!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Airam »

Ceau Luca!
Am vrut sa stiu cum esti, daca esti sanatos, nu neaparat daca mai bei. E alegerea ta, sper ca nu te-a deranjat intrebarea mea. Mie sincer imi pare rau ca nu m-ai scrieti aici tu, Catalin, Cala. Dupa parerea mea cred ca aici nu este un forum unde doar sa ne laudam cate zile de abstinenta avem. Te imbratisez Luca!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Airam »

Ceau Luca!
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Buna tuturor, mai vechi sau mai noi!

N-am mai fost de mult pe aici si lucrurile nu stau tocmai bine. Am recitit cateva din vechile postari, m-am uitat la data la care au fost postate si mi-am dat seama ca am c-am dat cu mucii-n fasole.
Intre timp am piedut un prieten foarte, foarte apropiat, fapt ce m-a dat peste cap si zi de zi, fara pauza, am baut. Am fost langa el cand s-a dus iar imaginea aceea mi-a ramas in minte.....si nu e ca-n filme.
Nu stiu daca am juns la fundul sacului dar simt ca trebuie sa fac o schimbare.
De o saptamana am intrat intr-un program de recuperare din adictie si prima actiune de indeplinit este sa gasesc o persoana, un partener de responsabilizare, o persoana care stie de problema mea, care poate sa ma inteleaga si careia pot sa-i cer ajutor atunci cand simt ca apare o pofta de a bea.
Am revenit cu speranta ca aici este locul unde gasesc ajutor.


Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Airam »

Luca, imi pare rau pentru pierderea prietenului. Daca simti ca te pot ajuta, sunt aici mereu.
Ma bucur ca ai revenit.
Scrie răspuns