021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

La toți ni-i greu, dar nu la fel

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de primavara »

Buna tuturor!
Vacanta, calatorii, prieteni, veselie, ras, dans, petreceri cu mancare buna si bautura etc..., cu bucurie si uneori tristeti, dezamagiri, probleme, certuri si impacari dar concluzia este una si anume cat de frumoasa poate fi viata cu bune si mai putin bune asa cum o are fiecare, in abstinenta...si nu exista ceva mai bun decat sa ai mintea limpede si sa traiesti nu in amagiri si false bucurii provocate de "otrava" ci cu picioarele pe pamant, in lumea reala...
Apropos de ultima mahmureala si promisiunile facute eu personal cred, lucru invatat de pe acest Forum si este inca o ocazie pt a le multumi tuturor pt ajutorul dat , ca pentru mine clar a lucrat ASTAZI NU BEAU, numai astazi pt ca promisiuni mi-am tot facut de-a lungul timpului si de fiecare data ma intotceam tot acolo de unde plecasem...😞🤕
O zi frumoasa senina in suflet sa avem toti!🙏💖😊
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de tudor »

Vbc scrie:Ai tras bine concluzia.
Eu încă sper ca e ultima mahmureala, zilnic de ceva timp
Dacă tot te lauzi că : " Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc.."
De ce nu treci la... acțiune și lasa-te de ... mahmureală... fiecare zi la timpul ei.
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de joystick »

All inclusive, bere și alcool peste tot.
Și totuși... Am căzut în capcana de care zicea cred ca Tudor. Sa ii privesc pe unii cu oarecare superioritate atunci când ii vad cu mai multe pahare de alcool în mâini.
Totuși, desi nu am fost niciodată mahmur în concedii, am o durere de cap incredibila... Ca ai cum as fi băut...

@vbc: iti doresc succes. Tu ai reușit 3 ani... Deci poți. Motivația poate sa fie copilul...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Vbc »

tudor scrie:
Vbc scrie:Ai tras bine concluzia.
Eu încă sper ca e ultima mahmureala, zilnic de ceva timp
Dacă tot te lauzi că : " Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc.."
De ce nu treci la... acțiune și lasa-te de ... mahmureală... fiecare zi la timpul ei.
Imagine

Salutare!
Tudor nu ma laud , nu aștept după noroc. În direcția aia bate mesajul.
Ma straduiesc sa trec la acțiune.
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de tudor »

Bună dimineața!
" Atunci când te afli în groapă, dacă vrei să ieși, trebuie sa încetezi sa mai sapi !"
Apoi sa ceri ajutorul.
Dependența de alcool este o boală și a spiritului.
Egoul "condus " de alcool îi spune că EU pot.
Bineînțeles că dacă ar fi așa ușor nu ar mai exista grupuri de suport, psiholog ori psihiatri.
Bineînțeles că fi ușor 👍"Azi iau o pastilă și nu beau"
Dar golul interior nu se umple cu pastile și chiar psihologii au limitările lor pentru că nu te pot ajuta dacă nu au rezolvat o dependența de a lor.
Oare știu eu ce înseamnă să îți spui seara :
"-De mine gata, nu mai beau!! și a doua zi sa reîncepi sau mai precis sa continui ?
"Ar ști asta doar dacă sunt alcoolici.
Numai un alcoolic poate să înțeleagă pe alt alcoolic."
Un alcoolic in abstinență îl poate ajuta altul cu experiența lui.

" Foarte mulți alcoolici au fost dezamăgiți atunci că au aflat la prima lor ședința AA că ei nu sunt Centrul Universului !"🙂
Iată ce spune cofondatorul AA 👍*In viziunea lui Bill*
1.Schimbarea personalitatii

Deseori s a spus despre noi,cei din AA,ca suntem interesati doar de alcoolism.Asta nu e adevarat.A trebuit sa depasim problema bautului ca sa ramanem in viata.Dar oricine a cunoscut personalitatea alcoolicului *la prima mana*, nemijlocit, stie ca nici un *betiv* adevarat nu se opreste definitive din baut fara a se supune unei profunde schimbari de personalitate.

Am crezut ca *imprejurarile* ne au condus la baut,dar cand am incercat sa le corectam si am descoperit ca nu le putem schimba pana la satisfacerea noastra totala,bautul nostru a scapat de sub control si am devenit alcoolici.Nu ne a trecut niciodata prin minte ca e nevoie sa ne schimbam pe noi insine pentru a face fata imprejurarilor ,oricare ar fi ele.

1.Scrisoare ,1940;
Toate cele bune vă doresc și abstinență senină tuturor celor care au nevoie și și-o doresc.
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Buna dimineata,
Va multumesc pt mesaje si incurajari.
Lukian , in fiecare dimineta ma uit in oglinda si-mi spun ,Astazi nu beau!, si iar ma uit si vad o fata buhaita in care se oglindeste RAUL din interior, raul de a doua zi. Ma barbieresc si parca buhaiala dispare dar nu e asa. ( reclama cu : “Sti ce varsta are ficatul tau”, e geniala). Ma chinui pana spre pranz dupa care –mi revin. Cand ajung acasa intru pe pilot automat, uit de tot raul de dimineata si o iau de la capat. Am mai bine de 30 de ani de cand beau si am obosit sa mai spun azi nu mai beau.
Am cateva zile de cand nu am baut, dar e greu, cum ajung acasa cum IO ma trage de maneca si ma abtin cu greu. Daca ar veni cineva si mi-ar spune hai sa bem o bere , n-asi refuza. Am avut norc zilele aste ca nu a venit nimeni.
VBC, si eu sper ca e ultima mahmureala, zilnic, de ceva timp.
Joystick, de doua ori am fost anul acesta la All inclusive, bere, alcool si multa mancare, de fiecare data am cautat marea mahmureala.
Tudor " Atunci când te afli în groapă, dacă vrei să ieși, trebuie sa încetezi sa mai sapi !" , suna frumos si pare foarte simplu, dar CUM? Schimbrea personalitatii, CUM? Schimba lucrurile din interiorul tau, CUM?
Teoretic pare simplu dar practic …….. .
zi buna
Luka
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de tudor »

Salut Luca!
Am fost in groapa.
Știu cum se iese din ea
Numai că nu merge de unul singur și mai ales nu merge cu gândirea din consum.
Eu îmi spuneam in consum "Gata , de mâine nu mai beau" și rareori reușeam să stau o zi nebăut. Era un cosmar sa nu beau.
A trebuit să mă internez la detox.
Însă după externare am mers direct la ședințele AA.
"90 zile,90 de ședințe" este o sugestie pe care am urmat -o ba chiar mai mult. Aveam marțea și sâmbătă și două ședințe in aceiași seara in locuri diferite.
Nu merge la infinit cu plângerea de milă. Fără acțiune și nu de unul singur nu se întâmplă mare lucru.
Dacă vrei să fi învingător atunci caută-i pe învingători.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de joystick »

Ah... Eu as vrea sa aplic ce zice Tudor în alte lucruri, sa fiu "mai bărbat", sa fiu în stare sa iau unele decizii ptr viata mea. Știu ca nefăcând nimic îmi fac rău... Și o sa cedez fizic. Nu, nu are aici legătură alcoolul. L-am consumat ca să ascund sub preș gunoiul... Dar nu mai merge. Nu, trebuie scos gunoiul doar ca sunt prea las sa o fac.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Vbc »

joystick scrie:Ah... Eu as vrea sa aplic ce zice Tudor în alte lucruri, sa fiu "mai bărbat", sa fiu în stare sa iau unele decizii ptr viata mea. Știu ca nefăcând nimic îmi fac rău... Și o sa cedez fizic. Nu, nu are aici legătură alcoolul. L-am consumat ca să ascund sub preș gunoiul... Dar nu mai merge. Nu, trebuie scos gunoiul doar ca sunt prea las sa o fac.
Eu l am consumat de placere pana pe la 30 33 ani...dupa care de" nevoie" în anumite momente de supărare.
De pilda, acum nu am mai consumat matinal, am 1.2 ani de când am reluat consumul, beau în jur de 6 7 beri pe zi sau 2 sticle de 0.75 vin pe zi....din 7 zilvreo 2 3 nu consum deloc.... dar am avut și săptămâni când am băut 7/7 zile... Sunt momente când vreau sa renunț în totalitate din nou,.îmi este dor de abstinenta de 2.9ani care am avut-o....îmi propun sa numai.consum, pana ajung seara acasă , atunci parca uit complet de promisiune:(
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de joystick »

Asa sunt eu acum cu mâncarea nesănătoasă și la ore nok. Dimineața am un plan și pana seara îl ia sfinții.
Cu alcoolul m-am motivat strângând zile de abstinenta. De fapt, tot aia ma motivează și acum sa nu gust. Și îmi face bine. Când ma apuca gândul ca poate nu am fost asa jos și pot controla na gândesc ca nu are rost sa îmi stric recordul...
Scrie răspuns